Találós kérdés: három évig nagyon sikeres volt a kalocsai kulturális élet palettáján, aztán egyszer csak vége szakadt – most pedig ismét lesz. Mi az? Naná, hogy a Francia napok a Nicolas Schöffer Gyűjteményben, és tovább görgetve kiderül, miből válogathat majd családostul a jövő hét végén, ha mélyebb bepillantásra vágyik Kalocsa világhírű szülöttjének alkotói világába!
– Mivel Schöffer Miklós (1912-1992) Kalocsán született, de 1936-tól Párizsban élt és dolgozott, alkotói munkássága is itt teljesedett ki és francia művésznevén, Nicolas Schöfferként ismerte a világ, adja magát egy ilyen program az alkotó szülővárosában – vélekedik a szervezők képviseletében Mácsainé Iván Éva történész.
Emlékeztet, hogy Kalocsán 2011 áprilisában tartották meg először a Francia napokat, amelyet 2012-ben és 2013-ban újabb alkalmak követtek. Néhány év kihagyás után 2017-ben szeretnének ismét életet lehelni a kezdeményezésbe. Ennek kettős célja van, folytatja Mácsainé, a francia nyelv, művészetek és kultúra népszerűsítése, valamint tisztelgés Schöffer előtt.
– A hivatalos megnyitó 19-én péntek délután háromkor lesz, de már délelőtt elkezdődnek a programok óvodás-foglalkozásokkal, amelyet Kinyó Zsolt zarándoklat-beszámolója követ. Fél négykor Gehér Klára előadása kezdődik „Divat és művészet – válogatás a francia divat nagyjainak munkáiból” címmel, majd Takáts Márton festőművész „Párizs” című időszaki kiállítását nyitjuk meg – ismerteti a kínálatot Mácsainé.
– Két helyszínre koncentrálnak a programok. A fő helyszín nyilván a Schöffer Gyűjtemény, de a Kalocsai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusainak és növendékeinek koncertje, valamint Torgyik Tamás „Ha majd megöregszel – a reneszánsz francia irodalom egy motívumáról” előadása a Városi Galériában kerül megrendezésre – folytatja.
– A „Franciaország gyermekszemmel” rajzpályázat díjátadóját másnap délután kettőkor tartjuk, amelynek alkalmával megnyitjuk a diákok munkáiból született kiállítást is. Több mint száz alkotás érkezett, és olyannyira nem volt könnyű kiválasztani a legjobbakat, hogy úgy döntöttünk, különdíjak is gazdára lelnek. A Schöffer Gyűjtemény Facebook-oldalán lévő galériákba feltöltött képek közül május 14-ig lehet lájkolni a legszebbnek ítélt alkotást, amelyet jövő szombaton közönségdíjasként jutalmazunk majd – így Mácsainé Iván Éva.
Persze a rajzverseny eredményhirdetése kétségkívül a nap legizgalmasabb pontja lesz, jócskán akad még miből válogatni ennek a napnak a kínálatát szemlézve is. Reggel 9-től „A kis herceg” című animációs filmet vetítik, majd ehhez kapcsolódó kézműves-foglalkozáson szórakoztatják a gyerekeket.
Délután komolyabb vizekre eveznek az érdeklődőkkel Markovits Kálmán történész előadása nyomán, „Adalékok a francia-magyar kapcsolatok XIX. századi alakulásához” címmel, amelyet Mácsainé Iván Éva történész „A francia külpolitika alakulása az Osztrák-Magyar Monarchiával szemben 1867-1918 között” című előadása követ, este hatkor pedig az „Életrevalók” film vetítése zárja a kétnapos forgatagot.