Bolvári Ferdinánd és Király Róbert a városnak a Szentháromság tér fölötti rendelkezési jogát 100 évre korlátozó törvényi helyek módosításának kezdeményezését célzó előterjesztést terjesztett elő. A javaslatról zárt ülésen döntött a testület. A polgármester bejelentette: Judák Zsolt képviselő már benyújtott ilyen tartalmú indítványt a Parlamentben, amelyet a kalocsai grémium most egyhangúlag támogatott.
Amint korábban már megírtuk, a Békés Kalocsáért Egyesület két képviselője a főtérnek az érsekség vagyonkezelésébe történő átadásáról szóló törvények felülvizsgálatát, illetve erre irányuló kezdeményezés önkormányzati határozatba foglalását kezdeményezi.
A két képviselő közösségi médiás posztjukban a nyilvánosság előtt is ismertették érveiket.
Javaslatukat a május 20-i képviselő-testületi ülésen terjesztették elő.
A KÉPVISELŐK ÁLTAL BENYÚJTOTT, TÖRVÉNYMÓDOSÍTÁS IRÁNTI KEZDEMÉNYEZÉST SÜRGETŐ ELŐTERJESZTÉSRŐL ZÁRT ÜLÉSEN DÖNTÖTT A KÉPVISELŐ-TESTÜLET.
A képviselők azon törvényi rendelkezések törlését szeretnék elérni az önkormányzat közbenjárásával, amelyek értelmében 2021 decemberében a kalocsai Szentháromság tér vagyonkezelői jogai az érsekséghez kerültek, a város tulajdonjogának megtartása mellett.
Amint emlékezetes, Kalocsa Város főterének, a Szentháromság térnek a vagyonkezelői jogát 100 évre a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye kapta meg, a 2021-ben elfogadott törvény módosításnak köszönhetően, a város önkormányzatának akarata ellenére, egyfajta diktátumként.
AZ ELŐTERJESZTÉS INDOKLÁSA SZERINT A SZÓBAN FORGÓ TÖRVÉNY AZ ALAPTÖRVÉNY 32. CIKK (1) E) PONTJA SZERINT AZ ÖNKORMÁNYZAT TULAJDONOSI JOGAIT SÉRTŐ MÓDON KERÜLT ELFOGADÁSRA.
Ez az alaptörvényi rendelkezés biztosítja, hogy az önkormányzatokat gyakorolja az önkormányzati tulajdon tekintetében a tulajdonost megillető jogokat – a most eltöröltetni szándékozott törvény e jogában korlátozta a kalocsai önkormányzatot.
Arra nem tér ki az előterjesztés, de tény, hogy a tulajdonosi jog korlátozható, amennyiben ez közérdeket szolgál – a főtér rekonstrukciójának zavartalan előrehaladását az akkori Parlament ilyen közérdeknek ítélte –, és azonnali, teljeskörű kártérítést biztosít a tulajdonos (esetünkben a kalocsai önkormányzat) részére – ez a kártérítés azonban elmaradt.
Így voltaképp inkább az Alkotmánybíróságon kellett volna az alkotmánysértő törvényi rendelkezések eltörlését kérni, ám erre nem került sor.
Azt viszont kifejtik az előterjesztés készítői, hogy
A KIFOGÁSOLT PARLAMENTI DÖNTÉS MÁIG HATÓ MEGOLDATLAN PROBLÉMÁKAT OKOZOTT KALOCSA KÖZLEKEDÉSÉBEN, ÉS EGYÚTTAL SEMMILYEN KONKRÉT JAVASLATOT, VAGY ELLENTÉTELEZÉST NEM TARTALMAZOTT A VÁROS RÉSZÉRE.
Ráadásul további évekkel tolta ki a Szentháromság téren folyó munkálatok befejezését, és még tovább súlyosbította a térrekonstrukció negatív lakossági megítélését.
A főtéren a közvilágítás általában csak 60 százalékban működik, a járókövek több helyen mozognak, a síkosságmentesítés nem megoldott, így balesetveszélyes helyzeteket eredményezhetnek és sajnos eredményezett is.
A még megmaradt kis zöldfelület gondozatlan, gazos és kiszáradt díszfák tarkítják.
A Főegyházmegye engedélye szükséges ahhoz is, hogy a város főterén bárminemű program lebonyolítható legyen.
A templom déli oldalán megvalósított útlezárás és gödör-kialakítás és annak üvegfedése, illetve az üveg tetősíkkal félbevágott ajtó nem találkozik a városban élők többségének ízlésével és akaratával – fogalmaz az előterjesztés, és a vagyonkezelés átadása akadályozza a Sörház köznek a város közlekedésébe való bekapcsolását, ami a korábbi átvezető út lezárásából eredő közlekedési káoszt enyhíthetné.
További kifogásolt pontokként a következőket jelölik meg:
Mindezek alapján az előterjesztők azt a konklúziót vonták le, hogy
A KALOCSA-KECSKEMÉTI FŐEGYHÁZMEGYE HIVATALA NEM JÓ GAZDÁJA A VÁROS FŐTERÉNEK.
Ezért Kalocsa város turisztikai megítélésének javítása-, közlekedési infrastruktúrájának fejlesztése, programtervezési lehetőségeinek bővítése és a városkép megnyugtató helyreállítása érdekében, kezdeményezzük a kalocsai Szentháromság tér vagyonkezelői jogának, Kalocsa Város Önkormányzatának történő visszaadását.”
A határozati javaslat szerint Kalocsa Város Önkormányzatának Képviselő-testülete kezdeményezi a tér vagyonkezelési jog időszakos átruházásáról szóló törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezését, illetve olyan törvény módosítás előterjesztését, amely által a vagyonkezelési jog visszakerülhet Kalocsa Város Önkormányzatához.
A javaslat végeredményben a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye vagyonkezelői jogának az ingatlanügyi hatóságnál való törlését célozza a Kalocsa belterület 1019/3 és 1019/4 helyrajzi számú ingatlanok vonatkozásában, felkérve a polgármestert, hogy a határozatot és a részletes indokolást küldje meg Jójárt Erika és Judák Zsolt országgyűlési képviselők, illetve az illetékes minisztérium részére.
A zárt ajtós vita részleteiről nincs információnk, azonban a határozatot a zárt ülésszakasz után kihirdette dr. Bagó Zoltán polgármester.
A polgármester elmondása szerint Judák Zsolt országgyűlési képviselő a napokban már benyújtott az illetékes szervekhez ilyen értelmű törvénymódosító indítványt, így a most született határozat szerint Bolvári Ferdinánd és Király Róbert képviselők előterjesztésére
A KÉPVISELŐTESTÜLET „EGYHANGÚLAG, ÓRIÁSI EGYETÉRTÉSBEN TÁMOGATTA” AZT A DÖNTÉST, HOGY A SZENTHÁROMSÁG TÉRI INGATLANOKRA BEJEGYZETT VAGYONKEZELÉSI JOG TÖRLÉSRE KERÜLJÖN
Egyúttal tudomásul vették, hogy ennek vonatkozásában Judák Zsolt országgyűlés képviselő, önálló képviselő indítvány nyújtott be a törvényalkotás illetékes szerveihez.
Rekordösszeggel zárult az idei, XXXIV. Kék Madár Fesztivál: Lakatos György fesztiváligazgató ma délelőtt stúdiónkban, a Fókuszban Podcast vendégeként számolt be róla, hogy átlépték a 10 millió forintos határt. A teljes beszélgetés már elérhető a KALOhírek felületein!