Az óceánok nemcsak a bolygónk tüdejét adják, de elképesztő élővilággal, rejtett mélységekkel és megannyi felfedezésre váró csodával is rendelkeznek. Az Óceánok Világnapja lehetőség arra, hogy újraértékeljük kapcsolatunkat a tengerekkel – és tegyünk is értük valamit.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete 2008-ban nyilvánította június 8-át az Óceánok Világnapjává, de az ünnep gyökerei már az 1992-es Rio de Janeiró-i Föld Csúcstalálkozóig nyúlnak vissza. A cél világos: rávilágítani arra, milyen létfontosságú szerepet játszanak az óceánok az élet fenntartásában, és mennyire törékenyek ebben a modern, ember által terhelt világban.
Bolygónk felszínének több mint 70%-át borítják óceánok, és a bennük élő élőlények sokszor még mindig ismeretlenek számunkra. Az óceánok szabályozzák az éghajlatot, oxigént termelnek, élelmet biztosítanak, és megannyi gazdasági tevékenység alapját képezik. Ugyanakkor soha nem voltak még ennyire veszélyben: a műanyagszennyezés, a túlhalászat, az óceánok savasodása és a klímaváltozás mind komoly fenyegetést jelentenek.
Idén az ENSZ kampánya a „Sailing the waves of change” – azaz „A változás hullámain hajózva” szlogennel fut, amely a közös cselekvésre, a fenntartható megoldások keresésére és az óceánokkal való felelősségteljes kapcsolat kialakítására ösztönöz. A kicsi, hétköznapi döntések – mint a műanyagmentes vásárlás, a tengeri termékek tudatos fogyasztása vagy a part menti szemétszedések – is hozzájárulnak egy élhetőbb jövőhöz.
Ne feledjük: az óceánok nem „valahol messze” vannak – mindannyiunk közös örökségei. Vigyázzunk rájuk!
Kép: vecteezy.com