Megnyitották kapuikat az oktatási intézmények, sorra tartották az őszi nagyrendezvényeket, és ezzel együtt a vírusoknak akaratlanul is teret adtunk. Ha nem is tömegeket érint, újra visszatért a koronavírus, de egyelőre nem vonatkozik rá semmilyen különleges eljárásrend – mondta egyebek mellett Dr. Hajdú Zoltán, a kalocsai 3. számú körzet háziorvosa, a háziorvosok kollegiális vezetője, amikor szeptember 21-én a Széchenyi úti rendelőjében felkerestük.
Dr. Hajdú Zoltán kifejtette: „Az iskola- és óvodakezdés minden évben a vírusfertőzések megemelkedésével jár, melyet unokáim révén, mint nagyszülő magam is tapasztalok. A felnőttek mellett megjelentek az első, hirtelen belázasodó, tipikus vírusfertőzésekre utaló tünetekkel rendelkező gyerekek is. A rendelőben sorra jelentkeznek felső légúti megbetegedésekkel - lázzal, náthával, köhögéssel, végtaggyengeséggel a páciensek. Sajnos azt is tapasztaljuk, hogy a Covid is jelen van. Néhány esetben, amikor a tünetek alapján is szinte biztos, hogy Coviddal van dolgunk, végzünk egy tesztet, ami sajnos pozitív eredményt mutat.
Hál’ Istennek a betegek egyre egészségtudatosabbak, nagyon sokan otthon elvégzik a tesztet. A mostani eljárásrend nem ír elő semmilyen rendkívüli egészségügyi tevékenységet; csak lehetőleg a Covid- tünetek fennállásáig elkülönülést és tüneti terápiát. A betegek követésekor azt tapasztaljuk, hogy ami az első Covid-hullám alatt szövődmény volt, az most nincsen. Viszonylag gyorsan, pár nap alatt lezajlanak ezek a megbetegedések, egy nátha, influenza tünetei mellett”- mondta Dr. Hajdú Zoltán, aki kérdésre válaszolva kifejtette:
Ha már Covidról van szó, lényeges tudni, hogy igazából a Covid is egy vírus, és ha a vírusos megbetegedéseknél nem szövődnek valamilyen hurutos tünetek - orr, vagy köpet, gennyes váladék ürítése, akkor antibiotikum nem szükséges. Viszont ha azt tapasztaljuk, hogy a melléküregekben vagy a tüdőben van valamilyen tünet, akkor antibiotikumot adunk. Szerencsére azonban nagyobb szövődmények most nincsenek. Ha van is tünet, az négy-öt nap alatt megszűnik. Mint emlékezetes, korábban az volt a kérés, hogy a beteget 5 napig különítsük el.”
Dr. Hajdú Zoltán a továbbiakban kiemelte:
Ennek ellenére a változékony időjárás azért produkál meglepetéseket. Találkozunk olyan úgynevezett atipikus tüdőgyulladással, amikor különösebb tünet nincs, ami erre utalna, csak a levertség, fáradékonyság, köhögés - majd egy mellkasröntgen alapján kiderül, hogy tüdőgyulladásról van szó. Ezt én nem a Covidnak tulajdonítom, hanem a változékony időjárásnak, nagy melegekben a légkondi használatának, a hideg italok fogyasztásának, a közösségi programoknak. Azért jó, ha nem felejtjük el azokat az óvintézkedéseket, amiket korábban meg kellett, hogy tanuljunk: kézmosás, ha lehet, egy kis távolságtartás, és kicsit újra mindenkinek jobban oda kell figyelnie arra, hogy ne fertőződjünk meg” – mondta a háziorvos, hozzátéve:
Érdekes dolgot olvastam nemrégiben. Amerikában is azt tapasztalják, hogy a Covid kezd felemelkedőben lenni, és javasolják az újabb oltást. Amennyiben én jól értettem, új vírus oltóanyagokat forgalmaznak, mert az ottani kutatások alapján úgy tűnik, hogy az oltási hajlandóság egy kicsit növekszik. Ez utóbbit kíváncsian várom, mert influenzajárvány előtt állunk, az ellen való oltás októberben, novemberben szokott lenni. Én oltáspárti vagyok, így ezúton is szeretném kérni a betegeimet, egyben mindenkinek tanácsolom, különösen a krónikus betegeknek, hogy éljenek az influenza elleni oltás lehetőségével, hiszen most még nincsenek nagy számban, de az ősz előrehaladtával ez az arány várhatóan növekedni fog. Természetesen nehezen elkerülhető, hogy időnként megbetegedjünk, de azért vannak módszerek, amelyekkel lehet védekezni a fertőzések ellen. Ilyen például az egészséges életmód, folyadékpótlás, higiéniai szabályok betartása, influenzaoltás és a vitaminok”– hívta fel a figyelmet, egyben zárta a beszélgetést Dr. Hajdú Zoltán háziorvos.