Elhunyt Bogdán László, a Baranyai megyei Cserdi független polgármestere – közölte a település jegyzői feladatait ellátó közös önkormányzati hivatal jogi osztályvezetője kedden az MTI-vel, írja a hirado.hu.
Bogdán László 46 éves volt, a települést 2006. óta irányította, előtte négy éven át önkormányzati képviselőként és alpolgármesterként is dolgozott.
Papp Gizella, a Bicsérdi Közös Önkormányzati Hivatal bodai kirendeltségének munkatársa elmondta, kedd reggel értesültek a polgármester haláláról, de további részleteket a család kérésére nem közölt.
Más források szerint ugyanakkor
a roma polgárjogi aktivistaként is ismert bogdán öngyilkos lett.
Ezeket a halál okára vonatkozó értesüléseket közvetve megerősíti, hogy
A HALÁLESET KÖRÜLMÉNYEIT A SZIGETVÁRI RENDŐRKAPITÁNYSÁG KÖZIGAZGATÁSI HATÓSÁGI ELJÁRÁS KERETÉBEN VIZSGÁLJA,
márpedig a rendőrség közigazgatási hatósági eljárás keretében szokta vizsgálni az öngyilkossági eseteket.
Ellentmondásos pálya, a roma felzárkóztatásban nagy sikerekkel
Bogdán 2013-ban szerzett országos ismertséget, miután a cserdi roma fiataloknak börtönlátogatási programot szervezett bűnmegelőzési céllal, a figyelemfelkeltő „Köcsögmentesítés” címmel.
A többségében romák lakta Cserdiben Bogdán vezetésével alulról szerveződő zöldségtermesztési közfoglalkoztatási program indult.
A politikus halála kapcsán egyes orgánumok fölidézik pályafutásának ellentmondásos részleteit is, például, amikor Bogdán állításai szerint egy budapesti roma összejövetelen megrugdosták és leköpték, aminek valóságtartalmával kapcsolatban később kétségek merültek föl a médiában, vagy korábbi, jogerős börtönbüntetését, amit annak idején a PécsMa beszámolójából ismert meg a közvélemény.
A beszámoló szerint Bogdán 2010-ben egy pécsi összeszerelő-üzemben dolgozott, ahonnan nagy tételben hozott ki mobiltelefonokat és alkatrészeket, amiért 2014-ben jogerősen két év szabadságvesztésre és 200 ezer forint pénzbüntetésre ítélték, de a büntetést négy év próbaidőre felfüggesztették.
Ezzel kapcsolatban a Wikipedia mindössze annyit ír, hogy „a 2010-es választások idején 50 milliós lopási üggyel gyanúsították, de ennek ellenére 71%-kal választották meg a több mint 400 lelkes településen”. A Bogdán Lászlóról szóló szócikkük azt viszont kiemeli, hogy fejlesztési elképzeléseit Cserdiben a gyakorlatban is megvalósította.
Hozzáteszik:
VÉLEMÉNYE SZERINT SIKEREINEK EGYIK TITKA A JELENLÉT, A SZEMÉLYES RÉSZVÉTEL A KÖZÖSSÉG MUNKÁJÁBAN ÉS A PROBLÉMÁK SZÉPÍTGETÉS NÉLKÜLI KIMONDÁSA.
Különösen nagy figyelmet fordított az iskoláztatásra, tehetséggondozásra, a cigány kisebbség többséggel kialakított kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatára.
Bár a hivatalos, pártokhoz kötődő szervezetekkel a viszonya egyre inkább romlott, a cigányok, a cigány értelmiségiek egyre nagyobb része gondolja úgy, hogy Bogdán módszerei a célravezetőek a cigányság felzárkóztatásához, felemelkedéséhez – írja róla az online lexikon, amely azonban az esetleges öngyilkosságról nem ír, de szintén megerősíti a politikus halálát, amely szerintük ez év „július 14-én, vagy azt megelőzően” következett be.
Borítóképünkön: Bogdán László kalocsai előadásán, 2019. március 25-én a Kamarateremben.
Fotó: Illés György Cinó / KALOhírek