Kalocsa Város Önkormányzata Képviselő-testülete, a Gyermek, Ifjúsági és Sport Bizottsága javaslatára a Kalocsai Sport Egyesület és annak birkózó szakosztályával karöltve emléktábla avató ünnepséget tartott december 11-én, pénteken délután a város Sport-és Szabadidőközpontjának birkózótermében. Sportolóink edzőtermét a hajdani kivételes birkózó, majd még kiválóbb edző, Deák „Dixi” Ferenc emlékének adózva a kalocsai birkózás legkiemelkedőbb sikerkovácsáról nevezték el, akit a mai napig a sportág helyi legendájaként emlegetnek sportberkekben.
Aki ott volt, az tapinthatóan érezhette azt a nagy-nagy szeretetet és emlékező tiszteletet, amely átszőtte az ünnepi esemény várakozóinak sokaságát, ahol hajdani birkózók, egykori tanítványok, családtagok, meghívott vendégek és a város sportszerető polgárai szép számban gyülekeztek az edzőterem előtti folyosón, a márványtábla leleplezését várva.
A díszvendégek közül is kiemelkedett
Komáromi Tibor háromszoros világbajnok, a szöuli olimpia ezüstérmese, a kötöttfogásúak korábbi kapitánya,
akit elkísért a szövetséget képviselve a kalocsai kötődésű ifjabb Vatai László és Elek Tamás is.
Az egykori kalocsai Dixi tanítványok közül többek között ott volt Paletta Richárd, Tamás Sándor, a „Katusok”, Fábri Sándor, Rudolf Gyuszi és több korábbi birkózó is.
Az ünnepi protokollt Kőszegi Ferenc a KSE elnöke nyitotta, aki név szerint is köszöntötte az egybegyűltek prominenseit és szólt a mai nap létrejöttének előzményeiről, de a névadó Dixi Feri bácsi elévülhetetlen munkásságáról is. Őt az emléktábla állítás gyakorlati megvalósítója Szabó Balázs, a sportbizottság elnöke követte, aki nosztalgiázva gondolt vissza a teremhez kötődő sportélményeire, a birkózástól kapott emberi értékeire, így nem véletlenül karolta fel a névadás nemes ügyét.
Fejes László a KSE birkózó szakosztályát több évtizeden át vezette, ezért tudta történelmi hűséggel megidézni, mint egykori Deák-tanítvány is a birkózók nagy családjának kronológiáját, méltatva Deák Ferencet, akire szinte apjukként tekintettek szeretett birkózói, akik szebbnél szebb eredményeket szállítottak a kalocsai birkózás aranykorában.
Az ünnepi megemlékezés hangulatát aztán tovább emelte az a kis kamarakórus, amely megidézte a kalocsai birkózok indulóját:
Ha végigmegy a főutcán egy birkózógyerek,
megáll ott a forgalom és őt nézi meg.
Odafönn a jó Isten is megáll és nevet,
hisz ő teremtett jókedvében gyúró gyereket.
Mikor a birkózó regiment kivonul, a virág is kivirul és a lány szíve kigyúl
Mikor a birkózó regiment sorban áll, még az öreg Dixi is szalutál. Ezt követte az ünnepség megkoronázásaként az emléktábla avatás, amelyet dr. Bálint József Miklós városunk polgármestere és Paletta Richárd, Feri bácsi egykori ifi magyar bajnoka leplezett le, majd hivatalosan megtörtént a teremátadás is, a nemzetiszínű szalagot a polgármester, Komáromi Tibor világbajnok birkózó és ifjabb Deák Ferenc Kalocsa korábbi karizmatikus testnevelő tanára vágták át.
Az ünnepi megemlékezés és emléktábla avatás után
a hely szelleméhez hűen birkózóversennyel adták át a termet használatra
a Kalocsai SE szakosztályának, ahol a KSE fiataljai a régi vetélytárs Dunaújváros ifjú gladiátoraival mérték össze erejüket a meghívott vendégek és a szurkolótábort alkotó szülők sokasága előtt.
Végezetül engedtessék meg a tollforgatónak, hogy az alábbi emlékező gondolatsorral tisztelegjen maga is a „kalocsai birkózópápa” emléke előtt, amelyet Tegzes Miklós hajdani legendás kalocsai focista, kiváló tollú író, igazi polihisztor vetett papírra Dixivel kapcsolatos visszaemlékezésében:
Az, hogy Bóbis Gyula olimpiai bajnok lett (1948-ban Londonban – A szerk.), azt nagyrészt Deáknak köszönheti, mert Dixi volt az edzőpartnere, ugyanis az országban két-három percnél tovább senki nem bírta ki Bóbis „gyúrását”. Bóbist a guta kerülgette, hogy egyetlen nehézsúlyú birkózó volt az országban – a Dixi –, akit nem tudott soha a büdös életben tusolni. No, nemcsak tudása, hanem lehetetlen alakja miatt… Dixi széle-hossza egy volt, nyaka pedig nem volt, meg nagyon tudott birkózni.