Próbaásatás kezdődött nemrég Kecskemét-Hetényegyházán, azon a helyszínen, ahol az északi elkerülő út autópályáig tartó befejező szakasza épül majd. A régészek találtak például egy aranyozott szkíta ékszert, egy spirálcsüngőcskét is.
Összesen 4350 négyzetméteren végeznek próbaásatást a napokban a Kecskeméti Katona József Múzeum munkatársai a Forster Központ megbízásából – számolt be a baon.hu. Két helyszínen dolgoznak: a hetényi Árpád-kori templom közelében, az autópálya mindkét oldalán (itt már 1996-ban is kutattak), illetve innen pár száz méterre. Mindez az északi elkerülő bővítésének előmunkálataihoz kapcsolódik (mint ismert, a most még csak az 5-ös főútig tartó elkerülő a tervek szerint egészen az M5-ösig fog vezetni).
Wilhelm Gábor, az ásatást vezető régész a baon.hu-nak elmondta: az egyik helyszínen egy 12-13. századi településrészletre bukkantak egy jellegzetes kemencés házzal, míg a másiknál négy különböző korszak különleges emlékei is előkerültek a földből.
Azt a szakemberek húsz éve is sejtették, hogy a templom körül település is lehetett, de most már tárgyi bizonyítékok is vannak, hogy a 11-12. században itt éltek emberek. Ugyanitt feltárták a régészek egy 16-17. századi tanya nyomait: vermeket, kutat (hasonló korú, mint a belvárosban, a Bercsényi és a Nagykőrösi utcán találtak), korsókat, kerámiákat. Szintén ezen a helyszínen bukkantak rá egy 7-8. századi, avar kori kovácsműhelyre. Hogy honnan tudható a néhai tulajdonos mestersége? Az összeomlott állapotban feltárt kovácskemencéből és a körülötte lévő vasolvadékból. És még mindig ugyanitt maradva, egy 2. századi szarmata település részletei is előkerültek, római amfórákkal, festett edényekkel. Mint Wilhelm Gábortól megtudtuk, szarmata házaknál a római kerámiák nem szokatlanok, hiszen szomszédosak voltak a birodalommal, de ilyen nagy mennyiségű edényt azért jóval ritkábban találnak.
Hát még olyan ékszert, amit a fémkereső jelzett a régészeknek!
Egy Kr. e. 6. században készülhetett spirálcsüngőcske a különleges lelet, amelyet egy korabeli hölgy viselt a hajában.
A bronzöntvényre nagyon jó minőségű aranylemezt kalapáltak rá, így tökéletesen aranyékszernek tűnik. A múzeum eddig ilyen tárggyal nem büszkélkedhetett Kecskemét környékéről.
A próbaásatások valószínűleg hamarosan befejeződnek, bár ez az időjárástól is függ, amely nem kedvezett a régészeknek. A szakemberek a közeljövőben végzik majd el a terület teljes feltárását.
Forrás: Baon