Ütközőpont lehet a kalocsai önkormányzatban a város zamárdi üdülőjének sorsa. A polgármester eladná, egy csapásra teljesítve a költségvetés ingatlanértékesítési célkitűzését, a képviselők egy csoportja viszont inkább a kalocsai tanulóifjúság szolgálatában tartaná meg az eddig többnyire a Szent István Gimnázium diákjainak táboroztatását szolgáló nyaralót. A Borbola Péter kezdeményezésére tegnap, csütörtökön délután öt órakor ennek érdekében összehívott utcafórumon az önkormányzat kötelékéből több képviselő mellett bizottsági tag is megjelent, és civil szervezetek is képviseltették magukat a Csilás parkba meghirdetett, valójában a szomszédos pizzéria teraszának árnyas napernyői alatt megtartott eszmecserén.
Korábban döntött a kalocsai önkormányzati képviselő-testület arról, hogy mely ingatlanjait jelöli ki értékesítésre. Amint megírtuk, a költségvetésben előjegyzett ingatlaneladásból származó bevételtervezet ellentételezésére kijelölt ingatlanok közt több óvoda-sőt iskolaépület, valamint az önkormányzat balatoni nyaralója is szerepel.
A múlt csütörtöki ülésén, akárcsak az ingatlanértékesítésekről szóló első döntésük alkalmával, ezúttal is zárt ajtók mellett határozott a testület arról, hogy az értékesítésre kijelöltek körét szűkítve az előterjesztettek közül melyeket jelöli ki – ezek között a balatoni üdülő nem szerepel.
Az Épület egyébként meglehetősen leromlott állapotban van, az alacsonyabb igényű használatbavétel is komoly ráfordításokat igényelne, egy a mai kor igényeinek megfelelő, igényes felújítás pedig különösen jelentős összegbe kerülne.
Bonyolítja a helyzetet, hogy az épület udvarán a Szent István Gimnázium Tanulóifjúságáért Alapítvány tulajdonát képező faházak állnak.
Borbola Péter a kalocsai Fidesz-frakció vezetője közéleti közösségi médiás oldalán már előzőleg utcafórumot hirdetett a balatoni üdülő megmentéséért, amit akkor is megerősített, amikor örömhírként közölte, hogy a zamárdi üdülő ügye egyelőre lekerült napirendről, illetve ezúttal mégsem került föl napirendre.
Hívására frakciótársán, Illés Krisztina képviselőn kívül megjelent Bolvári Ferdinánd és Király Róbert képviselő, Kapitány Erik külsős bizottsági tag, valamint az őket jelölő Békés Kalocsáért Egyesület más tagjai is, de a mintegy 15 egybegyűlt körében más civil szervezetek képviselőit is fölismerhettük.
Forrás: Illés György/KALOhírek
Jó hangulatú, építő jellegű eszmecsere
A színes összetétel ellenére - vagy talán éppen azért - igen jó hangulatú és konstruktív beszélgetést folytattak a felek, előremutató elképzeléseket osztva meg egymással. Igaz, ezek bármelyikének megvalósításához még sok a teendő, az első konkrét lépés megtörtént: az egybegyűltek elhatározták, hogy közösségi médiás oldalthozott létre az ügynek, amit Borbola Péter vállalt föl, néhány napos határidővel.
A találkozón a kezdeményező előbb vázolta az előzményeket, célként pedig azt jelölte meg, hogy az ingatlant a kalocsai diákok jutányos árú nyaraltatására vegyék használatbaba a későbbiekben is, ahelyett, hogy eladnák. Hiszen egy ilyen ingatlanhoz újra már aligha juthat a város, más lehetősége pedig nincs arra, hogy azoknak a kalocsai diákoknak is lehetővé tegyék a balatoni nyaralás élményét, akik családjuk szociális helyzetéből adódóan esetleg ezt nem tudnák önerőből megvalósítani.
A teendőkkel kapcsolatban elhangzott: a használatbavételhez az épületet arra alkalmas állapotba kell hozni, amihez forrást kell teremteni, lehetőleg pályázat útján, esetleg külső partner bevonásával, vagy részben önkormányzati forrásból, de közösségi finanszírozás, gyűjtés is szóba jöhet. Másfelől az is elhangzott, hogy a cél nem luxus környezet kialakítása, így a felújítást némi kompromisszum révén a még ez után megteremtendő forrásteremtés eredményéhez lehet igazítani.
És mindez csak az első lépés volna, azt követően a hasznosítás és a fenntartás megszervezése lesz a feladat.
Ez utóbbiba, tudniillik a hasznosítás és fenntartás terheinek és javainak megosztásába az oktatási intézményeket, illetve az azokat tömörítő, fenntartó szervezeteket is be lehetne vonni, amire történt is volna már kísérlet – épp ez hozta az egyik meghökkentő részletet a kezdeményező bevezetője után kibontakozó beszélgetésben.
Bagó Zoltán inkább eladná
A polgármester számára viszont fontosabb volna a költségvetési cél teljesítése, és úgy tűnik, ezért ebben a kérdésben nem teljesen harmonikus az együttműködés a képviselő-testülettel.
Legalábbis erre lehet következtetni Kapitány Erik hozzászólásából, amellyel arra hívta föl a figyelmet, hogy Bagó Zoltán megvételre ajánlotta föl az ingatlant, noha egyik határozatában (59/2025.) a polgármestert, valamint a Kulturális és Oktatási Bizottság elnökét [Simon Zoltánt]
A KÉPVISELŐ-TESTÜLET KIFEJEZETTEN ARRA KÉRTE FEL, HOGY
a Bajai Tankerületi Központtal, a Bajai Szakképzési Centrummal és egyéb érintett oktatási intézményekkel
A ZAMÁRDI ÜDÜLŐBEN LEHETSÉGES ESETLEGES TÁBOROZTATÁS ÜGYÉBEN FOLYTASSON EGYEZTETÉSEKET.
Később a polgármester arról tájékoztatott, hogy a két intézményfenntartótól elzárkózó választ kapott. A kikért levelezésben viszont az látszik, hogy – nem teljesen világos, hogy Simon Zoltán bizottsági elnökkel egyeztetve, vagy a nélkül – Bagó Zoltán levelet küldött Sárosi Magdolnának, a Bajai Tankerületi Központ vezetőjének és Virág Tibornak, a Bajai Szakképzési Centrum kancellárjának, amelyben a fentiekben foglaltak helyett
KIMONDOTTAN MEGVÉTELRE, VAGY BÉRBE VÉTELRE AJÁNLOTTA FÖL A BALATONI ÜDÜLŐT
– közölte a hozzászóló.
Forrás: Illés György/KALOhírek
Ötletbörze
Fölvetődött, hogy kellő összefogással – és mérsékelt igényekkel – esetleg már erre a szezonra is használatra alkalmassá lehetne tenni az épületet, akár szerény forrásból is, csak a legalapvetőbb munkákra összpontosítva. A reálisabb cél mégis a következő szezon lehet, akkor már alaposabb előkészületek után.
Több résztvevő is jelezte, hogy különböző módon vagy mértékben ő maga, vagy az általa képviselt közösség hozzá tudna járulni a felújítás munkálataihoz, akár anyagiakban, akár élőmunkával. A Cigány Szív egyesület nevében például Sztojka István a festési munkák díjmentes elvégzését ajánlotta föl, ha az alapanyagot sikerül az önkormányzatnak biztosítania.
Olyan javaslat is megfogalmazódott, hogy elő és utószezonban – azaz iskolaidőben – más korosztályoknak, kirándulóknak, túrázóknak piaci alapon is értékesíteni lehetne a szálláshelyeket, a bevételt a fenntartásra, illetve további fejlesztésekre lehetne fordítani. Alternatív kiegészítésképpen az is elhangzott, hogy egy intézményi szinten becsatornázható piaci szegmensként az őszi és tavaszi osztálykirándulókat is be lehetne vonni. Ebben az önkormányzat mellett az iskolák vállalhatnának kezdeményező szerepet, partnereket keresve országszerte.
Kemény dió…
Ugyanakkor az is szóba jött, hogy nemcsak az épület szorul felújításra, hanem az ingóságok is nagyléptékű selejtezésért kiáltanak, így már csak a szemét elszállítása és elhelyezése sem kis munka és költség, nem is beszélve arról, hogy az elhasználódott, tönkre ment használati tárgyak pótlása is további kihívásokat tartogat.
Mindezen akadályok leküzdéséhez szükséges, hogy a kezdeti lendület ne fogyjon el, és a próbálkozásokat siker koronázza. Az ennek érdekében létrejött együttműködésnek a koordinálásának feladatára szintén Borbola Péter jelentkezett.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Font Sándor országgyűlési képviselő, akivel országos politikai kérdésekről, a közösségi média erejéről, fejlesztésekről, az uszoda bezárásáról és az 51-es út helyzetéről is beszélgettünk, de a politikus azt is megosztotta, mit gondol dr. Bagó Zoltán polgármester levelezéséről.