Elsőként május 19-én, Font Sándor országgyűlési képviselőnek, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága elnökének a törvényjavaslat elfogadásakor, közvetlenül a parlamentben írt Facebook bejegyzéséből értesülhettünk arról: „…a kormány úgy döntött, hogy a fúrt kutak ügyintézése kapcsán a moratóriumot 2023. december 31.-ig meghosszabbítja… Ennek értelmében, az előbbiekben említett időpontig az érintetteknek semmilyen teendője nincs, hacsak közben nem jelenik meg egy elrendelő jogszabály…” – írta az országgyűlési képviselő.
Tehát újra, most a koronavírus-járványra is figyelemmel meghosszabbították a fúrt kutak bejelentésének, engedélyeztetésének először 2018 végére, majd 2020. december 31-re tett időpontját.
A PARLAMENT ÁLTAL ELFOGADOTT MÓDOSÍTÁS ALAPJÁN AZ MENTESÜL A VÍZGAZDÁLKODÁSI BÍRSÁG MEGFIZETÉSE ALÓL, AKI 2023. DECEMBER 31-IG KÉRELMEZI AZ ENGEDÉLY NÉLKÜL, VAGY ENGEDÉLYTŐL ELTÉRŐEN LÉTESÍTETT VAGY ÜZEMELTET FELSZÍN ALATTI VÍZKIVÉTELT BIZTOSÍTÓ VÍZI LÉTESÍTMÉNYT.
A törvényjavaslat indokolása szerint: „Az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető, tömeges megbetegedést okozó COVID-19 fertőzés miatti humán járvány gazdasági következményeinek elhárításával összefüggésben, az állampolgárok kötelezettségeinek könnyítése érdekében a felszín alatti vízkivételt biztosító, engedély nélkül létesített vagy üzemeltetett vízi létesítményeknek a hatóság felé, bírság kiszabása nélküli bejelentésére a jogalkotó a kérelmezőnek a jelenleginél három évvel hosszabb határidőt biztosít. Így az illegálisan kialakított és használt kutak utólagos engedélyeztetése az eddigi, 2020. december 31-ig tartó határidő helyett 2023. december 31-ig kezdeményezhető bírságmentesen. A határidő meghosszabbítása a kérelmezőre nézve kedvező szabályt állapít meg, ezért azt a már folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.”
A TÜRELMI IDŐ MEGHOSSZABBÍTÁSA A HÁZI VÍZIGÉNYT KIELÉGÍTŐ ÉS A MEZŐGAZDASÁGI ÖNTÖZÉSI CÉLÚ FÚRT KUTAKRA EGYARÁNT VONATKOZIK.
Magyarországon minden kutat engedélyeztetni köteles az építője, azokat is, amelyek korábban engedély nélkül (illegálisan) épültek, vagy a létesítési engedélyt ugyan megkapták, de a tervektől eltérő műszaki tartalommal és paraméterekkel valósultak meg végül.