Példa nélküli, dr. Téglás Péter vezető ügyészen keresztül az igazságszolgáltatás rendeltetésszerű működését veszélyeztető támadás történt a közeli Kiskunhalason március 16-án, szerdán délelőtt 9 óra körüli időpontban. A kiskunmajsai B. János a Kiskunhalasi Járási Ügyészség Járásírósággal közös épületében egy papírdobozban magával vitt Kalasnyikov gépkarabéllyal kényszerítette a biztonsági őrt, hogy a vezető ügyészhez kísérje. Mint utóbb kiderült, a férfi a vezető ügyészt akarta megölni.
A Legfőbb Ügyészség szóvivője az MTI-nek adott tájékoztatásában elmondta: emberölés előkészülete, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntette, valamint kényszerítés bűntette gyanújával őrizetbe vették azt a férfit, aki egy gépkarabélyból több lövést adott le szerda délelőtt a Kiskunhalasi Járási Ügyészség épületében.
Fazekas Géza tájékoztatása szerint az épületet az eseményt követően lezárták, 18 óráig zajlottak a különböző nyomozati cselekmények. A Központi Nyomozó Főügyészség munkatársai nem csupán helyszínelést, de két házkutatást is tartottak. A férfi nem tett vallomást, a gyanúsítottat az esti órákban a bűnismétlés, valamint a szökés és elrejtőzés veszélye miatt őrizetbe vették. A szóvivő az esetről azt mondta: a férfi nem sokkal 9 óra előtt jelent meg a bírósággal közös járási ügyészségi épületében azzal a szándékkal, hogy megöli a vezető ügyészt. Magával vitt egy gépkarabélyt is egy papírdobozban, és 240 lőszer volt nála. Fegyverviselési engedéllyel nem rendelkezett.
Forrás: Donka Ferenc / MTI
A férfi a biztonsági őrökkel közölte, hogy a vezető ügyészt keresi, de azt a választ kapta, hogy várnia kell. Amikor a biztonsági kapunál, a szokásos rutinellenőrzés keretében át akarták vizsgálni, a papírdobozból kivette a gépkarabélyt, az egyik biztonsági őrre fogta, és felszólította, hogy vezesse őt a vezető ügyészhez. A biztonsági őr és a gyanúsított ekkor elindultak, ám egy bírósági alkalmazott közbelépése megakadályozta, hogy továbbhaladhassanak. Dulakodás alakult ki, ennek során dördültek el a lövések, a jelenlegi adatok szerint három. Végül az épületben más okból tartózkodó rendőrök segítségével sikerült az elkövetőt lefegyverezni. A gyanúsított nem jutott fel az épület második emeletére, ahol az ügyészség található, a dulakodás során legurult a lépcsőn.
Fazekas Gézaaz MTI-nek arra a kérdésére, hogy a történtek miatt megerősítik-e az ügyészségi épületek védelmét, azt mondta: a konkrét esetben megfékezték a gyanúsítottat, egyedi és extrém esetről van szó. Hangsúlyozta: számos esetben az ügyészség és a bíróság egy épületben található, a jelen esetben is a bíróság gondoskodott a biztonságról az ügyészséggel együttműködésben. Hozzátette: kisebb ügyészségek esetén is biztonsági berendezésekkel védik az ott dolgozókat. Az ügyészség továbbra is igyekszik biztosítani, hogy illetéktelenek ne tudjanak bejutni az épületekbe.
A példátlan támadásra Handó Tünde, az OBH elnöke a Szekszárdi Törvényszék összbírói értekezlete előtt, 13 órakor tartott sajtótájékoztatóján úgy reagált: a mai, kiskunhalasi esemény – amelynek során egy férfi tüzet nyitott a Kiskunhalasi Járási Ügyészségen – felhívta a figyelmet arra, hogy a bírókat érintő verbális támadások sajnálatos módon akár fizikai erőszakot is vonhatnak maguk után. A bírákat érő atrocitások esetén a bíróságot is támadás érheti, amely ellen határozottan fel kell lépni. Az OBH és az egész bírói szervezet továbbra is mindent megtesz a bírák védelme érdekében azért, hogy félelemtől mentesen, emberi méltóságukat biztosítva, zavartalanul végezhessék munkájukat. Kérdésre válaszolva kifejtette: az Alkotmánybíróság határozata lehetőséget ad arra, hogy ne a bíráknak kelljen – magánvádlóként – feljelentést tenniük, hanem az államnak, amikor az ítélkezéssel kapcsolatban támadás éri őket. Ekkor a bíróságot mint az államszervezet részét támadják, és az államnak kellene többletvédelmet nyújtania – fűzte hozzá.
Az MTI tudósítója úgy értesült, három éve a támadónak egy házilag gyártott csőbomba robbant fel kezei között a saját fészerében. A baon.hu portál akkoriban azt írta a Kiskunmajsához közeli tanyán élő férfiról: „a gerince miatt leszázalékolt B. Jánost többen különc természetű embernek ismerték a környéken, akivel hamar vitába lehetett keveredni.”
Forrás: MTI
Beláthatatlan károkat okoz az ötven év után hazánkban megjelent száj- és körömfájás vírus, amely nemrégiben Szlovákiában is felütötte a fejét. Tamás Ferenccel, a Hérkány Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével jártuk körbe a legfontosabb kérdéseket a Fókuszban Podcast első adásában.