A június 9-i, csütörtöki ünnepélyes átadást követően hat darab, nagy értékű, pályázati forrásból és a kalocsai önkormányzat önerős támogatásából vásárolt szennyvízátemelő szivattyú segíti a szennyvízelvezetést, közvetve a szennyvíztisztítást Kalocsán. A szivattyúkról és azok hasznosságáról sajtóesemény keretében a kalocsai szennyvíztisztító telepen Mátyus Zoltán, a kiskunhalasi székhelyű, Kalocsán telephellyel rendelkező Kiskunsági Víziközmű - Szolgáltató Kft. vezetője és Dr. Filvig Géza, a város polgármestere adott tájékoztatást.
A sajtóeseményt megnyitó Mátyus Zoltán, a Kiskunvíz Kft. igazgatója elmondta:
„A Kiskunvíz Kft., mint a térség víziközmű szolgáltatója 18 önkormányzattal közösen egy pályázaton vett részt az elmúlt évben, ennek a pályázatnak a gyümölcse most érett be. A pályázat lényege, hogy a szolgáltatási területünkön mintegy 420 darab szennyvízátemelőt üzemeltetünk, ezekben 720 darab szennyvízátemelő szivattyú működik. Ebből is látszik, hogy hatalmas mennyiségű gépészeti egységekkel dolgozunk. Ezek a berendezések sajnos idővel tönkremennek, elavulnak, ezért ezeknek a cseréjére időről-időre nagy szükség van. Ez az energiahatékonysági pályázat, amelyet az Ipari és Technológiai Minisztérium írt ki arról szól: olyan gépeket, berendezéseket szerezzünk be, közösen, konzorciumban az önkormányzatokkal, amely berendezések utána energiahatékonyabban tudnak működni, emellett biztonsággal szolgálják a szennyvízelvezetést.
A pályázati összeg összesen 100 millió forint, ennek 30 százalékát az önkormányzatoknak önerőként kellett biztosítani. A rendelkezésre álló forrásból összesen 53 darab - Kalocsára az itt látható 6 darab kerül –nagyteljesítményű szivattyút sikerült megvásárolnunk.Örömmel jelenthetem be, ezek a szivattyúk már a mai napon beépítésre kerülnek.
A szolgáltatási területünk síkvidéken fekszik, így átemelőkre van szükség, hogy a szennyvizet a szennyvíztelepre tudjuk juttatni. A városban 28 átemelő van, ebben a projektben most három darab átemelő teljes gépészete újul meg.
A tavalyi évben, egy ugyan ilyen pályázat segítségével 2 darab szivattyút sikerült beszereznünk, szintén a kalocsai önkormányzattal közösen.
Itt is szeretném megköszönni polgármester úrnak, a képviselő-testületnek, hogy az önkormányzat nehéz anyagi helyezte ellenére fontosnak tartják a biztonságos közműellátást. Fontos tudnivaló, hogy a közműrendszer az önkormányzat tulajdona, így az itt látható szivattyúk is az önkormányzat tulajdonába kerülnek. Köszönjük, hogy erre is fordítottak pénzt, ezzel is segítik, könnyítik a munkánkat ” –mondta Mátyus Zoltán, a szolgáltató igazgatója.
Dr.Filvig Géza polgármester felszólalásában elmondta:
„Ahogy igazgató úr is említette, az önkormányzaté a szennyvízhálózat, és mind az egészséges ivóvíz biztosítása, mind a szennyvíz elszállítása kötelező önkormányzati feladat. Mindez óriási felelősséget hárít ránk, mert nagyon nagy és nagyon régi a hálózat. Ezért is öröm, hogy a szolgáltató, Mátyus Zoltán igazgató úr, Szigeti Attila műszaki igazgat úr folyamatosan azon gondolkodik, hogyan tudjuk a rendszert felújítani. A mai esemény egy újabb jelentős lépés ezen az úton. Ezek azok a beruházások, amelyeket mi lakosok, fogyasztók csak akkor vesszünk észre, ha nem működnek, annyira természetesnek tekintjük. Ezért is tarjuk fontosnak, hogy minél üzembiztosabb legen a szolgáltatás, azáltal a fogyasztók komfortérzete. Itt említem meg, mert ma adjuk át a munkaterületet, hogy megkezdődik a Kubinszky utcai ivóvízhálózat cseréjére.
Nagyon szépen köszönöm igazgató úrnak és kollégáinak azt a munkát, amit a több, közös projektünk megvalósításába fektetnek. Bíztatom igazgató urat, hogy továbbra is kísérjék figyelemmel a pályázati lehetőségeket, és ígérem, a városi önkormányzat partner lesz az ezzel kapcsolatos együttműködésben!”– ígérte a polgármester.
A sajtóesemény keretében a jelenlévők megtekintették a kalocsai szennyvíztisztító telepet működés közben, és az alkalmazott technológiával, a keletkezett biomassza felhasználásával kapcsolatban – mezőgazdasági hasznosítás- is tájékoztatást kaptak. A kalocsai szennyvíztisztító telepen a város mellett több Duna menti település, valamint Szakmár, Öregcsertő és Homokmégy szennyvizét tisztítják, kezelik.