Április 30-án, kedden polgármesterekkel telt meg a dusnoki községháza tanácsterme, ahol a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány tartotta a 2019. évi legfontosabb ülését. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. alapította, a Miniszterelnökség által támogatott JETA kuratóriuma 13 órakor kezdődő tanácskozásának legfontosabb témája a 2018. évi pályázati forduló nyertes pályázatainak kihirdetése volt. Az elnyerhető egymilliárd 960 millió forinton 47 település, valamint a szekszárdi és a kalocsai kórház osztozik. A 155 pályázatból 139-et részesítettek támogatásban. Kalocsa 56 millió forintot fordíthat fejlesztésre. Az idén még egymilliárd forint felhasználásáról döntenek, várhatóan szeptemberben.
Kalocsa az óvodafejlesztés második ütemére 50, Rendezvény- és Sportközpont fejlesztési projektötlet terveinek elkészítésére ötmillió, a XXX. Paprikafesztivál komplett rendezvénytechnikájára egymillió forint támogatást hívhat le, de a JETA jóvoltából a többi településen is nagy ívű fejlesztések kezdődnek.
Mint emlékezetes, a 2018. évi pályázati keretösszeg egymilliárd 960 millió forint, a pályázatokat 2019. február 15-ig lehetett benyújtani.
Pályázni a JETA Alapító okiratában szereplő, a Duna bal és jobb partján lévő 47 önkormányzat, illetve azok társulásai, illetve a közigazgatási területükön működő kórházak tudtak. Bács-Kiskun megyéből, a kalocsai járásból Bátya, Drágszél, Dunapataj, Dunaszentbenedek, Dunatetétlen, Dusnok, Fajsz, Foktő, Géderlak, Hajós, Harta, Homokmégy, Kalocsa, Miske, Ordas, Öregcsertő, Solt, Szakmár, Uszód, Újtelek, Újsolt illetve a kalocsai Szent Kereszt Kórház nyújtott be pályázatot.
A pályázati célok legfeljebb két év alatti megvalósítása eredményeként 16 gyermekintézmény, 14 művelődési ház, tájház és sportlétesítmény újul meg. A szekszárdi és a kalocsai kórház komoly eszközbeszerzéseket tud végrehajtani.
Tizenhat településen járda- és kerékpárút felújítási programok indulhatnak, hat településen új szálláshelyek létesülnek. Az Alapítvány 39 települési nagyrendezvényt falunapok, fesztiválok, továbbá a helyi fejlesztések előkészítését szolgáló 24 tervezési munkát támogat.
A nyertes pályázatok között szerepel orvosi rendelők felújítása, kommunális gépek beszerzése, megújuló energiák alkalmazása, egyházi ingatlanok, temetők és ravatalozók felújítása, de még egy új mozi létesítése is.
A kuratóriumi ülésen közzétették a második fordulós pályázati felhívást is, egymilliárd forint támogatási összeggel.
Az Alapítvány 39 települési nagyrendezvényt, falunapokat, fesztiválokat, továbbá a helyi fejlesztések előkészítését szolgáló 24 tervezési munkát támogat. A települések a már megvalósítás alatt álló, nagyobb léptékű pályázataik önrészének részleges kiváltására, továbbá az életminőség és az életbiztonság emelését szolgáló programokra pályázhatnak.
Támogatási lehetőség nyílik a közösségi épületek energia-racionalizálására és a helyi építészeti értékek megóvására, valamint a szolgáltatási infrastruktúra elemek terveinek, megvalósíthatósági tanulmányainak elkészítési támogatására is.
Egy önkormányzat 3 pályázatot nyújthat be. Továbbra is magasak a pályázati intenzitási szintek, azaz nagyon kevés önrészt kell vállalniuk az önkormányzatoknak a megpályázott projektjeikhez. A pályázatok beadási határideje 2019. június 28.
A Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítványhoz kapcsolódó információk, így a nyertes pályázatok listája és az új pályázati felhívás a www.jovonkenergiaja.hu oldalon található meg.