2024. 10. 06.
Brúnó, Renáta
: 402 Ft   : 364 Ft Benzin: 583 Ft/l   Dízel: 590 Ft/l   Írjon nekünk

Sebészeti robottal ismerkedtek a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház munkatársai

Zsiga Ferenc  |  2024. 09. 07., 09:14

Amint azt a kalocsai Szent Kereszt Kórház anyaintézménye, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház honlapján hírül adják: az újgenerációs sebészeti eszköz a laparoszkópos technika továbbfejlesztett változata, mely az urológia, a nőgyógyászat és a sebészet területén modernizálja a beavatkozást. A rendszert a Cambridge-i székhelyű vállalat,a CMR Surgical alkotta meg.

A robotsebészeti eszközzel minimál invazív sebészeti beavatkozások végezhetők. A minimál invazív beavatkozás során a műtéteket nagyobb, a testen ejtett vágás nélkül végzik. Leggyakoribb képviselője ezen eljárásoknak a laparoszkópos műtétek.

A minimálisan invazív sebészeti műtétek kapcsán a beteg testén ejtett vágások mérete lényegesen kisebb, legtöbbször az izomzat sem kerül átvágásra. A betegek gyógyulási időtartama rövidebb a hagyományos módon végzett sebészeti eljárásokhoz képest, így kevesebb időt kell kórházban tölteniük, hamarabb térhetnek vissza otthonukba és munkájukhoz. Nem mellesleg a kozmetikai eredmény is szebb a hagyományos műtétekhez képest.

A rendszer használatának lényege, hogy a sebész egy konzol segítségével mozgatja a robot karjait, mialatt egy monitoron három dimenzióban látja a műtéti területet. A műtétet végző orvos a folyamat közben ülhet vagy állhat is. A rendszer használata csökkenti a sebész és asszisztenciát végzők fizikai terhelését, mely jó hatással van a koncentrációképesség megtartására.


A kiegészítő eszközök segítségével a robot olyan területeket is el tud érni, melyekre a hagyományos módszerek nem adnak lehetőséget.

A robotasszisztált rendszerek alkalmazásával a műtéti beavatkozások még precízebben hajthatók végre, melyek eredményeként a betegek kórházban töltött ideje csökken, gyógyulási és jobb életminőségre való esélyük pedig nő.

A rendszer innovatív technológiájának köszönhetően a Versius kicsi, moduláris és hordozható, könnyen mozgatható igény szerint, a kórházban a műtők között is.

A moduláris rendszernek köszönhetően az egyes karok külön-külön tehetőek a műtőasztal mellé, igény szerint, ahová az orvos szeretné, és akár menet közben is gyorsan változtatható.”- tudtuk meg Kajtár Csabától, a Versius robot sebészet applikációs szakértőjétől, a Promedica Healthcare Hungary Kft. munkatársától.


Ezt a típusú robotot gyártó cég tíz éves, ezalatt világszerte 20.000 műtétet végeztek el a Versiussal. Magyarországon nincs még használatban ilyen készülék.”- folytatta a robotsebészeti eszköz bemutatását Kajtár Csaba, miközben annak használatát a gyakorlatban is megmutatta.

A vezeték nélküli kapcsolat még nem tudja biztosítani azt a pontosságot és gyorsaságot mely szükséges a biztonság szemponjából, ezért az adatátvitel vezetékkel működik, a vezérlőegység - melynél az orvos ül vagy áll - a műtőben vagy annak közvetlen közelében helyezhető el.

Az orvosoknak először meg kell tanulniuk a kontrollereket használni a virtuális tréner segítségével. Ez tulajdonképpen egy számítógép, melyben 16 féle feladat található, mint például a varrás. A rendszerhez tartozó karokat az emberi kar ihlette, váll, könyök, csukló kialakítással. Ezekből kétféle van, az egyik a kamerát, a többi az eszközöket tartja, és mindegyiket tudjuk irányítani.”- ismertette a rendszert a szakember.

Természetesen a műtét során az operáló orvos nem egyedül van, ez is csapatmunka, az asszisztenciával, anesztéziával együttműködve. Egy robotsebészeti team általában két orvosból és két asszisztensből áll.

A hazánkban is alkalmazott robotsebészeti technika közel három évtizedes múlttal rendelkezik, Magyarországon 2022-ben kezdték el használni a legismertebb da Vinci rendszert. Az első robotasszisztált műtéti eljárásokat Magyarországon az Országos Onkológiai Intézetben és a Jahn Ferenc Kórházban kezdték meg, ma már rendszeresen használják egyetemi klinikákon.

A ROBOTSEBÉSZETI ESZKÖZ SEGÍTSÉGÉVEL AZ ÁLTALÁNOS SEBÉSZETI ÉS ONKOLÓGIAI MŰTÉTEK MELLETT UROLÓGIAI, NŐGYÓGYÁSZATI ÉS FÜL-ORR-GÉGÉSZETI BEAVATKOZÁSOKAT LEHET ELVÉGEZNI.

A képeken kecskeméti skill laboriumban Dr. Horváth Zsolt orvosigazgató és Kajtár Csaba, a robotsebészeti rendszer applikációs szakértője látható szimulációs gyakorlat közben.



Forrás: Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-30 10:43:20
Immár többéves hagyomány szerint több helyszínen tart megemlékezést a 15. Kalocsa Légvédelmi Rakéta- és jogelőd Légvédelmi Tüzérezred magalakulása 62., valamint felszámolása 27. évfordulója alkalmából, az ezred hagyományait gondozó és megalakulásának 23. évfordulójához érkezett (KLKHK).

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 10. 06., 11:51
-Október 12-én, szombaton 16 órától a Művelődési Központ Kamaratermében engedjük szabadon száguldani a fantáziánkat, merüljünk el a varázslények elragadó kavalkádjában és pillantsunk bele Bősze Ádám Muzikális bestiák című könyvébe – invitálja az irodalom, a zene iránt érdeklődőket ezekkel a szavakkal a Tomori Pál Városi Könyvtár. Még >>>
2024. 10. 06., 11:06
Legutóbb 4 évre eltiltották a közúti járművezetéstől, mégis vezetett. Még >>>
2024. 10. 05., 16:56
Három 20 év körüli dílert vettek őrizetbe a kiskunfélegyházi rendőrök. A nyomozás alatt több mint 3000 gramm illegális növényi származékot találtak és foglaltak le a rend őrei. Még >>>
2024. 10. 04., 11:03
Leszakadó kipufogó, füstölgő motortér – az „üldözéses verseny” győztese a közösségi médiában osztotta meg az eredményt. Még >>>
2024. 10. 04., 10:03
Állatok Világnapja alkalomból az állatvédők hívják fel az emberek figyelmét a házi kedvencek- és a haszonállatok, no meg a vadon élő állatok helyzetére, védelmére, szeretetük fontosságára. Még >>>
2024. 10. 04., 09:41
A szervezők felhívják a figyelmet a "néma gyilkos", a stroke megelőzésének lehetőségeire, illetve a tünetek felismerésének és az időablak csökkentésének fontosságára. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK