A Kalocsához tartozó Negyvenszállás egyik sarokháza felújított épületrészében élt annak a kábítószer birtokolása bűntett megalapozott gyanúja miatt indult büntetőeljárásnak az idősebb féri gyanúsítottja, akit fiával együtt október 9-én vett őrizetbe a rendőrség. Lakásként használt, takaros kis portával van összeépítve az az általunk is beazonosított gazdasági épület, amely a police.hu oldalán látható, és amely előtt a bizonyítékkén szolgáló, vélhetően indiai vadkender töveket a rendőrség video- és fényképfelvételeken megörökített. A feltételezés szerint cannabis növényeket termesztő, az egyik szomszéd által önzetlenül segítőkésznek mondott idősebb férfi magát paradox módon „ültetvénytelepítéssel” hirdeti az inkriminált ingatlan kerítésén. Szemtanúk elmondásából tudjuk, hogy a töveket a rendőri akciót követő pár nap múlva hordták ki és rakták kocsira, de a rendőrök a házból két vadászpuskának látszó tárgyat is magukkal vittek.
A kialakult helyzetben visszatetsző módon magát és vállalkozását „ültetvénytelepítéssel” hirdető férfit az egyik szomszédja, Gyula páratlan segítőkész emberként írta le. Ahogy mondta, „soha nem lesz ilyen jó szomszédom, mint amilyen a Tibi, aki ha kellett, láncfűrésszel segített összevágni a fát, ha megszorultunk, rá lehetett számítani. A fia Kalocsáról járt ki, de ő nagyon tartotta a távolságot. Tibi a hátsó kapuval szemben lévő területet facsemeték és egyéb növények nevelésére bérli, de a faluból kiérve, balra is van egy ilyen célra használt saját területe.”
Semmi jel nem utalt törvénytelenségre
Gyula elmondása szerint egészen a rendőri akcióig semmilyen jele nem volt annak, hogy a nagy kétszárnyas vaskapuval ellátott, igaz, mindig gondosan zárt épületben vagy az alatta lévő helyiségben bármilyen törvénytelen dolog történne. Így igencsak tágra nyílt a szeme, amikor október 9-én este rendőrök lepték el a lakrészt, az udvart és a telket uraló melléképületet. Gyula a saját háza oldalán lévő nagyobb lyuknak köszönhetően szinte végig figyelemmel tudta kísérni a rendőrök kulturált, de nagyon határozott intézkedését. Az ügyben ez idáig senki nem kérdezte, tanúként sem idézték meg.
A házból két vadászpuskának látszó tárgyat hoztak ki a rendőrök
Egy másik szomszéd szerint többen egészen október 9-ig nem értették, hogy a talán fél évtizede megvásárolt régi ház ablakaira miért került vasrács kívülről, hiszen a nagy átmenő forgalom és a mindkét irányból hosszan belátható utcaszakasz ezt nem indokolja. Ilyen védelem a többi épületen nincs. Ráadásul a főút felöli magas, lemezből készült kerítés csak abból az irányból akadályozza a belátást, ugyanis a ház sarkától induló zsákutca felől az egész udvar áttekinthető. Igaz, a kis zsákutcán csak Tibi és a hátsó szomszéd közlekedett.
Ugyanez a személy emlékeztetett: nem nagy örömmel fogadták az ingatlanba beköltöző, majd felújítási munkákba kezdő, most őrizetbe vett 56 éves férfit, mert a híre megelőzte. Szóbeszéd tárgya és nyílt titok volt az az egykor a helyi és az országos sajtót is bejáró hír, hogy a ház újdonsült lakóját, igaz már régebben, egy nagy horderejű, több vádlottas ügyben végrehajtandó szabadságvesztésre elítélték. Ám a férfi mindenkivel korrekt kapcsolatra törekedett. A szomszédoknak azonban még a rendőrségi akciót követően is volt miért felkapni a fejüket, mert a házból két vadászpuskának látszó tárgyat hoztak ki a rendőrök. Mindenre, csak arra nem gondoltak, hogy ilyen előzmények után fegyver lehet a házban.
A negyveniek szerint az utóbbi években nagyobb jövés-menés nem volt az épületben és annak udvarán sem. Ha volt is forgalom, az nem a főút, hanem a zsákutca felőli gazdasági bejáraton át zajlott. Arra csak a tősgyökeres helyi lakosok emlékeznek, hogy a rendőrségi felvételeken látható pincehelyiség egykor egy szabadon álló, hagyományos pince volt. Erről azt gondolták, azt már régen betemették. Ám ha jól sejtik, részben e fölé épülhetett a nagy kapuval ellátott gazdasági épület, amely, ha egyről beszélünk, a rendőrségi felvétel szerint egyfajta szellőző rendszerrel volt ellátva, talán a növények hatékonyabb szárítása érdekében.
Találgatják, hol termesztették a vadkendernek látszó növényeket
Az továbbra is találgatások tárgya Negyvenszálláson, hogy a gyanúsítottak ugyan hol, a településen, vagy azon kívül termeszthették az indiai vadkendernek látszó növényeket. Ilyen nagy mennyiségű növénynek nagyobb terület kellett, és ha azokat akár a ház melletti bérelt, vagy a saját külterületi ingatlanon ültették el és gondozták, az legvalószínűbben úgy volt lehetséges, hogy a mintegy 1,5 méter magas tövek más növények takarásában nevelkedtek.
Ám ez csak feltételezés, mert mindkét területre gyakorlatilag szabad a bejárás, és idén a település határában csak kukorica, napraforgó, esetleg cirok termesztése történt. Ám a cirok is legfeljebb csak a fejlődése korai szakaszában hasonlít, ha hasonlít a gyanú szerinti indiai vadkenderre.
A nyomozást a Kalocsai Járási Ügyészség felügyeli
Az ügyben természetesen hivatalos információt is kértünk a Bács-Kiskun Megyei Redőr-főkapitányságtól. A rendőrségtől az egyebek mellett azt firtató kérdéseinkre, hogy a gyanúsítottakat előzetes letartóztatásba helyezték-e, az ügyben melyik rendőri szerv, illetve a letartóztatás kérdésében melyik bíróság jár el, a nyomozás érdekeire hivatkozva nem érkezett válasz. A rendőrség a korábbi, egyébiránt szokatlanul sok információt tartalmazó közleményét ajánlották figyelmünkbe. Annyit viszont elárultak, hogy a bűnügyben a Kalocsai Járási Ügyészség illetékes.
Nagy az esélye, hogy előzetes letartóztatásba kerültek
Egy magát megnevezni nem kívánó forrásunk szerint az ügy társadalomra való veszélyessége, a lefoglalt kábítószergyanús anyag mennyisége alapján szinte elképzelhetetlen, hogy a két gyanúsítottat, K. Tibor 56 éves és K. Attila 28 éves kalocsai lakosokat az eljárás jelenlegi stádiumában a bíróság ne helyezte volna előzetes letartóztatásba. Amennyiben így történt, annak megszűntetésére az új büntetőeljárási törvény alapján (Be. 136. § (4) bekezdése), egészen a vádirat benyújtásáig már az ügyész is jogosult. Az ügyésznek ez a nyomozás során érvényesülő megszüntetési joga a gyanúsított érdekét szolgálja, mert így nem kell kivárnia a bírói megszüntetést. Amint az közismert, a nyomozati munkát az ügyész felügyeli, így ő látja leginkább, hogy egy adott ügyben a továbbiakban mikortól nincs már szükség az előzetes letartóztatásra. Ezért ha a feltételek már nem lesznek adottak, és a gyanúsítottak valóban előzetes letartóztatásban vannak, ezt a kényszerintézkedést leggyorsabban a Kalocsai Járási Ügyészégnek lesz lehetősége megszűntetni.
Az ügy jelenlegi állásáról, az előzetes letartóztatás elrendelésének indokáról a Bács-Kiskun Megyei Főügyészséget kérdeztük. A válasz megérkezése után az újabb fejleményekről tájékoztatjuk olvasóinkat.