A Kalocsai Járásbíróság is azon nagy ügyfélforgalmat bonyolító intézmények egyike, ahol a COVID-19 vírus terjedésének megelőzése és következményeinek elhárítása érdekében az Országos Bírósági Hivatal elnökének 35.sz./2020. (III.15) határozata értelmében március 15-től visszavonásig rendkívüli ítélkezési szünetet vezettek be. Ezzel egy időben szabályozták azt is, a járásbíróság a rendkívüli ítélkezési szünet alatt milyen ügyekben jár el. A kényszerszülte helyzetben ellátott bírósági igazgatási és ügyintézési feladatokról, az alkalmazott rendszabályokról dr. Kálóczi Norbertet, a Kalocsai Járásbíróság elnökét kérdeztük, aki a Kalocsai Járásbíróságra vonatkozóan március 17-én adott ki közleményt.
Elnök úr! Összefoglalná, alapvetően milyen változásokat vezettek be az OBH elnökének határozata értelmében?
Az Országos Bírósági Hivatal elnökének 35.SZ/2020. (III.15) határozata értelmében a rendkívüli ítélkezési szünet időtartama alatt a bíróságok nem tartanak előkészítő ülést, tárgyalást és nyilvános ülést.
A személyes jelenlétet igénylő halaszthatatlan eljárási cselekményeket lehetőség szerint távmeghallgatással kell lefolytatni. Amennyiben ez nem lehetséges, speciális tárgyalótermi protokoll lép életbe. A jelenlévőknek egymástól legalább két méter távolságra kell tartózkodniuk. A bíróság a jelenlévőket nyilatkoztatja arról, hogy a megelőző 14 napban jártak-e fertőzéssel érintett területen, valamint találkoztak-e fertőzött, vagy azzal érintkező személlyel.
Amennyiben valószínűsíthető, hogy a tárgyalóteremben fertőzött személy tartózkodik, a tárgyalást a bíróság félbeszakíthatja, az érintett személyt elkülönített helyiségbe irányítja és azonnal értesíti az illetékes hatóságot. A jelenlévő személyek adatait és elérhetőségeit a bíróság regisztrálja és eljuttatja az illetékes szervhez.
A halaszthatatlan eljárási cselekményekben megidézett ügyfeleken kívül a bíróság épületébe kizárólag a hivatali kötelezettségét ellátó bíró vagy igazságügyi alkalmazott, valamint olyan személy léphet be, aki a bíróság érdekkörébe tartozó feladatokat lát el.
A bírósági irodák távközlési eszközön vagy elektronikus formában látják el tájékoztatási kötelezettségeiket, az OBH elnökének határozata szerint a személyes ügyfélfogadás minden hazai bíróságon, így a Kalocsai Járásbíróságon is szünetel. Sommázva ennyi, de ha szükségesnek látja, mindezt részletesebben is elmagyarázom.
A rendkívüli ítélkezési szünet a gyakorlatban mit jelent? Teljesen leáll a bíróság, vagy azért vannak, lehetnek kivételek?
A járásbíróság a rendkívüli ítélkezési szünet alatt is intézi a civilisztikai (polgári, gazdasági), büntető és szabálysértési peres és peren kívüli ügyeket, azonban tárgyalást, előkészítő ülést és nyilvános ülést nem tart a következő perek, ügycsoportok, illetve eljárási formák kivételével:ideiglenes megelőző távoltartás felülvizsgálata, megelőző távoltartás elrendelése; pszichiátriai betegek intézeti gyógykezelésének elrendelése, felülvizsgálata; perindítást megelőző ideiglenes intézkedés; szülői felügyelet gyakorlásának rendezése, megszüntetése, visszaállítása iránti per; végrehajtási perek; gondnoksági perek, amelyekben a perindítást megelőzően a gyámhatóság zárlatot rendelt el vagy ideiglenes gondnokot rendelt ki;bíróság elé állítás; szabálysértési ügyek. A kivételeket a továbbiakban nevezhetjük együtt személyes jelenlétet igénylő halaszthatatlan eljárási cselekményeknek.
Halaszthatatlan eljárási cselekmények esetén említette a személyes jelenlétet. Van mód arra, hogy ezt a bíróság, illetve az érintett elkerülje?
A járásbíróság a személyes jelenlétet igénylő halaszthatatlan eljárási cselekményeket lehetőség szerint távmeghallgatás útján folytatja le.
Amennyiben nem lehetséges a távmeghallgatás, úgy a járásbíróság a már mondottaknak megfelelően, a következők szerint jár el: a jelenlévőknek egymástól legalább két méter távolságra kell lenniük; a jelenlévőknek nyilatkozniuk kell, hogy a megelőző 14 napban voltak-e fertőzéssel érintett területen, illetve találkoztak-e fertőzött vagy azzal érintkező személlyel.
Ha felmerül annak valószínűsége, hogy a tárgyalóteremben fertőzött személy tartózkodik, az eljárási cselekményt a bíróság félbeszakítja és azonnal értesíti az illetékes hatóságot, egyidejűleg az ott tartózkodó személyek adatait és elérhetőségeit - amennyiben addig nemállapította meg - az eljárási cselekményről készült jegyzőkönyvben rögzíti.
Az összegzésben már említettem, de itt is aláhúzom, a járásbíróság épületébe kizárólag a hivatali kötelezettségét ellátó bíró és igazságügyi alkalmazott, továbbá a bíróság érdekkörébe tartozó feladatot ellátó személy, valamint a felsorolt eljárási cselekményre idézettek léphetnek be.
Fontos szabály, hogy járásbíróságon a személyes ügyfélfogadás szünetel. A járásbíróság ügykezelő irodája tájékoztatási kötelezettségének kizárólag távközlési eszköz útján, illetve elektronikus rendszeren keresztül tesz eleget – mondta dr. Kálóczi Norbert, a Kalocsai Járásbíróság elnöke.