A közszolgálati televíziócsatorna közel félórás portréfilmet készített az őszi választások után leköszönt dusnoki polgármesterrel, aki 17 éven át a település első embere volt, a polgármesteri tisztséget a rendszerváltás utáni időszakban is betöltötte, majd egy cikluson át alpolgármesterként is tevékenykedett. Akinek életéből negyedszázadot a település irányítása tett ki, annak bemutatása során sem lehet megkerülni a községhez és annak népéhez való viszonyát, az elért eredményeket, ám a film témája mégsem ez: Palotai Pétert, az embert ismerhetjük meg közelebbről, a társadalmi szerepvállalás mellett a hithez, valláshoz, családjához fűződő kapcsolatáról elmondottak alapján. A film a Mediaklikk.hu internetes felületen visszanézhető.
Palotai Péterrel dusnoki tájakon sétálva beszélget a riporter, majd a bográcsban rotyogó, dusnoki paprikával főtt ponty-csuka-kárász-harcsa vegyeshalászlé mellett is faggatja a volt polgármestert, aki a beszélgetés során magán- és közéleti kérdésekről, hagyományról, gyökerekről és elhivatottságáról is beszél.
Szóba került a párválasztás kérdése, a családi kapcsolatok és munkamegosztás, s úgy általában a munka becsülete. Az őszi választásokon elszenvedett veresége után hiányzik neki az emberekkel való foglalkozás, a csapatmunka, de bizakodva tekint a jövőbe, amiben ugyancsak segíti őt a családi háttér.
Palotai Péter beszél családi gyökereiről éppúgy, mint Dusnok horvát-rác népének eredetéről, szokásairól, a község eredendően a török elől menekülő, Szlavóiából származó népének nemzetiségi identitásáról,nyelvéről, katolikus vallásosságáról is, valamint a mindezzel összeegyeztethető, erős magyarságtudatukról is.
Bár a nyelvet egyre kevésbé beszélik Dusnokon, főleg a fiatalabb generációk, ő maga is
ERŐS MAGYAR IDENTITÁSSAL RENDELKEZIK, DE AZ ŐSÖK SÍRJÁNÁL HORVÁT NYELVEN IMÁDKOZIK MINDMÁIG,
A gyökerekhez való visszatérés jegyében pedig megszerezte a horvát állampolgárságot is.
PALOTAI PÉTER 1990-TŐL ’94-IG TÁRSADALMI MUNKÁBAN VÉGEZTE A POLGÁRMESTERI TEENDŐKET,
miközben a TSZ főkönyvelője is volt. Időközben könyvvizsgálói végzettséget szerzett.
Ez együtt túl sok terhet rótt rá, ezért a rendszerváltás utáni második ciklust megelőző választásokon nem is indult újra, hanem
’94-98-IG ALPOLGÁRMESTERKÉNT TEVÉKENYKEDETT KORÁBBI JEGYZŐJE MELLETT.
’98-ban viszont újra megmérette magát az akkori polgármesterrel szemben ám – amint fogalmazott – a választásokon csúnyán megbukott.
2002-BEN VISZONT ÚJRA ELNYERTE A VÁLASZTÓK BIZALMÁT.
Ezt szakértelmének, tudásának elismeréseként könyvelt el, de azt is hangsúlyozta, hogy a településen a közéleti munkában kerülik a pártoskodást, ehelyett összefogással dolgoznak a közös célokért.
A volt polgármester szólt a közéleti szerepvállalását megalapozó motivációról is, mondván:
[A polgármester] kell, hogy szeresse a faluját, azt a közösséget, akikért ezt a feladatot elvállalja.”
Természetesen fontos, hogy rendelkezzen az ehhez szükséges képességekkel is – teszi hozzá, miközben vendégeivel ellátogattak a Feketi kápolna Mária-jelenésről neves zarándokhelyéhez.
Arrafelé menet pedig elégedetten szemlélte spenótföldjeiket, amelyek szépen vészelték át a telet,és megmutatta a stábnak az állítólag soha be nem fagyó, különleges tavacskát is.
A riportban hosszan beszélgetnek a hit és vallásosság szerepéről, úgy a közösség, mint Palotai családja és személyesen saját élete vonatkozásában.
Megtudjuk:
A VÁLASZTÁSOK ELŐTT MEGFOGADTA, HOGY VISOVACON, A GYÖNYÖRŰ SZIGETEN ÉPÜLT FERENCES KOLOSTORBAN HÁLAADÓ MISÉT FOG MONDATNI AZ EDDIGI EREDMÉNYEKÉRT, AMELYEKET ELÉRT,FÜGGETLENÜL A VÁLASZTÁSOK EREDMÉNYÉTŐL.
Ennek kapcsán az ottani szerzetesekkel kialakított remek kapcsolatról is szól Palotai Péter az „Isten kezében: A polgármester – Dusnoki látogatás Palotai Péternél” című, februárban forgatott, 26 perces filmben.
Nézzék újra a köztelevízió internetes oldalán!