A Kalocsa Kulturális Központ és Könyvtár „A főnök másik arca” című sorozata városunk ismert vezetőit hozza emberközelbe, mutatja be őket más, személyesebb szemszögből. Ezúttal a Kalocsai Járásbíróság elnöke, dr. Schön Ferenc mutatkozott be ismerőseinek, és persze minden más érdeklődőnek.
Miután az egybegyűlteket dr. Magóné Tóth Gyöngyi köszöntötte, dr. Schön Ferenc a közönség sorain körbenézve ennyit mondott:
Megható, hogy ennyien kíváncsiak arra, hogy tulajdonképpen Schön Ferenc kicsoda… A Járásbíróság elnöke a bemutatkozást azzal kezdte, hogy egy hajósi sváb családból származik. Fontos, hogy emlékezzünk felmenőinkre, és ne feledjük, mindig tudjuk, honnan származunk – mondta, miközben a kivetítőn bevándorló őseit jelenítette meg.
Forrás: Fegyvári Vanda / KALOhírek
Sajnos anyai nagyapjáról, Hermanutsz Györgyről csak egyetlen kép maradt. Őt a háború végén 1944. szeptember 18-án SAS behívóval behívták a német hadseregbe, a mai napig nem tudnak róla semmit. Anyai nagymamája Gausz Anna, aki harmincévesen özvegyült meg, és magára maradt két kisgyermekével. Az apai nagymamája Petsch Rozália, róla is egyetlen fotó maradt csupán, ahol karjában, a macskafüles sapkában unokáját, a kis Ferit tartotta, akinek szülei 1952. február 2-án fűzték össze életüket a házasság kötelékével.
A napvilágot gyermekük 1954. november 4-én látta meg. A felejthetetlen időkről, a gyermekéveiről nosztalgiázva több családi fotót is bemutatott. 1963. március 19-én került Kalocsára, „Itt vagyok honn, itt az én világom” – mondta, szabadon idézve Petőfit. Gyerekként a nyári napok többségét a Csajdán töltötték. Az ifjú kora legszebb emlékeit a Platánhoz kötötte, ott történtek az első szerelmek, az első sör, hozzá az elmaradhatatlan lángos és a nagy koncertek.
Forrás: Fegyvári Vanda / KALOhírek
Tanulmányait a Hajósi Általános Iskolában kezdte. Ott járta ki az első osztályt és félig a másodikat is, majd ezt követően költöztek Kalocsára, ezért az általános iskolai éveit az itteni Fiúiskolában fejezte be. Utána jött a kérdés „Mi leszel, ha nagy leszel? Autószerelő!?”.
A szülők javaslatára – akik úgy gondolták, hogy fiúknak előbb legyen szakmája, azután bármi lehet – 1969-től 1972-ig a MÜM 619. Szakmunkásképző Intézet tanulója lett. Ezzel párhuzamosan 1970-ben elkezdte tanulmányait az akkori I. István (ma: Szent István) Gimnáziumban, ahol 1974-ben autószerelői szakmája mellé érettségi bizonyítványt szerzett. Végül a Pécsi Egyetemen eltöltött 6 évvel koronázta meg tanulmányait.
Forrás: Fegyvári Vanda / KALOhírek
Feleségét 1974-ben ismerte meg. Ez mindent elsöprő szerelem, „Egyet neked egyet nekem” – még több mint 40 év után is! Lányáról apai büszkeséggel mutatta a képeket, majd két unokájáról, Andrisról és Ádámról mesélt.
JOGI PÁLYÁJÁN FOGALMAZÓKÉNT INDULT, SZAKMAI JÖVŐJÉVEL KAPCSOLATBAN PEDIG CSAK EGY DOLGBAN VOLT BIZTOS, HOGY BÜNTETŐ BÍRÓ NEM AKAR LENNI.
Két idézetet emelt ki a munkájával kapcsolatban:
„Alaptörvény 26. cikk (1) A bírák függetlenek, és csak a törvénynek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatóak.”
„Senki nem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata nem állapította meg.”
Nagyon nagy felelősséggel jár a bírói munka, hiszen rajta áll, hogy ne szülessen rossz, igazságtalan döntés, így ne legyen az embernek lelkiismeret-furdalása egyetlen ítélet miatt sem.
Dr. Schön Ferenc a Kalocsai Járásbíróság elnöki faladatainak ellátása mellett a Kecskeméti Törvényszék Bírói Tanácsának elnöke, az Országos Bírói Etikai Tanács tagja, majd elnöke, valamint a Magyar Jogászegylet Kalocsai Csoportjának elnöke.
Forrás: Fegyvári Vanda / KALOhírek
Az egyórás előadás végén a közönség soraiból egy hölgy – kiderült dr. Schön Ferenc korábbi bírósági munkatársa – szólt hozzá, szép végszót adva e tudósításnak is:
Hosszú évekig voltam ülnök az elnök úr mellett. Becsületes, igazságos, odafigyelő. Azt tapasztaltam, hogy a mai világban, ha valakire rá lehet mondani, hogy úriember, az dr. Schön Ferenc.
Egy új formátummal jelentkezik jövő héttől hírportálunk: indul a KALOhírek új stúdiójának első műsora, a Fókuszban Podcast. Érdemes lesz velünk tartani!