A Bács-Kiskun megyei Közgyűlés november 24-én, Szalkszentmártonon megtartott ülésén többek között elfogadták a megye 2023. évi költségvetését, környezetvédelmi programját, és döntöttek az új Bács-Kiskun megyei rendőrfőkapitány kinevezésének támogatásáról. A közgyűlés tagjai a Megyei Területrendezési Terv módosításáról, a határon átnyúló projektekkel kapcsolatban hallhattak tájékoztatást.
Az ülést megelőzően Gulyásné Horváth Tünde, a házigazda önkormányzat polgármestere köszöntötte a megjelenteket és röviden bemutatta a települést.
Rideg László, a közgyűlés elnöke tizenöt napirendi pontot terjesztett elő, amelyek közül elsőként az új megyei rendőrfőkapitány kinevezésének támogatásáról tárgyaltak a képviselők. A megyei rendőrfőkapitányok kinevezéséhez a megyei önkormányzatok közgyűlésének véleményét - a hatályos jogszabályoknak megfelelően - minden esetben előzetesen kikérik.
Dr. Balogh János országos rendőrfőkapitány a közgyűlés tagjainak köszöntése után bemutatta dr. Gulyás Zsolt rendőr dandártábornokot, rendőrségi főtanácsost, majd ismertette szakmai életútját és hangsúlyozta, hogy a jelölt személyében Bács-Kiskun megye egy 30 éve szolgáló, kiváló szakembert kaphat.
Minden erőmmel azon fogok dolgozni, hogy az itt élők biztonságban éljenek!”– jelentette ki bemutatkozó beszédében Dr. Gulyás Zsolt főkapitány-jelölt. A közgyűlés úgy döntött, hogy támogatja Dr. Gulyás Zsoltnak a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság élére történő kinevezését.
A közgyűlés elnöke a nyugdíjba vonuló Dávid Károly rendőr vezérőrnagynak köszönetét fejezte ki a megyei főkapitányság élén végzett kiemelkedő munkájáért. A vezérőrnagy búcsúbeszédében hangsúlyozta, hogy szolgálati ideje alatt mindig érezte a lakosság bizalmát, ami erőt adott a munkájához.
Megnyugvással távozom, mert tudom, hogy továbbra is emberközpontúan tud majd haladni a munka.”– jelentette ki a vezérőrnagy.
Rideg László a két testületi ülés közötti ügyekről szóló tájékoztatójában elmondta: a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat a közelmúltban a Kiskun Önkormányzatok Szövetségének a tagjává vált.
A képviselők elfogadták a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 2023. évi költségvetéséről szóló önkormányzati rendeletet. A költségvetés az emelkedő rezsiárak ellenére biztosítja az önkormányzat stabil gazdálkodását. A költségvetés kiegyensúlyozottsága lehetővé teszi, hogy jövőre nem kell számolni létszámleépítéssel, és a projektek is zökkenőmentesen folytatódhatnak.
A testület döntött a Bács-Kiskun Megye Környezetvédelmi Programja 2021-2027. projektről, amelyet Szőke Norbert szakértő ismertetett. A közgyűlés tagjai ugyancsak támogató döntést hoztak a Bács-Kiskun Megyei Területrendezési Terv módosítási eljárásának megindításáról, amely előfeltétel a nagy naperőmű - fejlesztés megvalósításának.
Az Alaptörvény módosítása értelmében 2023. január 1-jétől az ország alapvető területi tagozódásának részét képező „megye”, mint területi egység megnevezése „vármegyére” változik. Ezért a képviselők döntöttek a vármegye címeréről, pecsétjéről, zászlajáról és azok használatának rendjéről, valamint a „Bács-Kiskun vármegye” névről szóló új önkormányzati rendelet megalkotásáról.
Csókási Eszter Anna, a DKMT ügyvezetője a Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Kft. munkájáról számolt be.
Mint elhangzott: az Interreg-IPA Magyarország-Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében megerősödött a térség szőlészeti-borászati, gazdasági és turisztikai együttműködése, az ügynökség a román-magyar összefogás keretében próbál megoldásokat találni a munkaerőt érintő kérdésekre, a határvidék területén összefogja a foglalkoztatással és képzéssel foglalkozó intézményeket.
Rideg László elnök beszélt a „Az Érték – Élmény – Egészség megjelenítése közösségi programokról”, a „Bács-Kiskun boldoggá tesz”, és az „ITTHON MARADUNK” identitás fejlesztő és támogató programokról, azok előrehaladásáról, és hogy a projektumokban kiemelt szerepet kapnak a Petőfi Emlékévekhez köthető események.
A közgyűlés tagjai megtekintették a megye új imázsfilmjét, a Petőfi Emlékévekre készült videóklipet, a megzenésített verset, amelyben a főszerepet maga Petőfi Sándor kapta, akit Bánföldi Szilárd színművész alakít. A dalt a No Sugar erdélyi együttes hangszerelte.
Az ülést követően - a hagyományoknak megfelelően - faültetéssel zárták a munkanapot, majd a résztvevők látogatást tettek a szalkszentmártoni Petőfi Sándor Emlékmúzeumban.