A kalocsai önkormányzati képviselő-testület május 16-ai ülésén számos fontos, hosszú távú hatású javaslatról döntött. Ezek közül a város pénzügyi gazdálkodásával, illetve a hulladékgazdálkodásával kapcsolatos döntéseket ismertetjük e cikkünkben.
A legutóbbi ülésen történtekről, így a polgármester miniszterekkel folytatott levelezéséről szóló, de sajátos körülmények közt meghiúsult napirend előtti hozzászólásról, valamint a város csendrendeletének módosításáról már írtunk.
Ezeken kívül, számos más kérdés mellett szó volt a 2024. évi zárszámadási rendeletről, a város hitelkeretének 75%-os megemeléséről, valamint az átalakuló hulladékgazdálkodási rendszerrel kapcsolatos kérdésekről.
Ma, május 29-én délelőtt újra ülésezett a testület, és többek közt vagyonértékesítéssel kapcsolatos döntések is születtek. Az ülésen történtekkel kapcsolatban hamarosan jelentkezünk!
Zárszámadás 2024.
Az első napirendi pont keretében az önkormányzat és intézményei költségvetési rendeletének végrehajtásáról szóló, a 2024. költségvetési év gazdálkodását leíró zárszámadási rendeletet vitatta meg a testület. Ezt a Pénzügyi Bizottság és a Gazdasági és Fejlesztési Bizottság is nagy szavazattöbbséggel elfogadásra javasolta.
Simon Zoltán képviselő kérdésére a pénzügyi osztályvezető által adott válaszból kiderült, hogy a tavalyi év végén a Polgármesteri Hivatal nem rendelkezett fennálló tartozásállománnyal. Az osztályvezető arra is rámutatott, hogy az írásos anyag tételesen tartalmazza az egyes intézményeknél és az önkormányzat szerveinél fennálló év végi, összességében 31 millió 537 ezer forint, a tárgyévi előirányzatokat terhelő tartozásállományt is, de a lejárt tartozásállomány ezek esetében is nulla forint volt. A testület ezek tudatában egyhangúlag fogadta el a zárszámadási rendeletet.
Közel kétszeresére emelték a város hitelkeretét
Megszavazták a város OTP-nél eddig is meglévő, 2016. óta változatlan, 200 millió forintos hitelkeretének 350 millióra történő emelését is. Ezt a vásárlóerő változásával, illetve a likviditás szempontjából figyelembe veendő, 97 millió forintos szolidaritási adókötelezettséggel és az annak ellentételezésére betervezett, ugyanilyen értékű ingatlanértékesítés megvalósulásában rejlő kockázatokkal indokolták. Fedezeti biztosítékként, ahogyan az eddigiekben is volt, az uszodát jelölte meg az előterjesztés.
A rendelkezésre tartási díj a hitelkeret igénybe nem vett részének 0,1%-a, így amennyiben a teljes hitelkeret egész évben kihasználatlan lenne, az mindösszesen évi 350 ezer Ft rendelkezésre tartási díjat eredményezne szinten.
Ezt a minősített többséget igényló javaslatot a 12 jelenlévő képviselőközül nyolc igen szavazatával, négy tartózkodás mellett fogadta el a képviselő-testület.
Átalakul a hulladékgazdálkodási rendszer
Sürgősségi napirendként tárgyalták az országos hulladékgazdálkodási rendszer átalakítása kapcsán városunkra eső kérdéseket. Ennek keretében döntöttek a Homokhátsági Regionális Zrt.- vel fennálló vagyonkezelői szerződés megszüntetéséről, valamint a társaság részvénykibocsátással történő alaptőkeemelésében való részvételéről, részvényátvételre való kötelezettségvállalásról -ezzel az átalakuló országos hulladékgazdálkodási rendszerben való részvételről - szóló javaslatról.
A döntés értelmében a város hulladékgazdálkodást szolgáló vagyonelemei érétékének megfelelő mértékben vesz át részvényeket Kalocsa.
A polgármester elmondása szerint a feladatellátást a jövőben átvevő MOHU illetékeseivel előremutató tárgyalásokat folytatott, amelynek során meghallgatták a város igényeit, amelyek teljesítésére ígéreteket kapott az illetékesektől.
A meglehetősen összetett üzleti kérdésről szintén egyhangúlag határozott a képviselő-testület.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Font Sándor országgyűlési képviselő, akivel országos politikai kérdésekről, a közösségi média erejéről, fejlesztésekről, az uszoda bezárásáról és az 51-es út helyzetéről is beszélgettünk, de a politikus azt is megosztotta, mit gondol dr. Bagó Zoltán polgármester levelezéséről.