A Salina Compania történelmi regatta a Salina Alapítvány történelmi hagyományőrző csoportjának akciója, amelynek során maguk által készített a középkori hajóval, pontosabban annak a forma rekonstrukciójával járják be a II. Lajost Mohácsra elkísérő flotta útját. A kalocsai Duna-szakaszra szerda délután értek, és kikötöttek Meszes Beachen, ahol tábort is vertek, és ott is éjszakáztak.
Magyar Attila, a Salina Alapítvány és egyben a hajós csoport vezetője portálunknak elmondta: alapítványuk célja, hogy a ma emberéhez közelebb hozzák a különböző történelmi korszakokat, és ráirányítsák a figyelmet történelmünk fontos eseményeire, elődeink hősies helytállására és áldozatvállalására.
A mostani vízi zarándoklattal a Duna-Dráva Nemzeti Park immár nyolc éve minden augusztusban megszervezett lovas-kerékpáros-gyalogos túrájához csatlakoztak, amelynek végállomása a mohácsi csata helyszíne. Vízi úton azonban most először, ám hagyományteremtő szándékkal érkeznek zarándokok.
A csoport vezetőjétől megtudtuk: reményeik szerint jövőre már legalább két hajóval érkeznek, két év múlva,
2026-BAN, A CSATA ÖTSZÁZADIK ÉVFORDULÓJÁRA REMÉNYEIK SZERINT MÁR EGÉSZ FLOTTÁVAL EREDNEK MAJD, A CSATÁBAN HŐSI HALÁLT HALT II. LAJOS NYOMÁBA.
A vezető azt is elmondta, hogy miért éppen hajón kapcsolódnak be a mohácsi zarándoklat mozgalmába:
A mohácsi csatának volt egy borzasztó érdekes mozzanata, amit ritkán szoktak fölidézni. Az, hogy II. Lajos hős királyt, aki az életét áldozta a mohácsi csatában, egy 330 hajóból, középkori naszádokból álló hajóhad kísérte a Dunán. Ezeket a naszádokat, dereglyéket próbáljuk megjeleníteni, úgy, hogy megépítjük a rekonstrukciós másolataikat, és a hajós zarándoklattal főt hajtunk az akkori hősök emléke előtt.”A HAJÓ LEGÉNYSÉGE HAT FELNŐTTBŐL ÉS HÁROM 13-14 ÉVES GYEREKBŐL ÁLL.
A játék lényege, hogy a tudásunkat megpróbáljuk továbbadni fiatalabb korosztálynak, cserkészeknek, hagyományőrző csoportoknak, bárkinek, aki érdeklődik a történelem iránt. Ennek a legjobb módja, ha lehetőséget teremtünk arra, hogy részt vegyenek a történelem felidézésben, hiszen amikor valaki a saját kezével csinál valamit, az sokkal mélyebbre beég, mint ha csak olvas róla”– fejtette ki Magyar Attila.
A zarándokok hajója egy nyolcevezős, egyárbocos dereglye, amelyhez valaha latin típusú, háromszög alakú vitorlát használtak, de a kései hagyományőrző utódoknak már nem olyan sietős, a vitorlát a táborhelyeken a sátor fölépítéséhez használják inkább.
Szabó Patrikkal, kalocsai viking hagyományőrzővel a közös hobbijuk által kialakult személyes ismeretség révén vette föl a kapcsolatot a csoport vezetője. A kalocsai ’bajtárs’ pompás zúzapörkölt vacsorával látta vendégül a hajósokat.