Mintegy 80 órás munkával készült el Radócz Irén esküvői témájú mézeskalácsa, amelyre mintha töltögető öltésekkel lennének ráhímezve a kalocsai motívumok. Aztán több órás autóút várt rá, amely picit meg is viselte, úgy a készítőt, mint a termékét, de ez a végeredményen már nem látszott: a Lajosmizsei Grillázs és Mézeskalács Majális és Gyermeknapon aranyérmet nyert vele készítője. Amint megtudtuk, további terve is van a kalocsai motívumokkal.
Igaz, még tavaly ilyenkor történt a városunk hungarikumának, a kalocsai népi motívumoknak hírnevét is öregbítő fesztiválsiker, de akkor nem jutott el hozzánk annak híre. Csak most, amikor a díjnyertes a csodamézeskalács készítője az esemény első évfordulóján újra közzé tette azt közösségi médiás oldalán.
A mézeskalácsból készült, cukormázzal díszített díjnyertes mézeskalács csoda egy ülőpad formájú ládikót mintáz, amelyben kis mézeskalács szívecskék jelképezik azokat a kincseket – hűség, bizalom, szeretet, megbocsátás, türelem, tisztelet (…) – amelyek igazán boldoggá teszik majd a frissen kötettett házasságot.
A láda fedelén egy vers áll, amely e benne lévő titkokra irányítja a figyelmet, és amelyet szintén a mézeskalács ládikókészítője írt:
Az élet nagy dolgait
kicsiny pad rejti,
mit hosszú évek alatt
együtt kell megrakni.
Mi kerül majd bele
csak rajtatok múlik,
gyerekeknek, unokáknak
mit fogtok mutatni.
Pár jó tanácsot hoztam,
nézzétek meg bátran,
fedelét felhajtva
titkait kitárja.
Egy évvel ezelőtt összeszedtem a bátorságom, és elmentem Lajosmizsére a Grillázs-és Mézeskalács fesztiválra. Esküvő volt a téma. Négy nap alatt készült el a "Nagy mű", napi három óra alvás mellett. Nem csak az eredmény vezérelt, hanem hogy egyszer eljussak egy versenyre, megmérettessem magam, átéljem a verseny izgalmát” – emlékezik vissza bejegyzésében Radócz Irén, akitől azt is megtudjuk, hogy a 280 Km-es út is sok izgalmat tartogatott:
a ládika kis csúcsa háromszor letört, háromszor ragasztottam vissza, miközben az infarktus kerülgetett.” Sőt,
EGY NAGYOBB FÉKEZÉSNÉL, HIÁBA FOGTA VÉGIG, ELŐRECSÚSZOTT AZ ALKOTÁS, ÉS LELKI SZEMEI ELŐTT MÁR LÁTTA IS ÖSSZETÖRNI.
De végül mindenért kárpótolta az aranyérem és az élmény, amellyel gazdagabb lett a megmérettetésen való részvétellel.
Radócz Irén közösségi médiás profiljáról kiderül, hogy debreceni származású, de jelenleg a Sopron közelében található Egyházasfalu lakója. Arról, hogy honnan a vonzalma a kalocsai mintákhoz, amelyeket előszeretettel alkalmaz mézeskalácsain, munkatársunknak elmondta: nincs semmilyen kötődése Kalocsához, bár gyerekként járt itt. Később, hajadon korában kalocsai és matyó terítőket hímzett, így nem állt távol tőle, hogy mézeskalácsra is alkalmazza ezeket a motívumokat.
Pedig nem tanulta intézményes formában e népművészeti készségeket, ismereteit az internetről sajátította el, autodidaktaként.
Így olvasott utána a kalocsai minták jellemzőinek, köztük a színezés szabályainak is, bár elismeri, hogy néha így is hibázik – munkái minőségét látva e hibákat nyugodtan elnézhetjük neki.
Radócz Irén egy további tervéről is szólt portálunknak:
Amennyiben az időm engedi, a következő kísérlet a szomorú pamukos lesz, rég készülök már rá. De most már tudom, kihez forduljak, ha esetleg elakadok” – nyilatkozta a KALOhíreknek Radócz Irén, aki, mint megtudtuk, szükség esetén portálunkon keresztül igyekszik majd segítséget kérni a kalocsai népművészeti kincs avatott letéteményeseitől.
Képek és videó forrása: Radócz Irén / Facebook
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Font Sándor országgyűlési képviselő, akivel országos politikai kérdésekről, a közösségi média erejéről, fejlesztésekről, az uszoda bezárásáról és az 51-es út helyzetéről is beszélgettünk, de a politikus azt is megosztotta, mit gondol dr. Bagó Zoltán polgármester levelezéséről.