Kedd délelőtt 11 órai kezdettel tartották a Paksi közi vasút átkelő fénysorompójának átadó ünnepségét. Már nagyon vártuk, de miért is? A közlekedés biztonságának nyilvánvaló előnyén túl a közelben lakók számára is előnyös változást hoz a fejlesztés, amit az alábbi két videón érzékeltetünk, azáltal, hogy bemutatjuk, hogy milyen volt egy szerelvény-áthaladás eddig, és milyen lesz ez után.
Az átadott fénysorompó növeli a közúton közlekedők és a tehervonatok biztonságát is.
A sorompó-berendezést úgy alakították ki, hogy a mozdonyvezető is érzékelje a működését, így műszaki hiba esetén nem hajt a vasúti átjáró vágányszakaszára, és értesítést küld a műszaki szakembereknek – tudtuk meg a beruházást végrehajtó hármas konzorciumban részt vevő Glencore által a fénysorompó-avatás kapcsán kiadott közleményből.
Arról, hogy ez milyen procedúrás folyamat volt, és mennyivel tovább tartott, mint a kis sebességgel való, de megállás nélküli áthaladás, arról az alábbi két, az összehasonlítást lehetővé tevő videónk segítségével olvasóink is meggyőződhetnek!
Igaz, a fénysorompó műszaki átadása már korábban megtörtént, ezért a Paksi közi helyszínen már nem tudtuk rögzíteni a vonat áthaladását, de a város északi határában még van egy fénysorompóval nem biztosított átkelőhely – egyébként megtudtuk: Kiskőrösig az utolsó ilyen –, így ott még a hagyományos jelzőtárcsás forgalomirányítás mellett haladnak át a szerelvények. Ott készült ez a videónk:
A teljességhez hozzátartozik, hogy a vasutasok azzal is próbálták enyhíteni a Paksi közi átkelőnél jelentkező zajhatást, hogy a forgalomirányító személyzet kocsival előre kiment a helyszínre, és a vonatvezetőkkel telefonon kommunikálva zárták le az átkelőt a megfelelő időben, hogy ne kelljen a vonatnak megállnia.
Megtudtuk, hogy ezt a módszert alkalmazzák majd az utolsó fénysorompó nélküli kereszteződésben is, így az átadó ünnepség után csak „nosztalgiából”, illetve a KALOhírek olvasói részére készülő videó kedvéért adták elő a hagyományos koreográfiát.
Az alábbi videón pedig – amelyet a fénysorompó nemzeti színű szalagjának átvágása után rögzítettünk – már a megállás nélküli, fénysorompóval biztosított átkelést figyelhetjük meg. Tényleg sokkal halkabb, és főképp rövidebb ideig tart, nézzék: