A kalocsai járásra, különösen a városra tegnap, május 4-én lecsapó felhőszakadás és jégeső, majd a ma hajnali, özönvízszerű zuhé szerencsére csak „kevésbé csúfos dolgokat művelt” a mezőgazdasági kultúrával – tájékoztatta portálunkat Nagy Attila falugazdász.
A szakember szerint egyelőre még egyetlen gazda sem jelezte, hogy jégkára keletkezett, holott a 10 hektáron felüli ültetvényekre kötelező agrárkár-enyhítési biztosítás egyik feltétele, hogy a kárt mielőbb be kell jelenteni.
A kalocsai járásban nem jellemzőek a gyümölcsültetvények, de akinek gyümölcsöse, gyümölcsfája van, az jobb, ha szemrevételezi, okozott-e, és ha igen, mekkora kárt a géppuskagolyóként záporozó, borsónyi nagyságú jég.
Nagy Attila arról is beszámolt, hogy a lassan felmelegedő földből szerencsére csak alig, vagy még egyáltalán nem kelt ki az elvetett kukorica, napraforgó és szója, így a helyenként valóban ujjnyi vastag jég nagy kárt semmiképpen nem okozhatott a vetésben.
Sajnos a virágba borult repcéről egyelőre nem tudni, mekkora kárt szenvedett.
Kárbejelentés egyelőre nem történt, a falugazdászok pedig egyfelől a felázott utak, másfelől a szankciómentesen május 15-ig leadható fölfalapú támogatásokkal összefüggő munka miatt nem tudnak határszemlét tartani.
A zivatarok környezetében erős, viharos szél valószínűleg több helyen megdöntötte a repcét, de a szépen kifejlett növénynek a mélyebb területeken felgyülemlett víz sem kedvez, ha hamarosan nem szárítja fel a nap vagy a szél.
A lokálisan szélsőséges időjárás egyik jellemzője, hogy annak középpontja jellemzően a városra és annak határára tevődött, ám például a miskei határban még csapadék sem esett.
Sajnos nem elég, hogy Kalocsán a kiskertek, veteményesek, fóliasátrak tulajdonosai általában nem jogosultak kárenyhítésre, de ezek a területek még a következő napok hektikus időjárásának is ki vannak téve.
A borsó, a földieper, a fólia alatt növekedő paprika, paradicsom nagy bajban lesz, ha a feje fölül a sátrat elragadja a helyenként még előre jelzett, orkán erejű szél.