Kalocsa város hagyományaihoz tartozik, hogy az államalapítás emlékünnepén adják át a város kitüntető díjait. Ebben az évben a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet miatt meghiúsult, hagyományosan március 15-én tartandó díszpolgáravatás ceremóniáját is most tartották meg, pótlólag.
Az ünnepélyes testületi ülés a formaságok után a Himnusz közös eléneklésével vette kezdetét, majd a Zsebics Ilona vezette Kalocsai Főszékesegyházi Énekkar néhány darabból álló műsora következett, aminek apropója az volt, hogy –amint azt már a testületi döntés kapcsán megírtuk,
EBBEN AZ ÉVBEN LEÁNYFALUSI VILMOS PAP ORGONAMŰVÉSZ, A FŐSZÉKESEGYHÁZ KARNAGYA KAPTA A KALOCSA VÁROS DÍSZPOLGÁRA CÍMET,
aki a Nagytemplom karnagyaként a kórus művészeti vezetője is.
Miközben belehallgatnak az énekkar produkciójába, tekintsék meg a díjazottak „arcképcsarnokát” is az alábbi videónkkal!
A villámkoncertet követően dr. Filvig Géza polgármester rövid köszöntője után először a díszpolgári cím átadására került sor.
Ennek a címnek az adományozásáról kétévente határozhat Kalocsa önkormányzati képviselő-testülete. Mielőtt átvette az erről szóló oklevelet, és a díszpolgári cím rekvizitumait, a gyűrűt és a medált, valamint a vállszalagot, az életpályáját, munkásságát, érdemeit bemutató méltatás hangzott el, a következőképp:
Új díszpolgárunk: Leányfalusi Vilmos
1937-ben született Kiskőrösön.
Fiatal korában részt vett a földalatti cserkészmozgalomban. Teológiai tanulmányait a szegedi Hittudományi Főiskolán végezte, 1960-ban Grősz József kalocsai érsek szentelte pappá. Kántor-káplánként szolgált Nagybaracskán, Bácsbokodon majd Csengődön. 1964-ben Kalocsára helyezték.
Orgonatanulmányait Pécsi Sebestyénnél kezdte, majd Rómában a Pontificio Istituto di Musica Sacrán, a Pápai Zeneakadémián folytatta 1965-ben.
1968-ban licentiátust, majd 1974-ben Ferruccio Vignanelli tanítványaként diplomát szerzett orgonaművész és gregorián ének szakon.
Még ebben az évben Pierre Cochereau világhírű orgonaművésznél, a Notre Dame karnagyánál Nizzában improvizációs kurzuson vett részt.
1979-től érseki tanácsos, 1986-tól a Bajai Kántorképző igazgatója.
Hangversenyezett Magyarország számos székesegyházában és templomában, Olaszországban, Németországban, Ausztriában és Franciaországban, mind orgonaművészként, mind a Főszékesegyházi Kórussal, legutóbb Rómában 2019-ben.
Három zenei albumot jelentetett meg eddig, amelyeken francia orgonaművek, improvizációk hallhatóak. Művészete nemcsak hazánkban, hanem egész Európában ismert.
Munkásságával városunk jó hírét kiemelkedő és egyedülálló módon vitte a nagyvilágba. Hangversenyei Kalocsa város legnívósabb kulturális eseményei közé tartoznak, improvizációi élményszámba mennek, önálló zenei alkotásként tekinthetők.
Tervei alapján került felújításra a Főszékesegyház orgonája.
Zenei tevékenységén kívül Prokopp Péter kalocsai születésű világhírű pap festő munkásságának megismertetésében szerzett maradandó érdemeket.
2012-ben Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel ismerték el tevékenységét, 2015-ben Bács-Kiskun Megye Művészeti Díját vehette át, 2019-ben Prokopp Péter díjat kapott.
Leányfalusi Vilmosnak a címhez járó tárgyakat, okiratokat Filvig Géza átadta, majd a kitüntetettet a termet megtöltő közönség vastapssal jutalmazta.
Forrás: Illés György Cinó / KALOhírek
Akikre büszkék vagyunk: a város kitüntetettjei
A továbbiakban a város kitüntető címeinek, elismeréseinek átadása következett.
A díjazottakat sorra szólították, majd – akárcsak a díszpolgári cím vonatkozásában – dr. Kiss Csaba ismertette az adott díjak odaítéléséről szóló határozatokat, majd az elismerések letéteményeseinek méltatását követően emlékplakettet, oklevelet és virágot vehettek át a polgármestertől.
A testület határozatainak egymondatos indoklásait korábban is közöltük, a most elhangzott méltatásokkal külön cikkben jelentkezünk.
Most álljon itt a díjazottak és díjaik listája, egy közös fotóval, bővebben később!
[Közben elkészült a dííjak átadásáról szóló részletes, galériás cikkünk -is A szerk.]
Forrás: Illés György Cinó / KALOhírek