A már elnyert pályázatok, folyamatban lévő beruházások megvalósításával egy időben újabb tendereket készítenek elő Géderlakon, ahol még a tél beállta előtt közel 42 millió forint értékű fejlesztés valósul meg. A most előkészítés alatt álló beruházási hullám nagy valószínűséggel jövőre sem törik meg, ugyanis teljes gőzzel folyik a tervezés, hogy négy újabb, összesen 130 millió forint költség igényű TOP-os pályázatot nyújthassanak be. Ott jártunkkor Katona György polgármester éppen Szabó Péter építész mérnökkel egyeztetett az óvoda és az egészségház jövő évi korszerűsítéséről.
A polgármesteri hivatal előtt megállva azonnal feltűnt, hogy a patinás községházán kőművesek dolgoznak, a szépen felújított épület alászigetelése folyik. Erről szólva a polgármester elmondta: a Belügyminisztérium pályázatán 20 millió forintot nyertek, hogy a munkát elnyerő dunapataji építőipari vállalkozó még az ősz beállta előtt elvégezze az épület alászigetelését. Az utólagos vízszigetelés az elfogadott technológia szerint falátvágással történik. A pályázathoz a településnek önrészt nem kellett biztosítani.
A Duna kalocsai járási szakaszán egyedül Géderlaknál járó komp komoly lehetőséget kínál, hogy a Paks II. beruházásban résztvevő munkaerő egy része Géderlakon vagy a szomszédos településeken keressen szállást és étkezést. Ez utóbbira is gondolva, a Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítványtól (JETA) nyert forintokból van folyamatban a község ebédlőjének fejlesztése. A JETA 10 százalékos önrész mellett 15 millió forintot biztosított erre a célra, mely összeget 1,5 millió forinttal egészítik ki.
Mint elhangzott: elsősorban az volt a cél, hogy az ebédlő méretét, ezzel együtt befogadóképességét növeljék, da ha már a falakhoz hozzányúltak, a szomszédos két iskolai tantermet még a őszi iskolakezdés előtt felújítják.
Az Egészségház napelemes hűtéséhez-fűtéséhez, az úgynevezett Split egységek telepítésére szintén a JETA-tól nyertek 5 millió forintot. Ennél a fejlesztésnél az önrész 250 ezer forint – mondta Katona György.
A polgármester arról is beszámolt, hogy a jövő évi TOP-os (Területi Operatív Program) pályázatok keretében 4 komolyabb beruházást szeretnének megvalósítani. Az ezekhez szükséges előtanulmányok, illetve tervek készítése most van folyamatban.
Látogatásunk alkalmával a település vezetője éppen Szabó Péter kalocsai építészmérnökkel egyeztetett az óvoda épületének felújításáról, amely a nyílászárók cseréjét, külső hőszigetelést, játszótéri fejlesztést és a vizesblokkok felújítását foglalja magába. Az ehhez igényelt pályázati összeg, 100 százalékos támogatási intenzitás mellett, 28 millió forint.
Az Egészségház külső felújítása, külső hőszigetelése, akadálymentes parkolójának kialakítása 14 millió forintba kerül, amennyiben kedvezően bírálják el az erre a célra benyújtott TOP-os pályázatot.
Ugyancsak TOP-os pályázati összegből újulna meg a községi csapadékvíz-elvezetési rendszere a Kossuth Lajos - Szabadság - és a Petőfi Sándor utcában. Ez utóbbiban teljesen új árokrendszert kell kialakítani. Ennek a beruházásnak a költségigénye 35 millió forint.
Az önkormányzat TOP-os közutas támogatásra is pályázik. A községen belül 4 úgynevezett busz öblöt alakítanának ki, de új buszmegállókat is kihelyeznének. A megpályázott 53 millió forintból két helyen új gyalogátkelőt is létesítenének az iskolánál, illetve az Ordasi úti buszmegállónál. Mint a polgármester hangsúlyozta:
a jövő évre megpályázott TOP-os fejlesztési összegek elérik a 130 millió forintot.