Az első néhány tíz négyzetméter trentói porfír kő lerakásával a július 22-én kezdődő héten indult a Szentháromság tér burkolása, amely azóta nagyot haladt előre. A burkolási munkálatokkal egy időben folytatódik a Háborús emlékmű felállítása az új helyén, de hamarosan alkotója megelégedésére a gesztenyefák alól végre méltó helyre kerül a Liszt szobor is. A nagy zeneszerző hasonmása 2,2 méter magas posztamensről tekint majd a főszékesegyház főbejáratára. A tér építésének aktualitásairól Vörös Mártával a helyszínen beszélgettünk. A főépítész a munkaterület bejárását ezúttal is egy kis kuriózummal színesítette.
Júliusban adtunk hírt arról, hogy megkezdődött a tér burkolása, Vörös Márta most arról számolt be, a tér trentói porfírkő burkolata az azóta megnagyobbított felületű, úgynevezett CKT betonra kerül, amely egy vízáteresztő betonszűrő réteg. Alatta nagyon komoly vastagságú, több rétegű és több frakciójú zúzalék kő van annak érdekében, hogy ez a terület nagy teherbírású legyen.
A főépítész megerősítette,
a trentói porfírkő burkolat a tér egészére kiterjed, azaz a katolikus óvoda, a nagyszeminárium, a volt Jószágkormányzóság, a mai hotelépület, illetve az ASTRICEUM Érseki Múzeum és az Érseki Kastély kerítése által határolt terület egy részére.
Ez azt jelenti, hogy a katolikus óvoda előtti, a Dózsa középiskola felé vezető jelenlegi aszfalt út helyén is ez a térkő lesz, a későbbiekben. Ahol járda épül, azt a barokkhoz szépen igazodó, sárga színű téglából készült szegély keretezi.
A szakember kifejtette: a cél az, hogy az időjárás függvényében a tér burkolásával idén eljussanak az utakig, azaz a Szent István király útig, a Kossuth Lajos útig, illetve az óvoda előtti útig. Továbbá a Szentháromság szobor után a háborús emlékmű és a többi szobor, Liszt Ferenc szobra és a faragás alatt álló Asztrik érsek szobra is a végleges helyére kerüljön.
Mint emlékezetes, július 17-én és 18-án végleges helyére került a rekonstrukció alatt álló Szentháromság tér meghatározó alkotása, egyben névadója, az újra faragott Szentháromság szobor. A régi Szentháromság szobor dicsfényét és Szentlélek galambját felújították, így az alkotás csúcsát az díszíti.
A főépítész az augusztus 22-i helyszíni bejáráson emlékeztetett arra, hogy a régi fotókon jól látszik: a Szentháromság szobrot egészen a volt szovjet katonasírok kialakításáig egy szép kovácsoltvas kerítés vette körül. Ez a kerítés most felújítás alatt áll, és ha elkészül, az eredetihez hasonlóan az öleli körbe majd a szobrot.
Vörös Márta elmondta: „A Szentháromság szoborral kapcsolatban más újdonság is van, ugyanis az érseki kastély kertjében megtaláltuk azt a kis angyalka szobortorzót, amely az eredeti Szentháromság szobor három kis sarokívének egyikén, másik két társa szomszédságában, a hit, remény, szeretet jelképeként helyezkedett el. Az angyalszobrocskákat most újrafaragják, hogy az eredeti Szentháromság szoborhoz hasonlóan díszítsék az alkotást.
A Szentháromság szoborra a jelenlegi 1786-os évszámon túl, a szobor másik oldalán felkerül még egy évszám: 2019, az újrafaragás és elhelyezés éve” - jelentette ki Vörös Márta.
Hozzátette: „Liszt Ferenc szobra a jelenlegi helyéről, a gesztenyefák alól, a tér közepe irányába mintegy 10 méterre elhelyezkedő, 2,2 méter magas posztamensen lesz majd elhelyezve. A szobor ezzel végre abba a helyzetbe kerül, amibe a tervezője, a mai is élő Eskulits Tamás megálmodta.
Ugyan ő a szobrot négy méter magasan tervezte elhelyezni, de visszaemlékezések szerint ezt az akkori tanácselnök nem fogadta el. Így került a szobor a fa alá, amit a szobrászművész akkoriban igencsak nehezményezett.
A Liszt szoborhoz hasonlóan a faragás alatt álló Asztrik szobor is egy 2,2 méter magas, lépcső kiemeléses talapzatra kerül majd”- mondta Vörös Márta.
A főépítész bemutatta az egyelőre az Astriceum Érseki Múzeum udvarán lévő Háborús emlékmű fő alakján elvégzendő restaurálási, megerősítési munkálatok helyeit is, ugyanis mint érzékelhető volt, a szobor már egy erősebb érintésre is kimozdul a helyéről.
Ugyanakkor szépen alakul a Háborús emlékmű talapzata és az is körvonalazódik, hogy a Szentháromság szobortól a katolikus óvoda irányába haladva, a háborús emlékmű körül kialakul egy önálló kis tér, amely ha elkészül, újabb színfoltja lesz a történelmi környezetnek.