Egy rendkívül fontos új eszközzel, az újraélesztéshez elengedhetetlen defibrillátorral gazdagodott a Városi Sportcsarnok a mai naptól. A pályázati pénzből, valamint némi önerő segítségével beszerzett készüléket szerda délelőtt mutatta be a sajtónak Szeitz Tibor mentőtechnikus és Hartman János, a Kalocsai Kézilabda Club elnöke.
„Ez az okos készülék a hírtelen szívhalál helyszíni kezelésének a leghatékonyabb módja még a mentők kiérkezése előtt” – mondta az új eszközről a KALOhíreknek Szeitz Tibor, menőtechnikus, elsősegély oktató. Hozzátette, ez egy olyan készülék, amit az utca embere is könnyedén használhat, köszönhetően annak, hogy mindössze egyetlen gomb van rajta, amelyet bekapcsolva az automata érthetően, magyarul sorolja fel a követendő teendőket.
Ez úgy szól, hogy
hívjon mentőt, tegye szabaddá a mellkast, csatlakoztassa az elektródákat!”
Szeitz Tibor elmondta, ábrák jelzik, hogy mit hova kell dugni, így nem is lehet elrontani a műveletet. A szakember úgy folytatta: ezután két „tappancsot” kell tenni a beteg mellkasára, amit bele kell dugni a készülékbe. Ezt követően az eszköz magától elkezdi vizsgálni a beteg szívműködését és ahhoz igazítja a tanácsokat, mint például hogy
kezdje el nyomni a mellkast, vagy nyomja meg a sokk gombot az elektrosokk leadásához.Kérdésünkre, hogy a laikus nem hibázhat, nem okozhat problémát, a szakember úgy válaszolt: a hibalehetőség kizárható, mivel a készülék teljesen automatikusan működik. Szeitz Tibor szerint
az egyetlen hiba az lehet, ha tapasztalva a problémát, nem kezdjük el a beteg újraélesztését.
„Tudomásunk szerint nem volt még ilyen probléma a meccseken, de a Kalocsai Kézilabda Club folyamatosan keresi a pályázati lehetőségeket és ez alatt nem csak a látvány csapatsport támogatásra gondolok” – mondta Hartman János, a kézilabda klub elnöke azon kérdésünkre, hogy mi tette szükségessé a defibrillátor beszerzését.
Hozzátette: mindig keresik azokat a megoldásokat, hogy mivel többet tudnak tenni abban a mikrokörnyezetben, a városért, az infrastruktúráért amiben élnek. Ezért döntöttek úgy, hogy 2017-ben pályáznak egy ilyen eszközre, amelynek 70 százalékát támogatásból sikerült megszerezni, a maradék harminc százalékát pedig a klub önerőből, illetve támogatásból adta össze – fejtette ki Hartman János. A magán támogató személyét is elárulta: ifj.dr. Kasziba István, a Főnix gyógyszertár tulajdonosa segített a készülék megvásárlásában.
Mint mondta,
fontosnak tartják, hogy minél felszereltebbek legyenek a kalocsai helyi intézmények, így ez túlmutat egy szimpla eszközbeszerzésen: példát szeretnének mutatni vele másoknak, hátha követőkre találnak.