Mindenekelőtt leszögezhetjük, ahogy az ország, úgy Kalocsa is két táborra szakadt a szilveszteri tűzijáték és az egyéb fény és hanghatású pirotechnikai eszközök használata ügyben. A közösségi médiában szellemesebbnél szellemesebb bejegyzések árulkodnak arról, hogy a kutya, macska és egyéb háziállat tulajdonosok mennyire ellenzik ezeknek az eszközöknek a használatát. Mindeközben azok, akik majd durrogtatnak, szatyorszámra veszik a tűzijátékokat, ezeket a bejegyzéseket kivételesen hozzászólás nélkül hagyják. Ha már szabad, nézzük meg, miként lehet mások jelentős érdeksérelme nélkül túl lennünk a 2019. évet a 2020.-tól elválasztó éjszakán.
Amint arról korábban beszámoltunk, már az új városi képviselő-testület Simon Zoltán alpolgármester előterjesztésére tűzte napirendre a közkeletű nevén „csendrendelet” módosítását.
Az időzítés nem volt véletlen, hiszen így még szilveszter előtt hatályba tudott lépni az erről szóló helyi szabályozás módosítása. Az indok és a cél kézenfekvő: a házi kedvencek körében a petárdák és tűzijátékok okozta stressz különösen szilveszter éjszaka jelentkezik, ráadásul ezzel kapcsolatban városszerte nagyon sok lakossági kifogás fogalmazódott meg.
A testületi ülésen a jegyzővel közösen körbejárt témáról kiderült: e kérdéskörben a magasabb rendű jogszabályok megengedőbbek, így azoktól szigorúbb szabályozást a legalacsonyabb rendű jogszabály, a helyi önkormányzati rendelet alapvetően nem, vagy csak kivételes esetben tartalmazhat.
Ahogy megírtuk, ez történt Kalocsán, a szigorítás csupán annyira terjed ki, hogy
A KÖZÉRDEK SÉRELME NÉLKÜL A VÁROSBAN A MAGASÉPÍTÉSŰ HÁZAK, AZAZ A LAKÓTELEPI HÁZTÖMBÖK 30 MÉTERES KÖRZETÉN KÍVÜL LEHET PIROTECHNIKAI ESZKÖZÖKET HASZNÁLNI.
A szabályozásnak nincs időbeli meghatározása, ennek megfelelően az szilveszter éjszakára, január 1-jére, és persze minden egyéb alkalomra érvényes.
Ha csak szimplán az állattartók haragjától, ellenérzésétől akarnánk menteni, mentegetni a petárdázókat, azt kérnénk, kezükbe se vegyék ezeket az eszközöket, nemhogy azokat működésbe hozzák.
Ám be kell látni,
A SZILVESZTERI TŰZIJÁTÉK EGYES EMBERTÁRSAINK SZÁMÁRA FELEJTHETETLEN PILLANATOKAT OKOZ, AMIÉRT MÉG ANYAGI ÁLDOZATRA IS HAJLANDÓAK.
Nyilván ők is tudják, hiszen azok vásárlása, használata életkori határhoz is kötve van, hogy a legtöbb négylábút megrémisztheti a villanás, dörrenés, de talán itt ne lelkizzünk rajta.
Inkább nézzük meg, mivel csökkenthetjük a kedvenceket érő stresszt, nézzünk szembe az amúgy mindenképpen bekövetkező problémával.
Ha az állat tulajdonosa otthon van, még akkor is érdemes azonosításra alkalmas nyakörvvel ellátnia a szökésre hajlamos négylábút, de talán az a legjobb, ha a közvetlen közelében vagyunk. Simogatjuk, nyugtatgatjuk, mással vonjuk el a figyelmét. Esetleg ha nem bent tartáshoz van szoktatva, kivételesen beengedjük a lakásba.
Egyes a közösségi médiában olvasott tanácsok szerint az is eredményes lehet, ha hangos zenével, beszéddel próbáljuk elvonni az állat figyelmét a számára szokatlan hang - és fényhatásoktól.
Megértve az állattartók nehézségét, azért talán ezt a problémát sem kell olyan feketére festeni, mint a varjút éjjel. Még akkor sem, ha idén szilveszter éjjel ismét bebizonyosodik: egy többféle érdeket kezelni próbáló jogszabály soha nem lesz a tökéletesség példája.