Az érték-élmény-egészség fogalmak és üzenetek köré fűzték föl annak a gyermek napközis tábornak a programját, amelyet keresve sem találva jobb helyen, mint a Kiskőrösi János Vitéz Látogatóközpontban 15 helyi gyermek számára augusztus 10-14-ig, a megyei identitás erősítése pályázat keretében Kiskőrösön és további két településen, Kiskunfélegyházán és a megye egyik legkisebb településén, Drágszélen szerveztek meg.
A kiskőrösi látogatóközpont interaktív, játékos kiállítása végigjárása során a gyermekek átélhették Petőfi Sándor leghíresebb művének, a János Vitéznek a cselekményét, együtt kalandozva, vitézkedve Kukoricza Jancsival kis falujától egészen Tündérországig.
Ám a hely kínálta páratan lehetőség mellett számos más program is megvalósult a teljesen felújított, 1845-ben kései klasszicista stílusban épült kúria falai közt. Az épületben egy interaktív labirintus várta a gyerekeket, amelyet színházi díszletekkel és a legmodernebb számítógépes, fény- és hangtechnika segítségével szereltek fel – tájékoztatott a táborozó gyerekek meglátogatásakor Tóth Anett táborvezető, a Látogatóközpont vezetője.
A szakember azt is elmondta: a gyerekek a tábor első napján, délelőtt a János Vitéz Látogatóközpont interaktív labirintusával, benne a János vitéz társasjátékkal, 3D puzzle tündérpalotával, tilitoli, bástya és labirintus játékkal, a turisztikai látványtérképpel ismerkedtek. Délután, a megyei motívumgyűjteményből válogatva a textilszatyor-festését stencil technikával gyakorolták
A 15 fős csoport a további napokban a kiskőrösi Úttörténeti Múzeum tárlatvezetésén vett részt, de ezen a helyszínen rollerezés is várta a gyerekeket – folytatta a program ismertetését Tóth Anett.
Az „identitás” szó, és az „identitás tábor” talán többeknek magyarázatra szorul, ezért megemlítem: ebben a szövegkörnyezetben mi elsősorban a hovatartozás, az együvé tartozás, az összetartozás élményére gondolunk, tehát, hogy valamennyien „földik”, Bács-Kiskun megyeiek, kiskőrösiek vagyunk, teli olyan értékekkel, amire méltán lehetünk büszkék.
A gyerekek ennek jegyében ismerkedtek megyénk és járásunk értékeivel, az értéktárral és hungarikumokkal könyvek és játszóeszközök segítségével.”
A tábor ideje alatt buszos kirándulást tettünk a szanki Kiskun Emlékhelyre, ahol a tárlatvezetés után egy feladatlapon az is visszaellenőrizhető, mi maradt meg a látottakból, hallottakból.
Igazi, vélhetően feledhetetlen élményt kínált a Szöllősi Lovastanya egész napos programja, ahová lovaskocsikkal érkeztünk, és a lovaglás mellett kisállatokat simogathattak a tábor résztvevői.” A közös meseolvasás, elemzés, beszélgetés alapját a Petőfi Szülőház, a Szlovák Tájház, a népi játékok: cseréptörés, seprűlovaglás, agyaggolyó verseny adták. Biztosan hasznos volt az a városismereti körút is, amikor nem csak elsétáltak Kiskőrös naponta látott, meghatározó épületei mellett, hanem azok történetével és értékeivel is megismerkedtek majd a téma iránt már az első napon nagy érdeklődést mutató gyerekek – mondta Tóth Anett, a kiskőrösi identitás tábor vezetője.