2024. 03. 28. csütörtök
Gedeon, Johanna
: 396 Ft   : 367 Ft Benzin: 615.4 Ft/l   Dízel: 656.6 Ft/l   Írjon nekünk

Hány ember élt valaha a Földön?

2016. 11. 19., 15:15

Hány ember élt eddig összesen a Földön? Ezt a kérdést kapja meg leggyakrabban a Population Reference Bureau; ez egy nonprofit szervezet, 1929 óta válaszol népesedéssel, egészségüggyel és környezettel kapcsolatos kérdéseket. Maga a kérdés az 1970-es évek óta izgatja az emberek fantáziáját, ekkor állította azt egy író, hogy a valaha született emberek 75 százaléka abban a pillanatban él. Ezt a kijelentést sokan el is hitték, sőt, sok helyen hivatkoztak is rá. Pedig igencsak messze állt az igazságtól – ahhoz hogy igaz legyen, hihetetlenül fel kellett volna gyorsulnia a népességnövekedésnek.

A tudománynak van egy becslése arra, hogy hány ember élt valaha a Földön. Hangsúlyozottan becslésről van szó, hiszen pontos adatokkal nem rendelkezünk. A becslés két tényen alapul: milyen hosszú ideje van jelen az emberiség a Földön, illetve mekkora volt a különböző időszakokban az emberi populáció.

Fotó: Time Life Pictures

Kezdjük az ember kialakulásával: a Homo sapiens 700 ezer évvel ezelőtt alakulhatott ki, a modern Homo sapiens pedig nagyjából 50 ezer éve él a Földön. A becsléshez azt kellett tehát megállapítani, hogy az utóbbi ötvenezer évben mennyien születhettek.

A földművelés hajnalán, időszámításunk előtt 8000 környékén ötmillió ember élhetett a Földön. Időszámításunk kezdetéig a populáció nagyjából 300 millióra nőhetett, vagyis 0,0512 százalékkal nőtt évente. Átlagot sem könnyű mondani, hiszen a populáció nagysága egyes régiókban folyamatosan változott az időjárás, természeti katasztrófák, járványok, háborúk függvényében.

Az biztos, hogy a születéskor várható átlagos élettartam igencsak rövid volt ekkoriban, alig tíz év (ez azt jelenti, hogy iszonyúan magas volt a gyerekhalandóság akkoriban, kevesen érték meg a felnőttkort). Több gyereknek kellett születnie, hogy fennmaradjon a faj, ezer főre 80 születést becsülnek például a vaskorszakban. Ma 45-50 születést csak néhány régióban tapasztalnak, például Afrikában és a Közel-Keleten, ahol sokkal több a szülések száma.

Időszámításunk kezdetén tehát körülbelül 300 millióan élhettek összesen a világban. De a becslés bizonytalanságát mutatja, hogy a kutatók még abban sem tudtam megegyezni, hogy a Római Birodalomban mennyien éltek. Egyes feltételezések szerint 45 millióan, de vannak, akik szerint akár kétszer ennyien is lehettek.

Az 1650-es évekre a Föld lakossága elérte az 500 millió főt. Lassúnak tűnhet a növekedés, de a középkorban nagyon sok minden tizedelte a lakosságot a háborúktól az éhínségeken át a nagy pestisjárványokig. A pestis a hatodik században indult Ázsiából, hogy évszázadok alatt több mint százmillió ember halálát okozza.

Fotó: Photo 12

Az egymilliárdot az 1800-as évekre érte el az emberiség, innentől kezdve már nem csak a becslésekre lehet hivatkozni, adatokkal is alá tudják támasztani a népességnövekedést (bár vannak azért még most is sötét foltok). és végül elérünk oda, hogy

ma 7,46 milliárd ember él a Földön.

Visszatérve a címben feltett kérdésre, a fenti adatokat figyelembe véve, a kutatók úgy gondolják, hogy a világon eddig összesen 108 milliárd ember élt. Vagyis az összes valaha élt ember 6,9 százaléka van életben ebben a pillanatban.

Forrás: Index

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 26., 09:00
Decemberben ünnepelte egyéves születésnapját a „kultúrpiac”, de már a város várva várt nagyrendezvényei sorába tartozik a kézműves és kistermelői vásárt, és kulturális csemegéket összekötve a piacteret élettel megtöltő közösségi esemény, amelyet évszakonként tartanak meg, tavasszal a húsvét ünnepe előtt, virágvasárnapon.
2024-03-26 08:33:40
A Paks II. projektbe most bekapcsolódó szereplők jó referenciát szerezhetnek a nukleáris iparban, és később komoly eséllyel pályázhatnak nemcsak a környező országokban, de az Európa- és világszerte induló atomerőmű-beruházások beszállítóiként is. Mindezt a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgató mondta el a Portfolio konferencián. Jákli Gergely arról beszélt, hogy a paksi beruházáson megszerezhető referencia megnyitja ezt a piacot a vállalkozók számára. Kiemelte, hogy vannak új atomerőmű-építési és üzemidőhosszabbítási projektek, ahol szakemberekre, vállalkozásokra van szükség, különösen olyanokra, akik már tapasztalatot szereztek nukleáris területen. (x)

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 03. 28., 08:45
Mindegy milyen gépjárművet vezetünk, az alkohol fogyasztása tilos! Még >>>
2024. 03. 27., 10:50
Összegyűjtöttünk néhány egyszerű, de annál nagyszerűbb locsolóverset gyerekeknek! Még >>>
2024. 03. 27., 09:56
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a tényre: száz emberből egy autizmus spektrumzavarban érintett. Még >>>
2024. 03. 27., 09:06
Egy fiatal férfi kért segítséget március 26-án a reggeli órákban, hogy tőlük külön élő édesapja egy késsel megszúrta édesanyját. Még >>>
2024. 03. 26., 16:00
Értékes emberi kapcsolatok, barátságok, segítőkészség és jókedv. Ezek a szavak jutnak először eszembe, amikor a március 23-24-én megrendezett kiskőrösi Agrár Expóval kapcsolatos benyomásaimat elevenítem fel. Még >>>
2024. 03. 26., 13:49
A revizorok megjelenésére a hivatali munkaidőn túl is számítani lehet. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK