Az eredeti tervek szerint e hó végére kell elkészülnie a Városi Sporttelepen a KKC pályázati projektje keretében, TAO forrásból megvalósuló buborékcsarnoknak. A múlt héten végre elkezdődtek a tényleges kivitelezési munkák: alapoznak. Kiderült: a csarnok energiaigényéhez a szolgáltató nem tud elegendő áramot biztosítani, ezért az energetikai rendszerek módosításokkal épülnek meg. A határidő-hosszabbtás folyamatban.
Legutóbbi megkeresésünk alkalmával, április 22-én Hartman János, a beruházó KKC elnöke azt mondta, „Április utolsó napjaiban megtörténik az első kapavágás. Május elejétől fölgyorsulnak az események”.
Ezért aggodalommal figyeltük, hogy május derekán még semmi, május vége felé is jó ideig mindössze néhány letűzött cövek jelezte, hogy itt valami építkezéshez készülnek elő.
Június elején végre ténylegesen elkezdték az alapozást, azonban már egy hónap sincs hátra a határidőig, és a már átütemezett tervekhez képest is egy hónapos csúszás látható.
Ezért újra aktuális az április végi cikkünk címében föltett kérdés:
„Tartható a június 30-ai határidő?”
Ezt kérdeztük meg újra a kivitelezőtől és Hartman Jánostól is.
Gallay Péter, a kivitelező KaloBAU Kft. képviseletében, az építkezés állásáról tájékoztatva elmondta: az alapozás földmunkáin már túl vannak, kiemelték az alapok helyét, az alaptestek vasalatainak szerelésével is elkészültek, és az alapokat érintő villanyszerelési munkákon is túl vannak.
Tegnap kezdték a sátor rögzítésére szolgáló J-kampók szerelését, ma végeznek is vele. Kedden hozzák a betont az alaptest elkészítéséhez – tudtuk meg. A továbbiakban a csarnokban létesülő pálya tükrét emelik ki, majd leterítik a kavicságyat, amelyre a gumiőrleményből készült, úgynevezett öntött gumi pályaborítás kerül majd. Ilyen pályákat alakítottak ki pár éve a Szőlőkközében épült sporttelepen is. A csarnokot fedő légtartásos sátor csak az őszi, hűvös idő beköszöntével lesz „fölfújva”.
Ám semmi sem mehet simán: kiderült, hogy az áramszolgáltató, a Démász Zrt. nem tudja a telep megnövekedő villamosenergia-szükségletének kielégítéséhez az áramot biztosítani. Ehhez ugyanis a hálózatot is bővítenie kellene, mert a jelenlegi rendszer kapacitása nem elegendő. Az engedélyeztetéshez szükséges hatósági eljárások miatt a kapacitásbővítés akár másfél évig is elhúzódna, amire most nincs idő. A terveken menet közben kell tehát változtatni, és a módosításokat engedélyeztetni. Gallay Péter úgy vélte, ehhez mindenképp határidő-módosításra lesz szükség.
[Senkit ne tévesszen meg, hogy az áramszükséglet növekedéséhez tervezték a sporttelepen tavaly kiépült napelem-parkot. Az ugyanis csak megfelelő megvilágítás esetén – azaz nappal – tud áramot adni, és a legtöbbet nyáron, a sátornak viszont éjjel is állnia kell, nyáron viszont nem. Hiába ad tehát összességében akár több áramot a napelempark a fölmerült igényeknél, ha nem jókor adja, ezért az áramellátás folyamatosságát meg kell oldani. Erre több megoldás is létezik. Itt a termelő és fogyasztó rendszer teljesen elkülönül, mivel olyan rendszer épül ki, amelyben a napelemek a megtermelt áramot folyamatosan közvetlenül az elektromos közműhálózatba táplálják, azt a szolgáltató az erre vonatkozó szerződés szerint átveszi, a telep áramfelhaszálását pedig a napelemparktól függetlenül a szolgáltató hálózatából fedezik. Az anyagiakat a fölvett és a leadott teljesítmény figyelembevételével éves elszámolás alapján rendezik – A szerk.]
Újratervezés – gáz is lehet
Hartman János kérdésünkre elmondta: az áramellátással kapcsolatos gondok miatt a csarnok energetikai rendszereit újra kellett tervezni, hogy a kimaradt áramot más, kiegészítő energiahordozóval ki tudják váltani. Ez valószínűleg a gáz lesz. Az előzetes becslések szerint a kiegészítő gázfűtés akár olcsóbb is lehet, mert a hőszivattyús fűtést csak kis mértékben kell majd a gázzal kiegészíteni. Később, a tapasztalatokat is figyelembe véve részletes gazdaságossági számítások alapján születhet döntés arról, hogy kiépüljön-e teljesen az eredetileg tervezett rendszer, vagy a most kidolgozás alatt álló szükségmegoldás marad a végleges. Az viszont biztos, hogy a döntésnél a fenntarthatóság kérdése lesz az elsődleges szempont – tette hozzá a klubelnök.
Mégis hosszabbítható a határidő?
– A június 30-ai határidőt biztosan tartani tudjuk. De muszáj is lesz, mert ezt a határidőt nem tudjuk meghosszabbítani, addigra végezni kell a munkákkal – nyilatkozta portálunknak Hartman április végén.
Most – részben a villamosáram-ellátás korlátai miatt szükséges módosítások, részben a témával foglalkozó legutóbbi cikkünkben is kifejtett, a létesülő építmény alatt és körül, korábban ismeretlen nyomvonalon elhelyezett közművek fölmérésének és kiváltásának időigénye miatt – mégis a határidő módosítását kérik, vis major helyzetre hivatkozva, de csak az energetikai rendszerek és a sátrat megtartó gépészeti berendezések tekintetében.
Hartman János reményei szerint a határidő-hosszabbítást megkapják, így őszig nyerhetnek egy kis haladékot a fölmerült gondok orvoslására, a csarnok többi része pedig az eredeti határidőre is megvalósulhat. Ezzel a sportolók érdekei nem sérülnek, mivel a pálya hamarabb elkészül, a fedést pedig úgyis csak ősszel helyezték volna föl a csarnokra.
A jelek szerint tehát jövő hónapban már használatba vehetik a város sportolói az új kézilabdapályát, amely a KKC elnökének nyilatkozata szerint nemcsak a kézilabdásokat és nemcsak a versenysportot, hanem a tömegsportrendezvényeket és a szabadidősportot is kiszolgálja majd.