Bensőséges hangulatú visszaemlékezéssel, kitüntetések átadásával, szakmai konferenciával ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját a hosszú ideig kalocsai székhelyű Tomori Pál Főiskola. A Budapesten november 22-én, pénteken a főiskola grandiózus épületében megtartott rendezvénynek fontos kalocsai vonatkozású eseménye is volt. A felsőoktatás Kalocsán való újraindításában, a Tomori Pál Főiskola alapításában múlhatatlan érdemeket szerzett, a várost 1990-2010-ig polgármesterként vezető Török Gusztáv Andor Dr. Meszlényi Rózsa rektortól határozatlan időre szóló címzetes főiskolai tanár kinevezést kapott. Az eseményen Dr. Bagó Zoltán polgármester városvezető elődjének elsőként gratulált.
A Tisztesség, emberség, szaktudás elnevezésű jubileumi konferencia résztvevőit Dr. Meszlényi Rózsa alapító rektor köszöntötte, majd az egybegyűltek egyperces néma felállással tisztelegtek a már elhunyt felügyelőbizottsági tagok, oktatók és dolgozók, köztük a kalocsai Dr. Mádi Imre felügyelőbizottsági tag és Dr. Miklós György főiskolai tanár, filozófus emléke előtt.
A folytatásban Karsai Ferenc, Budapest XXII. kerület Budafok-Tétény polgármestere az évforduló és a Magyar Tudomány Napja alkalmából köszöntötte a Tomori Pál Főiskola közösségét.
Köszönetet szeretnék mondani minden tanárnak, dolgozónak, diáknak és támogatónak, akik hozzájárultak a főiskola fejlődéséhez és sikeréhez. Fáradhatatlan munkájuk, elhivatottságuk és kreativitásuk tette a Tomorit azzá, amivé lett! Boldog huszadik születésnapot kívánok, hálásan megköszönve mindazt, amit szűkebb közösségünk mellett kerületünk közösségéért tettek és tesznek!”– hangzott el mások mellett a köszöntőben.
Dr. Meszlényi Rózsa alapító rektor, az ünnepség házigazdája Visszaemlékezés a Tomori Pál Főiskola 20 esztendejére címmel tartott érdekfeszítő, képekkel gazdagon illusztrált előadást.
A felsőoktatásban elismert szakember prezentációjából kimondatlanul is kirajzolódott, hogy kimagasló célok eléréséhez kimagasló személyiségek kellenek.
Jó volt kalocsainak lenni, kalocsaiként részt venni ezen az ünnepségen, mert ahogy a prezentáció képei peregtek, városunk azon időszaka elevenedett meg, amikor a szellemi, tudományos és kulturális élet a főiskolának köszönhetően minden korábbinál erősebben pezsgett. A fotók megidézték azt is, hogy akkoriban hétvégeken hallgatókkal teltek meg a kávézók, éttermek és a szálláshelyek.
A látottak és hallottak a jelen lévő számos kalocsai főiskolai oktató és vendég fejében óhatatlanul is azt a gondolatcsírát ültetették el, hogy a város egy főiskolával, egyetemmel újra nagyot léphetne előre.
Főiskolánk 2004-ben alakult Kalocsán. Nem véletlenül Kalocsán! Kalocsa egy érseki város, egy gyöngyszem! Ahhoz hogy Kalocsán főiskola alakuljon, abban nagy érdeme van Török Gusztáv Andor akkori polgármester úrnak. Azt gondolom, most újra együtt a nagy csapat, hiszen akkor hárman, Bánhegyi Tiborné Dr., Tompa Jánosné Dr. és jómagam mentünk polgármester úrhoz. Kalocsa szellemisége is kötelezett minket arra, hogy azokat a keresztény értékeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy mi az érseki városban működni tudjunk, meg tudjuk tartani. Ezek a keresztény értékek adják a mai konferenciánk címét: tisztesség, emberség, szaktudás – amit azzal folytatok, hogy a szakma és az egymás iránti szeretet.”– mondta Dr. Meszlényi Rózsa.
Mi történt Kalocsán? – tette fel a kérdést a rektor, amelyre a választ maga adta meg.
Kalocsán megtanultunk küzdeni - nem mások legyőzésére, hanem saját magunk kishitűségének a legyőzésére. Sajnos a küzdelemnek még nincs vége, és addig nem is lesz vége, amíg élnek bennünk azok az emberi tulajdonságok, amelyek egyben tarják a mi közösségünket. Kalocsán nagyon boldog éveket töltöttünk! Kalocsa egy gyöngyszem…Nagyon szívesen és nagyon boldogan emlékszünk vissza a városra. Voltak problémáink a 20 év alatt, nem is kevés, a legtöbb problémánk, mint mindannyian tudják, a Magyar Akkreditációs Bizottsággal volt… 2010-ben megvásároltuk ezt a budapesti épületet, és dr. Bábel Balázs érsek atya 2011-ben fölszentelte. Azt gondolom, hogy 2011-ben a hallgatókkal, az oktatókkal együtt a tisztesség, a becsület, a szeretet és nem utolsó sorban a Jóisten is beköltözött az épületbe. 2012-ben kiléptünk a közoktatás területére és megteremtettük a Tomori Pál két tanítási nyelvű közgazdasági szakgimnázium személyi és tárgyi feltételeit. Tíz évvel később, 2021-ben megalakult a Rózsa óvoda, ahol 60 kisgyermek számára teremtettük meg a korszerű óvodai nevelés feltételeit. Még nagyon sok tervünk van és remélem, hogy öt év múlva, amikor negyedszázados lesz a főiskola, én még itt tudok lenni, azokat a terveinket, amelyek vannak, közösen tudjuk megvalósítani úgy, hogy a Jóisten ebben bennünket segíteni fog.Főiskolánkon tizenegy tanévvel ezelőtt megkezdődött a két tannyelvű felsőoktatási képzés, és már az elején 10 nemzet gyermekei tanultak nálunk békében, szeretetben, egymás hagyományait, kultúráját és jogait tiszteletben tartva, testvérként, egy családként”– hangsúlyozta Meszlényi Rózsa, majd rámutatott:
Tomori Pál neve összefügg a mohácsi vésszel, pedig Tomori Pál ezen kívül nagyon sok mindent tett… ha mást nem is, hallgatóink a hazaszeretet megtanulhatják Tomori Páltól; ha vér kellett vérrel, ha élet kellett élettel harcolt a hazájáért.
Érdekes fintora az életnek, ha török vendégek jönnek Magyarországra, első útjuk a Tomori Pál Főiskolára vezet. Ma már tudják, hogy ki volt az a Tomori Pál. Idén nyáron konferenciát rendeztünk itt, az épületben és 15 török felsőoktatási intézmény rektora, valamint az ankarai Tudományos Akadémia elnöke volt a vendégünk. Azon a napon volt ez a konferencia, amikor azt a Kalocsa-Paks Duna-hidat adták át, amely szintén a Tomori Pál nevet kapta. Milyen szép lett volna, ha mi is ott lehetettünk volna – sajnos erre nem kerülhetett sor”- utalt a rektor e mondatával arra, hogy ugyan a főiskola az alapjait Kalocsán rakta le, a város szellemi és kulturális életéhez nagyon sokat hozzáadott, ám a termékeny időszak ellenére eddigi pályafutása csúcsát már nem Kalocsán érte el.Dr. Meszlényi Rózsa e mondatából a nyitott fülűek számára az is kiviláglott, hogy az alapító rektor ezt a nehéz érzést még nem teljesen engedte el.
A prezentációt követően Dr. Meszlényi Rózsa megköszönte Dr. Bábel Balázs érsek támogatását, majd kiemelt köszönetét fejezte ki Török Gusztáv Andorpolgármesternek, amiért a főiskolát a kezdetektől támogatta.
Azt gondolom, Kalocsán nem volt még ilyen polgármester, aki a város közéletének ilyen jelentős személyisége lett volna, mint Török Gusztáv Andor. Nem múlt el olyan felvételi, legyen az pótfelvételi, hogy másnap engem ne hívjon fel azzal, hogy Rózsa, hány hallgatót vettél fel? Fent tudunk maradni? Azt hiszem, hogy mi ketten saját gyermekünknek tekintjük ezt a főiskolát; mindent megtettünk azért, hogy most itt lehessünk”– mondta a rektor, majd a beszédét azzal zárta: szeretném ha megjegyeznék:
A boldogság nem azon múlik, amid van, hanem, aki vagy!A kitörő erős és ütemes taps elültével az alapító rektor kitüntetéseket adott át.
Elsőként Török Gusztáv Andort szólította, akit egy oklevél átadásával határozatlan időre a Tomori Pál Főiskola címzetes tanárává fogadott.
A rektor az oklevéllel együtt Tomori Pál Főiskola emlékgyűrűt, valamint a címzetes tanári titulust megjelenítő névjegykártya - csomagot nyújtott át Török Gusztáv Andornak. Az egykori polgármesternek elsőként az eseményre szintén meghívott Dr. Bagó Zoltán polgármester gratulált.
Az elismerések átadása azzal folytatódott, hogy oklevelet vettek át azok az oktatók, akik 20 éven keresztül Dr. Meszlényi Rózsával együtt végezték a szakmai munkát, segítették a főiskolát:
Holmár Krisztina,
Rédei Csaba,
és Dr. Fekecs Dénes.
A következő percekben Dr. Meszlényi Rózsa a főiskola oktatási hivatala munkatársainak adott át elismeréseket.
Rédei Andreának, a főiskola igazgatójának a munkásságát Tomori Pál Főiskola gyűrűvel ismerte el,
majd Tóth Péter informatikus mérnök, rendszergazda, Bakonyi László, Tompa Jánosné Dr. és Bánhegyi Tiborné Dr. részesültek elismerésben.
Megható, nehezen szűnő tapssal kísért pillanatok voltak, amikor a fenntartó nevében Rédei Csaba és Rédei Andrea köszönte meg Dr. Meszlényi Rózsa alapító rektor munkáját.
Az elismerések átvétele után Szalma Botond, a Plimsoll Zrt. elnök –vezérigazgatója Tisztesség, emberség, szaktudás a gyakorlatban,
ezt követően Prof. Dr. Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára Etika és felelősség a pénzügyekben címmel tartott előadást.
Az ünnepi állófogadást követően társadalom - és bölcsészettudományi, művészettudományi és művészettörténeti, valamint gazdaságtudományi szekcióban összesen 17 előadást hallgathattak meg a jubileumi konferenciára érkező szakemberek és hallgatók.