Dusnokon 1894. június 24-én hatalmas jégverés pusztított. Akkor a dusnokiak megfogadták, hogy ezen a napon nem mennek ki a határba dolgozni, hanem szentmisét tartanak és Iván napján őseikre emlékeznek. Az ősök tiszteletét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a 127. éve tett fogadalom jegyében június 25-én, pénteken, Iván napja után egy nappal idén is ünnep volt Dusnokon. Szerencsére a Szent Iván-éji csónakos fáklyás, zenés felvonulást a Vajason nem mosta el az eső, a pandémia enyhülő szorítása közbeni első nagyobb rendezvény kicsiket és nagyokat a Vajas-partjára csábított, de a nagy múltú rendezvényre a környező településekről is számos vendég érkezett.
Ahogy 127 éve sajnos nem, a jégverés ezúttal szerencsére elkerülte Dusnokot, bár a közeli településeken, például Drágszélen, Homokmégyen, Kecelen és környékén a jég és a vihar iszonyú, az előzetes felmérések szerint százmilliókban mérhető károkat okozott. Mintegy bizonyítva, a Dusnok történetében szinte példa nélküli egykori, száz évnél is régebbi jégverés azóta sem ritka a térségben.
Mint Bogárdi Eszter szervezőtől megtudtuk: a településen régi hagyománnyal bíró eseményét a hétvége közelsége, és a magasabb részvétel miatt ezúttal nem Iván napján, június 24-én, hanem egy nappal később, június 25-én, pénteken tartották.
A forróságot követő hidegfront Dusnokra is betört, változékony időjárást okozott, ennek ellenére sikerült megtartani a csónakos, fáklyás, zenés felvonulást a Vajason.
A látványos felvonuláson ezúttal is több százan vettek részt, a közel 20 csónakból álló flotta a szokásos, már jól bevált útvonalon szelte a Vajas vizét, többen az új Víziturisztikai Központtól indultak. Az eseménybe ezúttal a helyi alkotótábor lelkes kis művészei is bekapcsolódtak.
A program 18 órakor kézműves foglalkozással és arcfestéssel kezdődött, majd ahogy haladt az idő, 20 óra körül a helyi Zabavna Industrija zenekar és a Biser énekkar nem csak a jó hangulatról gondoskodott, ugyanis az alkalmi vigadalom egyfajta toborzóként is hatott.
A fáklyák kiosztása és meggyújtása után a részben népviseletbe öltözött lányok, asszonyok és férfiak több, mint 20 csónakkal, énekszóval, vidáman eveztek az esti események helyszínére.
A dusnoki cserkészcsapat a nagy hídtól a Vajas két partját égő fáklyákkal is megvilágította, a vízen visszatükröződő lángok, a fáklyás csónakok egyedülálló vizuális élményt nyújtottak.
Érdemes volt kikötne, ugyanis a csónakok közönségét és a helyszínen gyülekező, jó kedvű társaságokat tábortűz, majd a parázson megsütött szalonna- és virsli várta.
Fényből a későbbiekben sem volt hiány, 23 órakor az égboltot megvilágító tűzijáték élménye emelte a hangulatot.
A hajnalig tartó bálban a Koktél zenekar húzta a talpalávalót.