Dr. Filvig Géza polgármester és Simon Zoltán alpolgármester november 16-án, szerdán a városháza dísztermében fogadta az Erasmus-program keretében a városba hétfőn érkezett 15 vendégtanárt. A Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola Belvárosi Tagiskolája meghívásának eleget tevő hazai pedagógusuk mellett lengyel, litván, török és olasz tanárok töltenek egy hetet a városban.
Mint a fogadáson elhangzott: a vendégek a szakmai programok mellett Kalocsa kultúrájával és hagyományaival is ismerkednek. A vendéglátó Belvárosi Általános Iskola számos szakmai bemutatóval, programmal készül, de a delegáció tagjai a többi kalocsai iskolába is ellátogatnak.
Simon Zoltán alpolgármester portálunknak elmondta:
A pedagógusok látogatása egymás országaiba kölcsönös, és a szakmai együttműködésen alapul. Célja az oktatás színvonalának nemzetközi tapasztalatok alapján történő emelése. Különösen örülök a Belvárosi Általános Iskola szakmai sikereinek, hiszen évtizedeken át a tanári kar tagja voltam, ismerem az intézmény pedagógusainak magas színvonalú, elhivatott munkáját!”
Tóth Annamária, az Erasmus-program helyi koordinátora arról számolt be:
Talán megszoktuk már, ha meghalljuk, hogy Erasmus, akkor a cserediákprogramra gondolunk. Ez most másképp van, ugyanis ez egy olyan Erasmus-program, amely az iskolák és óvodák határokon átívelő együttműködéséről szól. Hazai kollégáink mellett ennek keretében érkeztek városunkba négy ország tanárai, akik azzal ismerkednek, hogyan zajlik nálunk az oktatás. Ám mi is megismerjük, hogyan tanítanak ők, miként telik egy nap a lengyel, litván, török és olasz iskolákban. Azt tapasztaljuk, vannak olyan területek az oktatásban és nevelésben, amelyek vendégeink számára előre mutatók, és vannak olyan módszertani kérdések, amelyek számunkra jelentenek újdonságot, tehát kölcsönösen tanulunk egymástól. Csakhogy példát is mondjak: Európában a tanulók logikus gondolkodását tartják az egyik legfontosabb pedagógiai célnak, ezért ennek fejlesztésére nagy hangsúlyt fektetnek, ennek érdekében a legkülönbözőbb eszközöket felhasználják. Ebből mi is tudunk meríteni, tanulni. Az első nap prezentációk segítségévek mutattuk be iskoláinkat. Például megismerték, megismertük, hány fővel működik az adott iskola, mi a pedagógiai programja, az miként valósul meg a mindennapokban.” Tóth Annamária a programról szólva azt is elmondta:
Hétfőn a már mondott prezentációkkal kezdtünk, utána Romsics Imre múzeumigazgató úr vezetésével egy homokmégyi faluprogramon vettünk részt. A mai napon délelőtt a városházáról a Visky Károly Múzeumba megyünk. A délután is mozgalmas lesz. Vendégeinknek az iskoláinkat mutatjuk be, illetve, hogy hogyan fejlesztjük mi a tanulóinkat, milyen oktatási, kulturális és szabadidős lehetőségek vannak egy magyar általános iskolában. Holnap robotikával és STEM - oktatással foglalkozunk. Csütörtökön Szegedre utazunk, a Szentgyörgyi Albert Agora Informatika Történeti Kiállítására, majd egy kis városnézés is színesíti a napunkat. Péntek délelőtt Kalocsával kapcsolatos programok lesznek, a vendégek alaposabban is megismerhetik városunkat. Szombaton Budapestre, a Parlamentbe látogatunk, majd egy élményközpontba, ahol szintén robotokkal foglalkoznak. Az Erasmus pedagógus program nagyon jó lehetőség arra, hogy kölcsönösen tanuljunk, elmélyüljenek a szakmai és kollegiális kapcsolatok.”- zárta a tájékoztatást Tóth Annamária, az Erasmus-program kalocsai koordinátora.