Lényegében városunk minden fejlesztése esetében igen feszes a határidő, mondhatni, csúszások mutatkoznak. Ez alól az Úttörőház felújításának első üteme mellett a Malom utcai szociális otthon épületének felújítása jelent kivételt: ott kívül és belül egyaránt ég az építők keze alatt a munka. Az egykori értelmi fogyatékosok bentlakásos intézményének épülete a szociális ellátórendszer átalakítását, korszerűsítését célzó, korábbi koncepció mentén újul meg kívül-belül, és kap új funkciót. Az építés költségei azonban e projekt esetében is meghaladják az előzetesen becsült mértéket, így a források kiegészítéséről döntött az önkormányzat, lehetővé téve a közbeszerzés lezárását és ezáltal az építkezés megkezdését, amely azóta kívül-belül ütemesen halad.
A 2020. márciusi befejezési határidejű beruházás 202 milliós TOP (Település- és Területfejlesztési Operatív Program) pályázati forrásából valósulhat meg.
A közbeszerzési eljárás keretében beérkezett pályázatok ez év áprilisban történt elbírálása nyomán a kiviteli munkákat a kalocsai Generál Építőipari Kft. nyerte el, és nem sokkal később meg is kezdte a projekt fizikai megvalósítását.
Emlékezetes: 4-5 évvel ezelőtt, még az előző önkormányzat által kidolgozott koncepció mentén, az egykori Hunyadi Kollégium sportpályájának korábban beépítetlen telkén, valamint a kollégium udvarából kihasított telken épített új lakóotthonokkal, valamint a belvárosban található több lakás e célra történő felújításával váltották ki az értelmi fogyatékosok bentlakásos intézményének épületét, ezzel lehetővé téve az épület teljes körű felújítását. Az épület felújítására a tavaly februárban elnyert TOP pályázat adott lehetőséget.
Forrás-kiegészítés: közel ötmilliót tett hozzá a város
Az egyébként 100%-os intenzitású pályázat beadásakor kalkulált költség e projekt esetében sem fedezte a tényleges bekerülési költségeket, tekintettel az építőipari árak utóbbi években tapasztalt ütemes emelkedésére.
A FEDEZET NÖVELÉSÉT SZOLGÁLTA INFORMÁCIÓINK SZERINT AZ ÉPÜLET BONTÁSA SORÁN KELETKEZETT FÉMHULLADÉKOK ÉRTÉKESÍTÉSÉBŐL SZÁRMAZÓ ÖSSZEG IS.
Úgy tudjuk, ez százezres nagyságú bevételt hozott, amit az előre nem látott költségek, illetve az építőanyagok, és építőipari szolgáltatások árainak, illetve a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése következtében előállt költségnövekedés fedezésére szolgáló tartalékkeretbe helyeztek.
Ez azonban nem fedezte teljes egészében a megnövekedett forrásigényt, ezért az önkormányzat saját hatáskörében egészítette ki a fedezetet, hasonlóan a meszesi vízitúra-megálló projektjéhez, ahol két lépésben, összesen 11,6 millió forinttal toldották meg költségvetési forrásból a beruházás pénzügyi hétterét.
A 202 milliós pályázati forrásból 182 millió fordítható építési beruházásra. E pályázat sajátossága, hogy a benyújtásához nem volt szükség engedélyes tervre, így csupán tervezői becslések alapján határozták meg a bekerülési összeget. Az építőipari költségnövekedések nyomán a kiviteli tervek készítése során már bruttó 210 millióval számolt a tervező. Azonban e pályázat másik sajátossága volt, hogy a műszaki tartalom módosítására a szokásosnál nagyobb mozgástere volt a pályázóknak, így elsősorban az alkalmazott technológiák, alapanyagok költségkímélőbb megválasztásával sikerült ellensúlyozni a megnövekedett költségigény nagy részét – derült ki az április 18-ai képviselő-testületi ülésre készített, a pályázati források kiegészítését célzó előterjesztés bevezető szövegéből. Az ésszerűsített műszaki tartalommal meghirdetett kivitelezői tenderre beérkezett pályázatok közül a legkedvezőbb így is meghaladta a nyertes pályázat által nyújtott forrás mértékét, azonban mindössze 2,5%-kal lépte túl azt. A növekmény így is 4.833.695 forintot tesz ki. Ezt az összeget az önkormányzatnak kellett előteremtenie.
A szociális otthon építésének financiális kérdései az április 18-ai testületi ülésen kerültek a képviselők elé. Akkor az előterjesztésben foglalt javaslat szerint – a személyi juttatások mintegy 2,5 milliós, az azokra tevődő járulékos költségek további félmilliós mérséklése, illetve a dologi kiadásoknak a takarékossági lépések révén történt egymilliós csökkentésével és az építési költségek mintegy 8,9 millió forintos emelésével, ezek eredőjeként –
AZ ÖNKORMÁNYZAT KÖLTSÉGVETÉSE TERHÉRE ÖSSZESEN 4,8 MILLIÓ FORINTOT CSOPORTOSÍTOTTAK ÁT A MALOM UTCAI ÉPÜLET FELÚJÍTÁSÁRA.
Ezt a tehervállalást a rendelkezésre álló általános tartalékkeret lehetővé tette, a forrást annak azonos mértékű csökkentésével biztosította az önkormányzat, így megtartva a költségvetés egyensúlyát.
Minden egy helyen
A megújuló épületben minden szociális alapszolgáltatási feladat ellátása egy helyen valósul majd meg, vagyis – az épület hátsó udvarában korábban is működő ÉNO (Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona) fönntartása mellett – ebben az egy épületben kerül majd elhelyezésre
A lépést az észszerűségen túlmenően különösen indokolttá teszi, hogy ezek a szociális ellátások a jelenlegi helyszínükön ideiglenes működési engedély alapján tevékenykednek, de
A FELÚJÍTÁS SORÁN KIALAKÍTANDÓ, ÚJ HELYSZÍNÜKÖN E SZOLGÁLTATÁSOK A VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOKNAK MINDENBEN MEGFELELŐ HELYRE KERÜLNEK, ÍGY VÉGLEGESÍTETT MŰKÖDÉSI ENGEDÉLYT IS KAPHATNAK MAJD.
Másrészt – bár erről eddig nem érkezett hírünk – a kiváltott, eddig a szociális alapellátást végzők által használt helyszínek újrahasznosítása is újabb lehetőségeket nyújt majd a következő önkormányzat számára.