Az 1930-as évek elején Kalocsára is eljutott a mozgalom „vírusa”. Az Eperföldi Iskolában Balázs Ilona tanítónő, népi játékokat és táncokat tanított a gyerekeknek. Nem sokkal ezután felnőttek is követték példájukat. Pécsiné Ács Sarolta vezetésével alakult egy tánccsoport a Katolikus Paraszt Ifjúsági Egyletben. A II. világháború után, Kalocsán Pécsi Sándor és testvére Erzsébet alakították meg az első tánccsoportot, mellyel körbejárták Európát. 1967-ben alakult meg a Kalocsai Népi Együttes, Tóth Ferenc vezetésével. Július 4-én a XXI. Duna Menti Folklórfesztivál nyitóprogramjaként a Művelődési Központban nyílt kiállítás az 50. évfordulóját ünneplő Kalocsai Népi együttes fotóiból.
Magóné Tóth Gyöngyi köszöntötte a szépszámú érdeklődőt, majd megköszönte az elődöknek hogy:
50 évvel ezelőtt alapítottak egy együttest, a Kalocsai Népi Együttest, melynek azt hiszem nagy része van abban, hogy a kalocsai tánc, a kalocsai népművészet, a kalocsai pingálás Hungarikum lett, és a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe az első etapban került fel.Perity István nyugalmazott népművelőnek és segítőinek –Asperján Istvánné, Kónyáné Matos Márta, Kónya György, Matos László, Zsombori Zsuzsa- a kiállítás megrendezésében végzett munkájukat méltatta, majd felkérte Vörös Andrást az akkori Művelődési Központ és Ifjúsági Ház igazgatóját, aki ott volt a kezdeteknél, aki kísérte és szervezte az eseményeket, hogy nyissa meg a kiállítást.
Az egykori igazgató, Ady Endre: A Kalota partján című versével idézte fel azt a sokféle színt, mely a kalocsai ruhákban fellelhető:
Mennyi szín, mennyi szín, mennyi kedves
És tarkaságban annyi nyugalom
És fehér és piros és virító sárga,
Izgató kék és harcos barna szín."
Forrás: Simon László / KALOhírek
Majd felidézte azokat az éveket, melyek az együttes és az igazgató életében is emlékezetesek voltak.
Beszéde végén a jövőről:
A magam részéről, igazgatásom idejére eső, 70-es 80-as éveket az együttes fénykorának tekintem… Remélem és kívánom, hogy az új feltétel rendszer a szervezeti keretek között újabb fénykorok elé nézzünk. Hogy ez a remény teljesüljön, -tapasztalatból mondom- sokak közvetlen munkájára, összefogásra, áldozatvállalásra lesz szükség a jövőben is.S hogy tényleg a fesztivál megnyitója legyen az esemény Cselik Mária és Tóth József tánccal szórakoztatta a megjelenteket.
Forrás: Simon László / KALOhírek
A tánc után Dr. Kovács Istvánné, emléklappal köszönte meg Perity Istvánnak a munkáját.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Font Sándor országgyűlési képviselő, akivel országos politikai kérdésekről, a közösségi média erejéről, fejlesztésekről, az uszoda bezárásáról és az 51-es út helyzetéről is beszélgettünk, de a politikus azt is megosztotta, mit gondol dr. Bagó Zoltán polgármester levelezéséről.