A hétvégi újabb hazai madárinfluenza kitörések, a Németországban és Ausztriában is megjelent madárinfluenza esetek miatt az országos főállatorvos azonnali hatállyal a baromfi zártan tartását rendelte el a Dél-alföldi régióban. A Földművelésügyi Értesítőben megjelent határozat szerint Bács-Kiskun, Csongrád és Békés megyékben elrendelt intézkedés célja, hogy a házi szárnyasok ne érintkezhessenek a vadmadarakkal.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal madárinfluenza referencia-laboratóriuma újabb magas pathogenitású, H5N8 szerotípusú madárinfluenza előfordulását mutatta ki 2016. november 9-én, november 11-én és november 12-én kacsa és liba állományban Kiskunmajsán, majd Kisszálláson, Bugacon és Kelebián.
A madárinfluenza először a Kiskunmajsán lévő nagylétszámú kacsatartó gazdaságban jelentkezett. A fertőzött állományban megemelkedett elhullást tapasztaltak, de a betegségre jellemző klinikai tünetek is megjelentek.
A járványügyi nyomozás egyértelműen bebizonyította, hogy a baromfiállományok fertőződését vadmadarak okozták.
A rendelkezés nem egyedülálló Európában, a járványügyi helyzetre tekintettel hasonló döntés született Németország, Hollandia és Franciaország egyes járásaiban és tartományaiban.
A három megye valamennyi baromfitartójának előírták:maradéktalanul tartsa be az általános járványvédelmi szabályokat és jelezzék az állatorvosuknak, vagy az állategészségügyi hatóságnak, ha állataikon bármilyen betegségre utaló tünetet észlelnek.
Mint megtudtuk, baromfi csak zártan tartható,ám ha ez nem megoldható, a kifutót felülről és oldalról is megfelelő erősségű madárhálóval kell védeni. Gondoskodni kell arról is, hogy a vadmadarak a takarmánnyal se érintkezzenek. A madárhálóval lefedett résznek legalább akkorának kell lennie, mint amekkora a baromfi tartására szolgáló épület alapterülete. A szárnyasokat érintő betegség az emberre nem veszélyes.
A rendelkezés az országos főállatorvos határozatának visszavonásáig, illetve az új feltételrendszer kihirdetéséig marad hatályban.