Könnyebbé válhat a gyermekek örökbefogadása, ennek köszönhetően tovább csökkenhet az állami gondoskodás keretében élő gyermekek száma amennyiben az Országgyűlés elfogadja az örökbefogadási törvény legújabb módosításait. Az örökbe fogadható gyermekek száma alapján Bács-Kiskun megye országosan a középmezőnybe tartozik, a módosításnak köszönhetően a helyzet nálunk is tovább javulhat.
A Központi Statisztikai Hivatal 2017-es adatai szerint Bács-Kiskun megyében 116 örökbefogadott gyermek volt és 141 örökbefogadásra alkalmas személy vagy pár. Az örökbefogadók azonban főként a 3 év alatti gyerekek családba fogadását vállalják, így lehetséges, hogy csak 53 sikeres adoptálás volt közel három éve. Ez akkor ennek ellenére rekordnak számított. 2020-ban ez a szám tovább nőhet. Ezt kívánja ösztönözni a Magyar Kormány is, az erről szóló törvénytervezetet már parlamenti bizottságok is tárgyalják – hivatkozik a törvényjavaslatra több portál, köztük a hiros.hu is.
A cél, hogy a gyermekek jogairól szóló New York-i egyezmény alaptéziseit még inkább beépítsük a magyar jogrendszerbe – mondta el a módosítási szándék hátteréről dr. Salacz László, országgyűlési képviselő. – Az örökbefogadás előkészítését hatékonyabbá teszi, az örökbefogadók adminisztrációs terheit csökkenti és az örökbefogadásban érintettek, tehát az örökbefogadó szülők és gyermekek jogbiztonságát növeli.
A TERVEZET PARLAMENTI ELFOGADÁSA ESETÉN EGYSZERŰBB LESZ AZ ÖRÖKBEFOGADÓ SZÜLŐK ALKALMASSÁGI VIZSGÁLATA, AZ ÚJONNAN JELENTKEZŐ ÖRÖKBE FOGADNI SZÁNDÉKOZÓ SZÜLŐKNEK PEDIG MÁR NEM KÖTELEZŐ A 40 ÓRÁS TANFOLYAM ELVÉGZÉSE.
Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár ezzel kapcsolatban újabb módosító indítványt nyújtott be, aminek értelmében a tanfolyam díját eltörölnék, így akik úgy döntenek, elvégzik, azt ingyen tehetnék.
A KORÁBBI HAT HELYETT HÁROM HÓNAP UTÁN ÖRÖKBE FOGADHATÓ LESZ AZ A GYERMEKVÉDELMI RENDSZERBEN NEVELKEDŐ GYERMEK, AKI IRÁNT EGYÁLTALÁN NEM ÉRDEKLŐDNEK VÉR SZERINTI SZÜLEI.
A rendszertelen kapcsolattartás esetén a korábbi egy év helyett nyolc hónap után vizsgálhatóvá válhat az örökbeadás lehetősége.
AZ ÖRÖKBEFOGADÓ SZÜLŐK ÉS A GYERMEKEK KÖZÖTT FENNÁLLÓ LEGNAGYOBB KORKÜLÖNBSÉGET NEGYVENÖTRŐL ÖTVEN ÉVRE EMELNÉK.
A törvénytervezet elfogadása esetén az örökbefogadás folyamata akár 9 hónapra is lecsökkenhet, ami jelentős előrelépés lehet a jelenlegi 3-4 évhez képest.