Az ökológiai gazdálkodás ma világszerte a legdinamikusabban fejlődő mezőgazdasági ágazat, országszerte és Kalocsa környékén is folyamatos bővülést mutat. Mindez köszönhető az újabb pályázati kiírásnak és a kedvező agrárminisztériumi döntéseknek. Ám még így is gyorsabb a fogyasztók bioélelmiszerek iránti igénye, mint az ökoterületek növekedési üteme. Tavaly írtak ki egy új ökológiai pályázatot, melynek keretéből több hazai gazdálkodó, köztük kalocsaiak is plusz forrást nyertek – mondta portálunknak Szigeti Tamás, agrármérnök-közgazdász, az Agrárközösség kalocsai irodájának vezetője.
„A statisztikák szerint az Európai Unióban 11 százalék körül mozog az ökológiailag hasznosított területek nagysága a mezőgazdasági területeken belül. A szomszédos Ausztria – köszönhetően alpesi legelőinek – 24 százalékos arányával vezet, míg a sort Románia, Írország és Málta zárja, 1 százalék körüli értékkel.
Hazai viszonylatban négy százalék körüli értékről beszélünk, ami az új pályázati kiírásnak is köszönhetően 6 százalékra emelkedik, és kezdi megközelíteni a ciklus végére kitűzött 350 ezer hektárt”– mondta Szigeti Tamás.
Hozzátette: A 2018-as helyzet Magyarországon úgy alakult, hogy 200 ezer hektár körüli ökológia területből a Biokontroll Hungária Kft 183 ezer hektárt ellenőrzött. A hasznosítási arányt vizsgálva megállapítható, hogy kiemelkedik az egyszerűbben kivitelezhető gyepgazdálkodás, kétharmad részesedéssel. Ezt a szálas pillangós takarmánynövények, a gabonatermesztés követik.
A vállalkozások számát tekintve a körülbelül 4000 gazdálkodóból 3500-at a Biokontroll tanúsított.
A második körös kiírásnak és döntésnek köszönhetően
2700 új vállalkozás gazdálkodik ily módon fenntarthatóan és környezettudatosan, ami összesen 96 ezer hektárt és 89 ezer hektárnyi új belépőt jelent.
Az ökológiai gazdálkodásban a Biokontroll Hungária ellenőrző és tanúsító szervezet szabályzata az irányadó, amely alapelveket és tiltásokat tartalmaz.
A teljesség igénye nélkül sorolnék fel néhányat: környezettudatosság, gondosság, megelőzés, fenntarthatóság, egészség, vagy a tájékoztatás elve, ha például konvencionális gazdálkodás folyik az ökogazdálkodás mellett.
A vetésforgó szabályainak betartása és a többéves pillangós kultúrák, zöldtrágyanövények beiktatása, trágyázás szabályai is egyaránt fontosak. A növényvédelemben és tápanyag utánpótlásban a megelőzésen van a fő hangsúly, de vannak pozitív listás szerek, amik alkalmazhatóak, ajánlottan kamarai tagsággal rendelkező növényorvos kontrollálása mellett.
A biogazdálkodásban a hagyományos műtrágyák és csávázó-, és vegyi szerek alkalmazása szigorúan tilos!”– hívta fel a figyelmet Szigeti Tamás.
Mint elhangzott, az új, 2019-2023 közötti, területalapon járó felhívás elvárja a legalább ötéves jogszerű földhasználat meglétét, valamint értékelési szempont volt a bevitt területek aránya az összterülethez, illetve a névjegyzéki szaktanácsadó alkalmazása is.
Az ökológiai pályázat támogatásai az alábbiak szerint kerülnek utalásra az euró árfolyamának megfelelően: szántó hasznosítású területeknél az átállás első két évében 242 euró/ha/év, a fenntartás három évében pedig 172 euró/ha/év.
A nagy szaktudást igénylő, munkaerő igényes növények támogatása értelem szerűen jóval magasabb: zöldségnövényeknél 516, almafélék esetében 1040, szőlő kategóriában pedig 873 euró hektáronként az átállás időszakában.
Az irodavezető kiemelte: az újabb pályázati kiírásnak és keretemelésnek köszönhetően nagy érdeklődés mutatkozott az újonnan ökológiai gazdálkodásba belépők körében, ezért hívták életre az öko-tájékoztató fórumot.