Először a jászberényi szovjet katonai temetőben lettem figyelmes a kövekre helyezett pénzérmékre, mely gesztus bár főként az Egyesült Államokban hagyomány, itthon is egyre több helyen láthatjuk a sírkertekben, háborús emlékhelyeken. Az eltemetett személy a katonaságban szolgált és a családtagok az iránta való büszkeségüket szeretnék kifejezni a hátrahagyott érmékkel.
A rejtett megkülönböztetésnek hála bárki, aki ugyancsak szolgálatot teljesített – de természetesen civilként is adott a lehetőség – felismerheti bajtársa sírboltját, és szabadon hagyhat érmét a kövön. Amikor az elhunyt szerettei a temetőbe látogatnak, az ott hagyott pénzérmék mesélnek és adnak hírt számukra a katonatársak néma támogatásáról, mely rengeteg erőt adhat a családtagoknak. Ha mi is szeretnénk részvétet nyilvánítani, fontos megjegyezni a sírkőre helyezett érme típusát is, ugyanis a különböző érmék eltérő jelentéssel bírnak.
Amennyiben például ezüst színű pénzt helyezünk el, az a tisztelet, az elismerés és az elhivatottság jele, a réz hagyományosan a hűség, a bronz a kitartás, míg az arany a példaértékű hősiesség és vezetői képességek elismerésének a szimbóluma. Ennek a tudásnak a birtokában már tudni fogjuk, mire gondoljunk, amikor meglátjuk a felsorakozott érméket a nyughelyeken, de ami még fontosabb, a megfelelő üzenetet hordozó szimbólummal nyilváníthatjuk ki részvétünket a gyászolóknak.
Forrás: noklapja.hu