A zenei minifesztivál a Kalocsa és Térsége Turisztikai Nonprofit Kft. (TDM) iroda szervezésében, a Kultúrpart Egyesület által tömörített művészeti közösség közreműködésével valósult meg. Az eseménysorozat augusztus 20-án délután öt órakor kezdődött, majd másnap folytatódott.
Az államalapítás és államalapító királyunk ünnepe alkalmából városunkba komolyabb kulturális értéket képviselő, színvonalas népzenei és világzenei produkciókat hoztak, ezek képviselői léptek színpadra.
A szervezők olyan zenekarokat hívtak meg, amelyek művészetének középpontjában a magyar népi muzsika megújulása, valamint az igényes világzene, a folklór és a popkultúra ötvözése, egyfajta magasabb dimenzióba helyezése áll.
A koncertek előtt a gyerekeknek ugrálóvárral, népi fajátékokkal, különböző kézműves és Kerekítő babafoglalkozással kedveskedett a Kalocsai Innovációs Központ!
Augusztus 21-én, szombaton 18 órai kezdettel Ágoston Béla és barátai vidám zenei csemegével segítették a ráhangolódást az est további részére.
A számos hangszeren játszó zenei polihisztor egy igazi „multiinstrumentalista” zenész. A magyar népzenét, a gyermekdalokat, a lakodalmas hiphop-ot, a jazz-t, a könnyűzene különböző válfajaival mesterien ötvözte az Érsekkert szabadtéri színpadán. Talán a legérdekesebb hangszer a kék színű duda volt, amelyet a művész az alábbi mondattal vezetett fel:
Na akkor most eljátsszuk nektek a ,,Kék Duda Keringőt’’, ezzel a zeneszerszámmal"
A koncert központi eleme a steel-drum hangszer volt. Ez a vattacukorkészítő gépre emlékeztető különlegesség érdekes aláfestést adott a Take Me Home, Country Roads vagy a Star Wars főcímdalnak és en bloc, az egész műsornak.
A STAND-UP-MUSICAL-COMEDY-VEL MEGFŰSZEREZETT ELŐADÁS OSZTATLAN SIKERT ARATOTT A FELNŐTEK ÉS A GYERMEKEK KÖRÉBEN IS.
Egy órával később már a nagysikerű kamasz táncházak házigazda zenekara, a rendkívül tehetséges és nagyon fiatal zenészekből álló Sarjú Banda húzta a talpalávalót. Az ifjú zenészek a 2016-os Fölszállott a páva vetélkedőjén ismerték meg egymást. A tizenéves fiatalok eredetileg egyénileg versenyeztek, ám a műsor után olyan jó barátok lettek, hogy megalapították közös zenekarukat. A zenekar több tagja amerikai magyarok leszármazottja, akiknek családja olyan erősen őrzi magyar gyökereit, hogy az unokák is perfekt beszélik, nemcsak a magyar nyelvet, hanem zenei anyanyelvünket is.
Nyitásként Kalotaszegi népzenével kezdtek, amelyet Bogyiszlói zene követett. Az ezt követő Felvidéki népzene két blokkra osztották: az egyik fele magyar, a másik cigány eredetű volt. Gyorsan elpörgött a koncert idő, de a közönség nem hagyta magát, visszatapsolta a művészeket. Plusz ráadásként és egyben zárásként a táncos lábú nézők a Sarjú Banda kíséretében, a színpad előtt fergeteges Kalocsai marsot nyomtak.
ANNYI BIZONYOS, SZÍVHEZ SZÓLÓ KONCERTÉLMÉNYT HOZTAK ÖSSZE A SRÁCOK!
Az est utolsó fellépője, Novák Péter és az Etnofon kicsit rockosabb, modernebb folklórral töltötte meg a színpadot. A ’90-es évek ismert formációjának, a Kimnowaknak frontembere tele volt energiával, lendületes és magával ragadó előadást láthattunk.
A tematikusan összeállított zenei csokor zömében Nagy László verseire koncentrált, de elhangzott pár megzenésített Kiss Anna költemény is. Cigány dalok is helyet kaptak a repertoárban, ebben a szellemiségben például az ,,Azt hittem, hogy jó kedvem van’’ kezdetű nóta is felcsendült.
Novák Péter mellett a hegedűn játszó Kuczera Barbara, a Sarjú Banda művészeti vezetője is egyben. Ezért nem volt meglepő, hogy a fiatal tehetségek, valamint Novák Péter és az Etnofon közösen is muzsikált a koncert végéhez közeledve.
A zárószámként a ,,Tavaszi szél vizet áraszt’’ című számot hallgathattuk meg, amelyet kitörő lelkesedés fogadott a nézőtéren.
AZ EGÉSZ ESTÉS ZENEI ÉLMÉNYT HOSSZAN TARTÓ TAPSVIHARRAL KÖSZÖNTE MEG A KÖZÖNSÉG.
Az első, de remélhetőleg nem utolsó Ez Zene! – Minifesztvál este nem sokkal este fél 10 után zárta be a kapuit.