Csütörtök reggel hat órától folyamatosan érkeztek a katasztrófavédelem munkatársai és az önkéntes segítők az ártéren lévő hartai betonüzem mellett kialakított munkaterületre. A mintegy 100-110, naponként cserélődő résztvevőnek az éjszaka leszállított 20 ezer homokzsák megtöltése, a védműhöz való szállítása és elhelyezése ad több napos feladatot. A helyszínen portálunknak Dollenstein László polgármester, a Helyi Védelmi Bizottság elnöke adott tájékoztatást az előző napok történéseiről, a folyamatban lévő munkálatokról, a folyam vízszintjének várható tetőzéséről. Ennek az immár pontosnak tekinthető időpontját vasárnap késő estére, vagy hétfőn reggel 7 órára teszik a szakemberek. Mint mondják, az érkező víz nem éri el a 2013-as szintet, így a Duna-parton lévő Panoráma Halászcsárdába és a hartai szigetnek mondott területen lévő nagy értékű üdülőingatlanokba nem tör be a víz, legfeljebb egy két ház szuterénje kerülhet víz alá. Az önkéntes segítők közül a helyszínen Gáspár Ferenccel, a Bács-Kiskun Vármegyei Agrárkamara elnökével, Rákóczi Péterrel, a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatójával és az egyik üdülő tulajdonosával beszéltünk.
Dollenstein László polgármester, a HVB elnöke elmondta:
Jobban állunk, mint gondoltuk, tegnap közel 12 ezer zsákot sikerült megtölteni homokkal, ennyi állt rendelkezésre. Ebből háromezer darabot ki is hordtunk a nyári gát kritikusnak ítélt szakaszaira. Hartán 6 kilométeren védekezünk, ennek a közel fele lehet veszélyes. Nem feltétlenül az érkező víz szintje miatt, hiszen egy aszfaltburkolattal ellátott nyári gátról beszélünk, hanem mert a gát 11 éve nem kapott akkora terhelést, mint amire most számítunk; majd kiderül, mennyire bírja a terhelést. A katasztrófavédelem részéről a figyelőszolgálat jelenleg is kint van, és amint szivárgást észlelünk, ott azonnal elkezdjük rakni a homokzsákokat. Az éjszaka folyamán 20 ezer zsákot kaptunk, ebből a rendelkezésre álló élőerővel ma úgy 10 ezer darabot töltünk meg homokkal. Komoly létszám van jelen: a katasztrófavédelem 40 fővel, a vármegyei agrárkamara 15 fővel, a hartai általános iskola a 7. és 8. osztályos tanulóival segít bennünket. Ezen kívül a Paks II. Zrt. 20 fővel vesz részt a munkálatokba, és a községünkből érkező önkéntesek is segítik a védekezést. A helyszínen jelenleg 2 rakodógép, 4 kisteherautó vesz rész a munkálatokban, a Hartaszolg Kft. négy teherautóval hordja a helyszínre a homokot. Miután most már szinte biztonsággal kijelenthető, hogy az érkező víz nem éri el 2013-as szintet, gátmagasításra nem lesz szükség. 2013- ban volt olyan hely, ahol csak 20-25 centiméteres zsákos magasítással tudtuk megfogni a vizet. Most elsősorban az esetlegesen a gáton átszivárgó vizekre koncentrálunk. Azt a szakemberektől és tapasztalatból tudjuk, hogy amíg tiszta víz csordogál a védett oldalon, nincs nagy baj. De ha már zavaros, azonnal rakni kell a homokzsákokat. Erre fel vagyunk készülve. A töltés erősítése mellett van egy másik fontos feladatunk: be kell barangolni a védett területet, és ahol feltörő vizet, buzgárt látunk, ott homokzsákokból kialakított úgynevezett ellennyomó medencével kell megállítani a vizet. A árvíz várhatóan vasárnap éjszaka, hétfőn reggel 7 óra körül tetőzik. Onnan kell majd nagyon figyelni, hogy a nyári gát hogyan viseli a víznyomást, miként alakulnak az esetleges szivárgások. Minden azon múlik, hány napig tart az apadás. Mi úgy 4-5 napra számítunk, amikor a víz már a nyári gát magasságának fele alá megy, akkor már azt mondhatjuk, hogy „megúsztuk.”Gáspár Ferenc, a vármegyei agrárkamara elnöke arról számolt be:
Falugazdászaink a gazdálkodókkal élik együtt a mindennapokat, így aztán ahol tudunk, segítünk nekik. Amikor a jelenlegihez hasonló esemény van, az adminisztrációt félre téve, személyes jelenlétünkkel, kétkezű munkával segítjük a gazdákat. Ahogy a segítés gondolata megfogalmazódott bennünk, felhívtam Font Sándor képviselő urat, aki azt tanácsolta, hogy Hartán vegyünk részt a védekezésben. Szedmák Attila főigazgató úrtól engedélyt kértünk, így a vármegyei létszám 25 százaléka, 16 fő itt Hartán, de már szerveződik a következő csoport. Egész napra terveztük az itt létünket, hiszen van mit megvédeni. A három település érintett részén lábon van még közel 500 hektár kukorica, 180 hektár napraforgó, több mint 100 hektár kikelt állományú repce, és egy gazdának 1 hektár szedetlen paprikája is van. És akkor még nem beszéltünk azokról a lovas és egyéb tanyákról, amelyeket szintén meg kell védenünk a víztől. Ha csak a lábon lévő mezőgazdasági kultúrákat nézzük, az is milliárdos érték, tehát komoly tétje van a védekezés sikerének.”Rákóczi Péter, a Paks II. Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója elmondta:
Mi a túlpartról éreztük úgy, oda kell mennünk, ahol a legnagyobb szükség van ránk, friss erőként járuljunk hozzá az itt lévő ingatlanok, értékek védelméhez. A térségben zajló nagyberuházás gazdájaként ez a legkevesebb, amit ebben a helyzetben megtehetünk. Azt a feladatot fogjuk maradéktalanul végrehajtani, amelyre a mentés vezetője felkér bennünket. A Paks II. Atomerőmű Zrt. részéről lapátokkal felszerelve 20 fővel érkeztünk, és addig maradunk ma, amíg szükség lesz ránk.”A hartai szigeten lévő egyik üdülő tulajdonosa arról számolt be:
Szerencsére az előrejelzések szerint most nem kell félnünk attól, hogy víz alá kerülnek az ingatlanjaink. Nálam azonban szinte biztos, hogy az épület szuterénjébe betör a víz. Azért jöttem, hogy a mintegy 80 négyzetméter alapterületű helyiség ajtaját kinyissam. Ezzel segítsem a víz beáramlását, ami majd a Dunán lezúduló vízzel szemben az ellennyomást biztosítja. Azt már elmondták, hogy a parthoz vezető hidat holnap lezárják, mert az víz alá kerül. Ez azonban a tapasztalatom szerint nem jelenti azt, hogy a magasabban lévő Panoráma Étterem és a vendéglátó helyek víz alá kerülnek.