Kalocsa Város Képviselő-testülete november 8-án, pénteken 9 órakor kezdődő ülésén - az előző önkormányzati ciklust, a sikertelen főállású alpolgármester választást tekintve különösen - az egyes napirendre tűzött témáknál figyelemre méltó konszenzus alakult ki a grémium tagjai között, holott fajsúlyos témákban döntöttek. A képviselők valamennyi, a polgármester által előterjesztett határozati javaslatot, köztük az egyes bizottságok tagjainak megválasztását, két, milliárdos nagyságrendű pályázatról szóló döntést, az SZMSZ módosítását egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül megszavazták! A Szervezeti és Működési Szabályzat legfigyelemreméltóbb változása, hogy egy merőben új tanácsnoki státusz létesítéséről döntöttek. Dr. Bagó Zoltán polgármester javaslatára ezt a nem főállású, jogállását tekintve a bizottsági elnökök jogaival és kötelezettségeivel megegyező, hagyományőrzési és egyházügyi tanácsnok elnevezésű tisztséget - valamennyi képviselő egyöntetű támogatása mellett - Kákonyi István képviselő tölti be a jövőben. A polgármesteri indokolás szerint: „Szükségesnek látom, hogy egy személy, aki ismeri a hagyományokat és a Katolikus Egyházzal is kapcsolatban áll, tanácsnoki szinten is foglalkozzon ezekkel a kérdésekkel. A tanácsnok feladata a városban működő történelmi egyházakkal való kapcsolattartás, egyeztetések, lebonyolítása, hagyományőrzéssel foglalkozó civil szervezetekkel való kapcsolattartás.”
Megválasztották a bizottságok tagjait
A napirendre tűzött témák közül a leginkább közérdeklődésre számat tartó kérdés az előző testületi ülésen már elfogadott, az SZMSZ-ben rögzített hét szakmai bizottság képviselő-, és külső tagjainak a megválasztása volt. Mint emlékezetes, és beszámoltunk róla, a valamennyi önkormányzat esetében kötelező Pénzügyi és Vagyonellenőrzési Bizottság elnökét és tagjait az előző testületi ülésen, zárt ajtók mögött már megválasztották. A Pénzügyi, Vagyonellenőrzési és Közbeszerzési Bizottság elnöke Borbola Péter képviselő,tagjai dr. Magóné Tóth Gyöngyi, Turi Tibor, Király Róbert képviselők, külső tagjai Juhász Attila, Kapitány Erik és Farkas Sándor lettek.
A mostani nyílt ülésen a jó előkészítő munkának, a képviselő csoportok, az egyes személyek közötti sikeres egyeztetéseknek köszönhetően a többi bizottság tagjairól is egyhangú, tartózkodás és ellenszavazat nélküli döntés született.
Szociális Bizottság – elnök: Dr. Magóné Tóth Gyöngyi képviselő, tagjai: Illés Krisztina képviselő, Turi Tibor képviselő, külső tagok: Tihanyi Tiborné és Habranné Katus Anikó
Környezetvédelmi Bizottság – elnök: Bolvári Ferdinánd képviselő, tagjai: Simon Zoltán, Király Róbert képviselők, külső tagok: Rudasné Czár Zsuzsanna és Balogi József
Gazdasági és Fejlesztési Bizottság – elnök: Király Róbert képviselő, tagjai: Borbola Péter, Schmidt Rajmund képviselők, külső bizottsági tagok: Hornyák Zsolt, Szigeti Tamás
Önkormányzati és Ügyrendi Bizottság – elnök: Turi Tibor képviselő, tagjai: Illés Krisztina, Kákonyi István képviselők, külső tagok: Bagó István, Dr. Tóth Roland
Kulturális és Oktatási Bizottság – elnök: Simon Zoltán képviselő, tagok: Pécsi Vivien, Bolvári Ferdinánd képviselők, külső tagok: Marsovszky Lászlóné, Péjó Zoltán
Gyermek, Ifjúsági és Sport Bizottság – elnök: Schmidt Rajmund képviselő, tagok: Kákonyi István, Pécsi Vivien képviselők, külső tagok: Buzogány Szabolcs, Faragó László
Terítéken a TOP Plusz pályázatok
A folytatásban a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzatnál lévő két TOP Plusz, az Élhető település – közösségi terek fejlesztése Kalocsán, és a Petőfi Sándor utcai tagóvoda bővítése Kalocsán megnevezésű pályázatokról tárgyaltak és elfogadták a határozati javaslatokat a képviselők. A téma jelentősége miatt erről külön cikkben számolunk be.
Szerződés a nemzetiségi önkormányzatokkal
Az ülés hátralévő részében jóváhagyták a Nemzetiségi Önkormányzatokkal (Német, Horvát, Cigány) jogszabály alapján közigazgatási szerződés keretében kötött együttműködési megállapodásokat. A polgármester előterjesztésére a Városi Önkormányzat - Horvát Nemzetiségi Önkormányzat közötti szerződést azzal egészítették ki, hogy a horvátok előzetes egyeztetés mellett, alkalomszerűen, térítésmentesen használhatják a Hunyadi utcai közösségi házat.
Igazgatási szünet, óvodai pedagógiai program
A képviselők elfogadták azt a jegyzői javaslatot, hogy a polgármesteri hivatal valamennyi osztálya 2024. december 23 - 2025. január 1-jéig igazgatási szünetet tartson, azaz ez idő alatt szünetel az ügyintézés.
Kalocsa Város Óvodája és Bölcsődéje pedagógiai programjának jóváhagyása előtt Dr. Bagó Zoltán polgármester elmondta: az óvoda és bölcsőde vezetése alapos, mélyreható pedagógiai programot tett le az asztalra, amelynek megvalósításához sok sikert kíván az intézmény dolgozóinak és vezetőinek. A jóváhagyó határozat egyhangú elfogadása előtt Simon Zoltán, a Kulturális és Oktatási Bizottság elnöke felidézte, hogy az elmúlt évben már elfogadták az intézmény öt évre szóló pedagógiai programját. Azt azonban a jogszabályi változások miatt aktualizálni kellett. A képviselő arra is felhívta a figyelmet, hogy a Zöldfa utcai és a Bem apó utcai tagóvodában esélyegyenlőségi, felzárkóztatási program zajlik, ami a kitűnő szakmai munka mellett külön is dicsérendő és elismerésre méltó szakmai célkitűzés.
Közmeghallgatás 2024. december 5-én
Dr. Bagó Zoltán polgármesteri tájékoztatójában egyebek mellett elmondta, hogy Kalocsa Város Önkormányzata az éves rendes közmeghallgatásának időpontját 2024. december 5-re tűzi ki.
Fő tér - a Kossuth Lajos utca továbbra sincs állami kezelésben
Miután az ülés elején Bolvári Ferdinánd képviselő jelezte, hogy a polgármesterhez kérdést kíván intézni, Dr. Bagó Zoltán erre lehetőséget adott.
Bolvári Ferdinánd, mint a belváros képviselője emlékeztetett: az elmúlt ciklusban a testület elfogadta, hogy az Építési Minisztérium veszi át az elkerülő út tervezését és építését. Mint mondta, a kérdése arra irányul:
Polgármester úrnak van-e információja arról, hogy a minisztérium dolgozik-e az ügyben? Ez valamilyen formában vissza kerül-e az önkormányzathoz? Polgármester úrnak mi a terve az elkerülő úttal kapcsolatban?”Dr. Bagó Zolán válaszában elmondta:
Van tervem, a tervem öt éve változatlan és azóta fent van az interneten”– hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve:
Arról nincs információm, hogy az Építési Minisztérium mit intézett az ügyben, arról viszont van, hogy mit nem intézett. Nevezetesen, hogy a Kossuth Lajos utca továbbra sincs állami kezelésben. Hogy miért nem, annak okát most nyomozzuk! Emellett nem lépett hatályba a főtérrel kapcsolatos szerződés, most már több, mint másfél éve. Hogy miért, ezt is most nyomozzuk! Egészen addig, amíg ezek a függő jogi helyzetek fenn állnak, addig nem kívánok jogi javaslatot tenni! Sajnos most a „szennyes takarítása” zajlik, megpróbáljuk felgöngyölíteni, hogy mi a helyzetnek megfelelő jogi állapot. Másodszor: az elmúlt három hétben három alkalommal találkoztunk minisztériumi illetékesekkel. Miután a minisztériumban átrendeződés volt, azt látom, egyelőre nincsenek képben, amit a velem lévő önkormányzati szakértők is megerősítettek. Miniszterhelyettes úrral tegnap előtt beszéltem ez ügyben. Amint érdemi lépés van a kérdésben – még egyszer mondom, először a jogi helyzetet szeretnénk tisztázni – akkor természetesen tájékoztatom a képviselő-testületet”– mondta Dr. Bagó Zoltán polgármester.
A választ Bolvári Ferdinánd elfogadta.
Az ülés azzal zárult, hogy Dr. Bagó Zoltán előolvasása mellett valamennyi külső bizottsága tag letette a tisztség betöltéséhez szükséges esküt és a szükséges dokumentumokat is aláírta.