Az idei, egészen különleges éghajlatot hozó ősz is emlékezetessé teszi a 2018-as évjáratot a szőlészek és borászok számára, ez már bizonyos, pedig már a tenyészidőszak elején, közepén is látszott, hogy „előrébb” jár a természet a szokásosnál. Ennek megfelelően több bortermő területről érkeznek hírek arról, erős, de semmiképp sem átlagos évet zárnak a borászok – tudtuk meg tájékozódásunk során Huber Jánostól, a Vintegro Pinceszövetség egyik fiatal borászától, Kovács Róbert hegyközségi elnöktől, a Kovács Borház vezetőjétől, valamint Stefán Lászlóné hegybírótól.
Az idei évjárat egyik sajátossága, hogy szokatlanul korán készültek tisztult borok –a legkorábbi fajtákat a szerencsésebbek már meg is kóstolhatták a hajósi pincesor töklámpás akciója alkalmával, amelyre előzetesen föl is hívtuk olvasóink figyelmét. A puding próbája az evés, tavaly ki is lestük, hogyan is megy ez Hajóson de a szakemberek más most is kiváló minőséget jeleznek erőre, amelyhez viszont közepes mennyiség párosul.
Stefán Lászlóné hegybíró a hajósi szüret eredményeiről a KALOhíreknek elmondta: a hajósi, összesen 810 hektárból 140 hektárról még hiányzik a szüreti jelentés – ezeket november 30-áig kell benyújtaniuk a termelőknek –, így még statisztikák sem készültek. Azonban az eddig beérkezett adatokból már látható, hogy
MENNYISÉGRE JÓ, ÁTLAGOSNAK MONDHATÓ ÉVJÁRAT LESZ HAJÓSON AZ IDEI, A SZÜRETKOR MÉRT MUSTFOKOK ALAPJÁN ÍTÉLVE A MINŐSÉG TEKINTETÉBEN PEDIG KIEMELKEDŐ ÉVJÁRATRA SZÁMÍT A SZAKEMBER.
Kiemelkedő év, buktatókkal
Amint az idei szüretről Huber János kistermelő portálunknak elmondta, ahogyan az várható is volt, a fokolásnál többnyire nem volt gond – ahol egészséges volt a szőlő, és a gazda kivárta a megfelelő időt, ott 22-23 fokos musttal szedhette a termést, ám a tenyészidőszak során rengeteg buktatóval kellett szembenézniük a gazdáknak.
Ezek közül első helyen a szőlőkárosító gombabetegségek, úgy a peronoszpóra, mint a lisztharmat támadásait említette, amelyek elhárítása gyakori, szakszerű és alapos védekezést, mellé pontosságot követelt meg a szőlészektől, de a betegségek egyes területeken még így is megritkították a termést.
Olyan dűlők is akadtak, ahol a nagy melegben „megsült”, éretlenül fonnyadt a termés, máshol a nap sugarai által fölhevített bogyók hirtelen kaptak hideg esőt, ami olyan hatást vált ki a szőlőből, mintha leforráznák.
Ezek következtében a szőlész-borász úgy vélte, hogy
HAJÓSON NEM TUDNAK BESZÁMOLNI A MÁS TÁJAKRÓL ÉRKEZETT HÍREKHEZ HASONLÓKRÓL, AMELYEK SZERINT A 2018-AS TALÁN SOHASEM LÁTOTT, KIEMELKEDŐ ÉVJÁRAT LESZ A BOROK TERÉN, BÁR A MINŐSÉG MEGFELELŐ, SŐT, EGYES FAJTÁKNÁL KIMAGASLÓ LESZ.
Huber János szerint a vékonyhéjú fajtákról általánosságban is elmondható, hogy megsínylették az időjárás viszontagságait, például a zöld veltelíni, vagy a zweigelt ültetvények terméséből nagyon sok elrohadt. Ezeknek főleg az augusztusi csapadékhullámok tettek be, de olyannyira, hogy voltak területek, ahol azonnali kényszerszürettel kellett menteni a termést.
– Júliusban még kifejezetten elégedett voltam az ültetvények szemléje után, és kifejezetten jó, talán kimagasló évjáratra számítottam, megfelelő mennyiségi mutatókkal. Augusztus végére már egész más képet mutattak a tőkék, volt, ahol olyan hirtelen hatalmasodott el a baj a termésben, hogy azonnal szedni kellett – mondja Huber János, aki viszont az érlelődő nedűi minőségével elégedett.
Amint elmondta, két hete préselték a kékfrankost és cabernet savignont, ami után a laborban 15,5-ös alkoholtartalmat mértek. Ráadásul e mellé magas savtartalom társul, semmi akadálya tehát annak, hogy a hajósi pincefalu kitűnő klímájú pincéiben idén kiváló minőségű, esetenként rendkívüli értékekkel rendelkező borok készüljenek, figyelembe véve, hogy
A SZÁRAZ, MELEG ÉS HOSSZÚ ŐSZ KEDVEZETT A MÁSODLAGOS ÉRÉSI FOLYAMATOKNAK IS, ÍGY SOK HELYEN TÖPPEDT, ASZÚSODOTT TERMÉST SZÜRETELHETTEK A SZŐLÉSZEK.
E ritkán adódó lehetőséget valószínűleg sokan fölismerték, és vele együtt ki is használták Huber János szerint.
Prémium minőség érlelődik a pincékben
Szélesebb fajtaszortimenttel, jóval nagyobb területen termeli borai alapanyagait a Kovács Borház, amelynek vezetője, Kovács Róbert a saját tapasztalatai alapján kiegészítve az eddigieket, a rendkívül korai érést emelte ki az évjárat sajátossági közül, de ha jól figyelünk, azt is megtudhatjuk, hogy
A 2018-AS HAJÓSI ÉVJÁRATBÓL JÖVŐRE FŐLEG A KÖNNYŰ, ILLATOS FEHÉREKET, PÁR ÉV MÚLVA PEDIG A KÉSEI ÉRÉSŰ VÖRÖSBOROKAT LESZ ÉRDEMES KERESNI.
– A Hajós-bajai borvidéken már augusztus első hetében elkezdődött a szüret. A muskotályos fajták akkorra is hozták a két-három héttel későbbre várt cukorfokot. Ez 17,5-18-ot jelent, nem szabad tovább várni velük, mert ezeknél a fajtáknál nagyon fontos, hogy megmaradjanak a savak, a friss illat-, íz- és zamatanyagok – tekint vissza a szüreti időszak elejére a szakember, majd a későbbi fajtákkal kapcsolatos tapasztalatokat összegzi és magyarázza.
– A középérésű fajtákkal a nyárvégi, kora őszi aszály miatt voltak problémák,
A KÉSŐI FAJTÁK, A CABERNET FRANC, CABERNET SAVIGNON ÉS MERLOT ÜLTETVÉNYEK VISZONT MEGFELELŐ MENNYISÉGI MUTATÓK MELLETT HOZTAK EBBEN AZ ÉVBEN PRÉMIUM MINŐSÉGET, RÁADÁSUL SZOKATLANUL KORÁN, MÁR SZEPTEMBER VÉGÉN.
Ezekből a fajtákból előfordultak olyan tételek is, amelyekből 13,5-14-es alkohol tartalmú borok forrtak ki – mondja Kovács Róbert a minőség kérdéséről, majd a mennyiségek és veszteségek, illetve azok okainak ismertetésére tér:
– A koraiak átalag fölötti mennyiségű termését annak köszönhetjük, hogy már a téli, tavaszi fagyok is elkerülték az ültetvényeket, majd egész nyáron nem volt kimagasló, tartós meleg, mivel folyamatosan érkeztek esős időszakok. Igaz viszont, hogy éréskor és közvetlenül az előtt épp ezeket támadták leginkább a gombabetegségek, így ahol nem volt megfelelő a növényvédelem, ott előfordulhattak jelentős termésveszteségek is, de a mi ültetvényeinken nem történt ilyesmi. Aztán jött a meleg, száraz ősz.
A teljes hőmennyiség véleményem szerint szeptemberben nagyobb volt, mint augusztusban. A középérésű fajták ekkorra már édesek voltak, a héjuk is elvékonyodott, így kitűnő prédát jelentettek a darazsaknak is, akik ilyen időben könnyebben megtalálják a szőlőt, kártételük nyomában pedig, a rágásaik helyén érkezik a rothadás, aminek pedig külön kedvez, hogy ekkora már hajnalonként mindig magas páratartalom, harmat is borítja a fürtöket, ami nagyon kedvez a rothadás elhatalmasodásának.
ÖSSZESSÉGÉBEN TEHÁT ERŐS, ÁTLAGOS MENNYISÉGI MUTATÓK MELLETT KIFEJEZETTEN JÓ MINŐSÉGŰ ÉVJÁRAT LESZ HAJÓSON A 2018-AS, BORKÜLÖNLEGESSÉGEKKEL, PRÉMIUM MIDÉSÉGŰ NEDŰKKEL, FŐKÉPP A KORAI ÉS A KÉSEI FAJTÁKBÓL.
Az idén várható borkülönlegességek kérdéséhez Stefán Lászlóné még azt fűzte hozzá, hogy a Huber János által elmondotthoz hasonlóan kiemelkedő minőséget leginkább csak a bort saját célra vagy közvetlenül a fogyasztónak, saját előállításban készítő, kis szőlőtermelők, kézműves borászok tudnak elérni. Azonban
A MEGFELELŐ TECHNOLÓGIAI ÉRETTSÉGET JELENTŐ, ÁTLAGOSAN 18,5 FOKOS CUKORTARTALMAT EBBEN AZ ÉVBEN ÁLTALÁBAN MINDENÜTT ELÉRTE A TERMÉS HAJÓSON.