Múlt hét szerdán, október 25-én délután fél négytől, illetve fél öttől a Rokanttelepi Iskolában tartott lakossági fórumot a körzet önkormányzati képviselője, Tihanyi Tiborné. Előbb Répási Tamásné rendőr őrnagy, bűnmegelőzési előadó adott tájékoztatást és tanácsokat a megjelent lakosoknak, hogy hogyan kerülhetik el, hogy áldozattá váljanak, majd Tihanyiné is megtartotta a körzet lakóinak az erre az évre esedékes általános tájékoztatóját is. A képviselő a személyes környezetében tapasztalt, egymáshoz közeli időpontban történt, különböző bűnesetek kapcsán hívta életre a találkozót, ám a különféle csalási kísérletek megszaporodásának érzetét szerkesztőségünk tapasztalatai, illetve a hozzánk eljutott hírek is megerősítik.
Lényegében tehát két lakossági fórum volt egymás után: a bűnmegelőzési tárgykörű tájékoztatót délután fél négytől, Tihanyi Tibornénak az elmúlt egy évben végzett képviselői munkájáról szóló beszámolóját, illetve Rokkanttelep választói körzetet érintő egyéb kérdésekről folytatott eszmecserét fél öttől tartották.
Az utóbbin dr. Bálint József, valamint Boromisza Viktor is részt vett, akik szintén készen álltak a fölvetődő kérdések megválaszolására.
A teljesség igénye nélkül szóba került a városrészben az utak rossz állaga, a város zöldfelületi elemeinek, fasorainak leromlott állapota, valamint a tavaly kiépült csapadékvíz-elvezető rendszer elmaradt, azóta megvalósult részeinek sorsa, a csatornarendszer esetleges hibái és azok orvoslásának kérdése, de egyes lakóépületek körüli közterületek, illetve magánkertek elhanyagolt állapota is, ami szintén akadályozhatja a víz lefolyását.
Tihanyiné rövid beszámolója után kérdésekre is válaszolt a képviselő, valamint vendégei, dr. Bálint József polgármester, illetve Boromisza Viktor, a Polgármesteri Hivatal műszaki osztályának vezetője.
Ne váljunk áldozattá!
A TALÁLKOZÓ ÉLETRE HÍVÁSÁNAK FŐ OKA AZONBAN NEM EZ VOLT, HANEM AZ, HOGY A KÉPVISELŐ ASSZONY BIZONYOS FAJTA BŰNCSELEKMÉNYEK GYAKORIBBÁ VÁLÁSÁRA FIGYELT FÖL KÖRZETÉBEN.
A tájékoztató aktualitását az adta, hogy a nyár során a körzetemben több bűncselekmény történt. Az elkövetők különböző módszerekkel károsították meg a lakókat. Volt utcai támadás, betöréses lopás, jártak a környékünkön házaló csalók. Tudjuk, hogy nem szabad tőlük vásárolni, de olyan meggyőzőek, hogy sokan még mindig hisznek nekik – vezette be a tájékoztatót rövid köszöntője után Tihanyi Tiborné.
Sokkoló lehet, amikor munkából vagy nyaralásból érkezünk haza és azt tapasztaljuk, hogy valaki járt a lakásunkban, turkált a szekrényünkben, értékeinket elvitte. Sajnos lehet ezt még fokozni, mert még inkább sokkoló lehet az az eset, amikor a délelőtti órában azt tapasztalja az idős lakó, hogy nincs egyedül a lakásában a zárt ajtók ellenére – mondta Tihanyi Tiborné érzékletesen mutatva be a kiélezett helyzeteket, amelyekről körzetének lakói számoltak be neki.
A bűnesetek gyakoribbá válása lehet véletlen tendencia, de lehet trendszerű is, ezért nem árt az óvatosság. Öröm az ürömben, hogy – amint Tihanyiné elmondta – tudomása szerint az említett esetek során bántalmazás nem történt.
A képviselő a lakókkal beszélgetve úgy érezte, hogy valamit tenni kell a nyugalmuk érdekében, ezért fölkereste a rendőrkapitányt, Mayer József ezredest, aki a programon maga is részt vett.
A lakosság megjelent tagjainak Répási Tamásné rendőr őrnagy tartott bűnmegelőzési előadást, tanácsokkal látva el a veszélyeztetetteket, hogy miként tudjuk megvédeni magunkat, értékeinket.
RÉPÁSINÉ AZ ÁLDOZATSEGÍTÉS TÖRVÉNYESÍTETT INTÉZMÉNYÉRŐL IS SZÓLT, AMELY PÉLDÁUL A KIFOSZTOTT NYUGDÍJASOKNAK A KÖVETKEZŐ NYUGDÍJ MEGÉRKEZÉSÉIG NYÚJTHAT ÁTHIDALÓ MEGOLDÁST.
Az ilyen eljárásokat koordináló, áldozatsegítő munkatárs a Kalocsai Járási Hivatalnál dolgozik – mutatott rá Répásiné.
Változatos módszerek
Az előadás számos kérdéskört érintett, hiszen a telefonos, vagy a trükkös, házaló csalásnak és más lehúzási formáknak, illetve a különféle utcai támadásoknak igen széles tárháza alakult ki mostanára. Közülük egy telefonos, bankkártyás trükköt mi is elcsíptünk pár hete.
Emellett dívnak a pénzszerzés törvénytelenformáinak régi jól bevált módszerei is, mint a lopás, betörés, amit pedig egy négytagú, országszerte több helyszínen tevékenykedő betörő banda múlt heti, Kalocsán a Selyemerdő utcában történt, ezúttal kudarcos akciója jelez.
Répásiné bemutatta „sláger” módszereket – főleg azokat, amelyekhez hasonló bűncselekmények már történtek a környékben, vagy várható a fölbukkanásuk –, hogy az érintettek könnyebben fölismerhessék a veszélyt, és e helyzetek elkerülésére sokszor ismételt óvintézkedések rendszeresítésére, a biztonságot szem előtt tartó szokások kialakítására ösztönzött.
Ezek közül kiragadva a talán legfontosabbak:
Mit tegyünk, és mit ne?
Tartsuk zárva az ajtóinkat! Ne engedjünk be idegeneket a lakásba! Ha már bent vannak, egy pillanatra se hagyjuk magukra őket!
Ha nem a megszokott postás, vagy más, hivatalosnak tűnő személy érkezik, kérjük, hogy igazolja magát, és ellenőrizzük is az iratait! Ezt megkönnyítendő, saját igazolványát körbeadva szemléltette Répásiné, hogy mit kell keresni rajta az azonosításhoz, hogy kiszűrhessük például az álrendőröket.
Indokolatlanul ne tartsunk otthon sok készpénzt, értékeinket tartsuk elzárva!
Ne bízzunk meg senki idegenben, ne adjuk meg adatainkat, kiemelten bankkártyánk, számlánk adatait és személyes adatainkat senkinek! Ne hordjunk magunknál nagy értéket az utcán fölöslegesen, kerüljük az elhagyatott helyeket!
Ne vásároljunk semmit házalóktól, különösen ne olyan dolgot, amit addig nem akartunk megvenni, sőt, esetleg nem is hallottunk róla, mégis mindent gyógyító csodamasinaként, vagy hasonlóan ködös, de nélkülözhetetlen dologként kínálják.
Ha pedig valaki pénz- vagy tárgynyereménnyel kecsegtet, vagy bármely szolgáltatónál történt túlfizetésünk visszatérítését ígéri, esetleg különleges, egyszeri, soha vissza nem térő ajánlatot kínál föl, akkor azonnal fogjunk gyanút!
A legjobb, ha idáig el sem jutunk!
Szintén fontos, hogy figyeljünk oda egymásra, egyedül élő lakótársainkra, idős rokonainkra! Beszéljük meg velük ezeket a kérdéseket, figyelmeztessük őket a fenyegető veszélyre, mert ők már kevésbé jól tájékozódnak a mai világban, kevésbé fognak gyanút,
INDOKOLATLANUL IS BÍZNAK A HIVATALOSNAK TŰNŐ SZEMÉLYEKBEN ÉS FORMÁKBAN, ÉS MEG SEM FORDUL A FEJÜKBEN ILYEN ROSSZINDULATÚ TÁMADÁS LEHETŐSÉGE!
Végül: ha rájövünk, hogy rászedtek bennünket, ne habozzunk, hanem
HALADÉKTALANUL ÉRTESÍTSÜK A HATÓSÁGOKAT,
mert a késlekedés a következmények súlyát növelheti, a felderítés esélyeit pedig nagymértékben csökkenti!
Sorjáznak a hasonló esetek
E hét hétfőn újabb Kalocsán elkövetett, ezúttal sikerrel járt, aznapi csalásról kaptunk hírt – 150 ezer forinttal könnyebbítette meg egy 85 éves kalocsai hölgy bankszámláját magát postásnak kiadó házaló, cseles csalással.
Egy olvasónk pedig azt jelezte, hogy ráismert az általunk rögzített, bankkártyás-trükkös hívást kezdeményező csaló hangjára, mivel nemrégiben őt is ugyanazzal a dumával próbálta átverni az illető, csak épp ő nem várta végig, hanem letette a telefont.
Mindezt figyelembe véve jó ritmusérzékkel emelte közgondolkodás terébe a problémát Tihanyi Tiborné, aki abban a reményben zárta a tájékoztatót, hogy a sok hasznos tanács, amit kaptak a lakók, meghallgatásra talál a biztonságuk érdekében, sok kellemetlenségtől óvva meg magukat és a családjukat.