A kalocsai járásban az augusztus 20-i hosszú hétvégéhez köthető programok közül kiemelkedő számban vonzotta a látogatókat a hétfőn megrendezett II. Dunaszentbenedeki Halászléfőző Verseny. Az augusztus 19-én, hétfőn, a Duna-parton megtartott fakanálcsatát 17 csapat - ebből négy a Dunántúlról érkezett - vívta meg. A főzőmesterek és segítőik ezúttal is bizonyítékát adták annak: nekünk, e tájon élőknek szívügyünk az igazi Duna menti halászlé és valamennyi, a folyamhoz köthető halétek. Ráadásul a főzésnél aligha van jobb alkalom, hogy az étel elkészítésének örömét az összefogás és az összetartozás, a barátság elmélyítése egészítse ki.
Ezt ismerte fel Horváth Attila főszervező és felesége, a Duna - parti Pillangó Büfé üzemeltetője, akiknek felhívására a nyári szabadságolások kellős közepén is 17 csapat és a velük érkezett több száz fős baráti társaság gondolta úgy, hogy részt kell venniük a nemes versengésen.
A társaságok egy része a Duna paksi oldalról érkezett, az atomváros mellett Madocsa, Tolna és még számos település főzőmestere és segítője pattant csónakba, hogy dűlőre vigye a két oldalra redukálva eldöntendő kérdést: mitől jobb a paksi halászlé, mint a dunaszentbenedeki?
A dilemmában való állásfoglalást szerencsére tompította, hogy a halászléfőző versenyt gyermek programok, és persze hangulatfokozóként finom borok, sörök és pálinkák, hűtött italok színesítették. Fürdőzésre, napozásra, csónakozásra pedig ott volt a Duna.
No’, de ne szaladjunk ennyire előre, hiszen hétfőn hajnalban még esett az eső, és az éjszaka is sűrű mennydörgés és villámlás közepette telt. Ellenben kilenc óra körül kisütött a nap, egykettőre a főzőhelyek köré emelt sátrak erdeje borította el a partot. Dunán innenről és túlról is megérkeztek a főzőcsapatok, és délre a népes közönség is. Annyira népes, hogy volt olyan társaság, például a helyi vadásztársaság, amely 40-nél is több főt számlált és akkor még nem beszéltünk a gyerekekről.
A csapatok 10-11 órakor gyújtottak a bográcsok alá, és a Horváth Attila főszervező által bemutatott Vargyas László, Dunaszentbenedek polgármestere, a felesége révén dunaszentbenedeki kötődésű dr. Bagó Zoltán, Kalocsa város megválasztott polgármestere és Kovács Miklós helyi nagyvállalkozó alkotta zsűri
már ekkor megkezdte a munkáját, körbejárták a főzőhelyeket.
Közben azt vették, vettük észre, hogy a Duna menti halászléfőzés fortélyaiban elmerült csapatok között - a népes és erős mezőny ellenére - nem a versengésé a főszerep, sokkal inkább a barátság, a jó és családias hangulat a jellemző, a Duna és immár az új híd összeköti, nem elválasztja az embereket.
Csak hogy meg ne feledkezzünk róla, a tűzgyújtás utáni jó egy óra elteltével a halászlé semmi máshoz nem hasonlítható finom illata ekkora már belengte a partot, előkerültek a házi sós és édes sütemények, és a gyufatészta kifőzése után a tálalás és az ételminták leadása is megkezdődött.
Öröm, hogy ilyen szép számmal jöttünk össze, együtt örülni a világ legjobb ételének, a halászlének.– fogalmazott az egyik vendég, aki elmondta, hogy dunaszentbenedeki gyökerekkel rendelkezik. Feleségével Érden élnek, onnan érkeztek, így számukra idén az új kenyér ünnepe nem csak a remek halászléről, hanem a dunaszentbenedekiek és a Dunaszentbenedeket szeretők találkozásáról is szól.
Természetesen a jókedv és a sok tréfa ellenére ezúttal is eljött az igazság pillanata, amikor is Vargyas László, a zsűri elnöke 14 órakor kihirdette az eredményeket.
A legvidámabb csapat címet a Vértestolnáról érkezett Motoros Baráti Kör érdemelte ki.
Kitűnő halászlevéért külön díjban részesült Nagy Gábor.
Külön díjat kapott a Duna-parti Csipet csapat is, a főzőhely díszítéséért és a tálalásért.
A halászléfőző verseny harmadik helyezését a Madocsáról érkezett Gabnai Gábor érdemelte ki.
Ennek a díjnak az átadásakor dr. Bagó Zoltán kiemelte:
Nagyon nehéz dolga volt a zsűrinek, mert az első négy helyezett kiemelkedően jó teljesítményt nyújtott. Nagyon nagy bajban voltunk, így őszintén bevallom, még külső elismert gasztronómiai szakember segítségét is kérnünk kellett ahhoz, hogy az első négy helyezett végleges rangsorát fel tudják állítani.”A verseny második helyezettje a helyi Vadbarát Vadásztársaság lett, a kitűnő halászlevet a díjat átvevő főzőmester készítette.
A verseny képzeletbeli dobogójának legfelsőbb fokára a legjobb halászlét készítő géderlaki Nagy László, Géderlak megválasztott polgármestere léphetett fel.
Míg az első három helyezett a megszerzett kupával, díszoklevéllel ismerkedett, a polgármester valamennyi csapatnak emlék oklevelet és ajándéktárgyat adott át.
Az eredményhirdetés után Horváth Attila főszervező és Vargyas László polgármester leszögezte:
Jövőre megyünk tovább a megkezdett úton, a harmadik dunaszentbenedeki halászléfőző versenyt is megrendezzük; már most felkérjük az itt lévő csapatokat, hogy induljanak a 2025. évi versenyen!”A minden várakozáson felüli látogatót vonzó II. Dunaszentbenedeki Halászléfőző Verseny a késő estig tartó, még mindig több száz fős élőzenés bulival ért véget.