A legtöbb helyi adót fizető vállalkozók részére január utolsó napján, tizenegyedik alkalommal rendeztek polgármesteri fogadást Kiskőrösön. Az esemény díszvendége Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke és Font Sándor országgyűlési képviselő volt. Domonyi László polgármester fontos bejelentést tett: a 2019. évi adatok alapján „Kiskőrös város belépett az 1 milliárdos adófizetők klubjába, a teljes helyi adó bevétel 1 milliárd 111 millió 858 ezer forint volt.” Mint megtudtuk, tavaly a lélekszámra nagyobb Kalocsán 84 millió forinttal emelkedett a helyi adókból származó bevétel. Legnagyobb emelkedés az iparűzési adónemnél tapasztaltak, az itt realizálódó többletbevétel mintegy 77 millió forinttal több, mint az előző évben. Kalocsán tavaly 791 millió volt a teljes helyi adó bevétel az előző évi 707 millió forinttal szemben.
A polgármesteri fogadáson 130 vállalkozót és családtagját köszöntötte a polgármester, aki bemutatta az újonnan megválasztott képviselő-testület tagjait, az egyes bizottságok elnökeit, majd rövid áttekintést adott a folyamatban lévő beruházásokról, a város előtt álló fejlesztésekről.
Domonyi László az elmúlt évről szólva arról számolt be, hogy a város a 2019. évben 2,070 milliárd forint bevételből gazdálkodhatott.
Kiemelte, a helyi adóbevételek újabb mérföldkőhöz érkeztek, a tavaly a város átlépte az „álomszerű” 1 milliárdos küszöböt.
KISKŐRÖSÖN AZ ÖSSZES HELYI ADÓBÓL SZÁRMAZÓ BEVÉTEL 1.111.858.927 FORINT VOLT, ÍGY A VÁROS BELÉPETT AZ 1 MILLIÁRDOS ADÓFIZETŐK KLUBJÁBA.
Az egyes adónemekről szólva elhangzott:
-982 millió forint iparűzési adó
-60,9 millió forint kommunális adó
-8,9 millió forint idegenforgalmi adó
-60,158 millió forint gépjárműadó.
Az adatok tükrében megállapítható, hogy a 2018-as évhez viszonyítva a helyi adóbevétel Kiskőrösön több mint 100 millió forinttal nőtt. Ilyen emelkedést legutóbb a 2014. évben tapasztaltak.
Kiskőrösön a kommunális, azaz lakossági adóbevételeket tekintve évek óta kis mértékű csökkenés tapasztalható. Ennek két összetevője van: az egyik, hogy az elmúlt 10 évben a város lakossága a 15.300-ról 14.200 főre csökkent, valamint hogy a nyugdíjasoknak a helyi rendelet szerint csak a kommunális adó felét kell megfizetni – mondta a polgármester.
Domonyi László a város költségvetésének kiadási oldalát is elemezte, és mint megállapította: az önkormányzat kiegyensúlyozott gazdálkodását, jó anyagi helyzetét az is mutatja, hogy a város a pályázatokhoz szükséges önerőt biztosítani tudja, a plusz bevételeket fejlesztési célokra használja fel.
A polgármester az eseményen jelenlévőket arról is tájékoztatta,
AZ ÖNKORMÁNYZAT KOORDINÁLÁSÁVAL MEGALAKULHAT A KISKŐRÖSI VÁLLALKOZÓI KLUB.
A városvezető reményét fejezte ki, hogy a klub egyesületi formában történő működtetése jó lehetőséget biztosít a különböző, civil szervezetek számára kiírt pályázatokon való indulásra. Azt tervezik,a klubtagok tagdíja ezer forint, az egyszeri belépési díj az éves tagdíjjal megegyező összeg, 12.000 forint legyen.
A klub a tervek szerint negyedévente tartana összejöveteleket, amelyekre vendég előadókat hívnának, illetve a helyi vállalkozók mutatkozhatnának be egymásnak. Az alakuló ülést márciusra tervezik - mondta Domonyi László.
A polgármester szerint újdonság lehet az is, hogy a jövőben a helyi vállalkozásoknak komolyabb szerep jutna a városi nagyrendezvények lebonyolításában.
Az önkormányzat már az idei Városi Napok alatt egy „vállalkozói udvart” alakít ki. Az udvarban kávézó jelleggel, expohoz hasonlóan lesz egy vállalkozói fal a cégek logóival, valamint egy kivetítőn bármelyik vállalkozás bemutatkozhat, bemutathatja tevékenységét.
A polgármester rámutatott:
MÍG KISKŐRÖS AZ ELMÚLT 300 ÉVBEN A MEZŐGAZDASÁGBÓL, SZŐLŐTERMESZTÉSBŐL, BORÁSZATBÓL ÉLT, EZ BIZTOSÍTOTTA A VÁROS FEJLŐDÉSÉT, ADDIG MÁRA A FEJLŐDÉS FŐ IRÁNYA AZ IPAR FELÉ FORDULT.
Font Sándor országgyűlési képviselő a térségben megvalósult fejlesztéseken túl szóla Kiskőröst is érintő kínai vasútépítésről.
Elmondta: a beruházás 2 éven belül megvalósul, a generálkivitelező egy kínai-magyar vegyesvállalat lesz. A személyi vasútközlekedés az építkezés ideje alatt Budapest irányába szünetel, a vonatközlekedést autóbuszokkal váltják ki. A képviselő üdvözölte a vállalkozói klub alapítás ötletét, ígéretet tett arra, hogy egy-egy témához a legjobb szakembereket hívja előadónak.
Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke a város vezetése, a vállalkozók köszöntése után elmondta: Bács-Kiskun megye a megyei önkormányzat koordinálásával eddig 70 milliárd forint támogatást kapott fejlesztési célokra, ebből Kiskőrös 2 milliárd forint pályázati forrásban részesült.
A megye településein 500 projekt valósulhat meg. Bács-Kiskunban összesen 28 településen indítottak el ösztöndíj-programot. Ennek következtében 200 diák fejenként évi 400 ezer forintos támogatásban részesül.
A PROGRAMOT AZ IDEI ÉV ŐSZÉTŐL A MEGYE VALAMENNYI TELEPÜLÉSÉRE KITERJESZTIK. ENNEK VISZONT AZ A FELTÉTELE, HOGY A DIÁK ELSŐ MUNKAHELYE BÁCS-KISKUNBAN LEGYEN.
A közgyűlés elnöke beszélt arról is, hogy az idegenforgalom fejlesztése a megyei önkormányzat kiemelt céljai között szerepel. A megye a következő években a borturizmus és a termálturizmus támogatását helyezi előtérbe.
Kalocsa
Mint dr. Látó Anitától, a Kalocsai Polgármesteri Hivatal adócsoport vezetőjétől megtudtuk, a 2019. évben Kalocsán is több helyi adóbevétel realizálódott.
LEGNAGYOBB MÉRTÉKBEN, KÖZEL 77 MILLIÓ FORINTTAL A HELYI IPARŰZÉSI ADÓ BEVÉTEL EMELKEDETT, DE A TÖBBI ADÓNEMNÉL, ÉPÍTMÉNYADÓNÁL, IDEGENFORGALMI ADÓNÁL, ILLETVE A KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSSEL MEGOSZTOTT GÉPJÁRMŰ ADÓNÁL IS KISEBB EMELKEDÉST, ILLETVE STAGNÁLÁST TAPASZTALTAK.
Összességében elmondható, hogy míg 2018.évben 707 millió forint volt a helyi adó bevétel, addig 2019. évben 791 millió forint, tehát a városban 84 millió forinttal több volt a helyi adóbevétel, mint az előző évben.