Megkezdődött Kalocsa és testvérvárosa, Kúla közös kulturális és népi hagyományokat, gazdasági kapcsolatokat erősítő programja. A főként Európai Uniós finanszírozású projektből kulturális és gazdasági rendezvényeket, sportprogramokat hívnak életre.
Elindult a „Régi szokások új köntösben” projekt augusztus 20-tól, amelyre összesen 209 310 eurós támogatást nyert el Kalocsa és testvérvárosa, a vajdasági Kúla közösen. Az Interreg-IPA határmenti együttműködés erősítését megcélzó programból Kalocsa 125 620 eurónyi, azaz a jelenlegi árfolyamon több mint negyvenmillió forintos támogatásban részesül.
A 85 százalékban uniós, tíz százalékban államilag finanszírozott és ötszázalékos önkormányzati önerőből megvalósuló együttműködésben főként közös kulturális rendezvényeket, humánerőforrás fejlesztését megcélzó programokat támogatnak.
„Bízom benne, hogy a két település hasznára válik a projekt, amely nem csupán a magyarságot érintő, hanem szerb-magyar együttműködés is. Segítségével olyan programokat tudunk megvalósítani, amelyek tovább erősítik településeink fejlődését – mondta Bálint József, Kalocsa polgármestere a program megnyitóján, hétfőn.
„Jelentős közös kulturális örökségünk van, hiszen Kúla község is a Kalocsai egyházmegyéhez tartozott a trianoni határmódosítás előtt. Mára ugyan Kúla lakosságának nagyobb része szerb ajkú, de mégis kiváló az együttműködés a két település között” – hangsúlyozta Magóné Tóth Gyöngyi, a Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár igazgatója.
A program nyitányaként a Szent István-napi kenyérszentelésen együtt lépett fel a Kalocsa Kamarakórus és a Kulai Bartók Béla Kórus. „Szimbolikus jelentőségű volt az is, hogy a Szent István templomban Juhász György, a kúlai magyarok plébánosa tartotta a misét, majd azt követően ő szentelte fel az ünnepi kenyeret is – emelte ki Magóné Tóth Gyöngyi.
A program további részéről elmondta, hogy a megnyitót mindkét helyszínen úgynevezett workshopok követik, amelybe az önkormányzat szeretné bevonni a kalocsai foglalkoztatókat, vállalkozókat. A rendezvények célja a két település közötti gazdasági kapcsolatok felélénkítése.
Jövő nyáron egy ötvenfős diáktábort szerveznek kúlai szerb és magyar gyerekek részére, amelynek várható helyszíne a Szelidi-tó lesz. A következő évi Paprikafesztivál is az együttműködés jegyében telik: egy Kúla utcát szerveznek, ahová vajdasági vállalkozókat, kiállítókat hívnak meg. Szintén érdekes programnak ígérkezik a jövő évi kenutúra is, amelynek során kalocsai evezősök a Dunán, majd onnan a Ferenc-csatornán vízi úton közelítik meg Kúlát.
„Mi Kalocsára már haza járunk, hiszen amellett, hogy az önkormányzatok együttműködnek, személyes barátságok kötődtek az elmúlt időszakban. Reméljük, hogy a program segítségével tovább erősödik a kapcsolat a két település között” – emelte ki Valka Károly, Kúla alpolgármestere.