2024. 12. 04. szerda
Barbara, Borbála
: 414 Ft   : 394 Ft Benzin: 603 Ft/l   Dízel: 599 Ft/l   Írjon nekünk

Öregcsertői tehenészet lehet Magyarország Legszebb Birtoka

Zsiga Ferenc  |  2024. 08. 01., 11:15

Az ország több tájáról több mint 30 ismert agrárszakember, a Magyarország Legszebb Birtoka pályázat zsűrije tagjaként érkezett július 31-én, szerdán Öregcsertőre. A látogatás célja nem volt kevesebb, minthogy Tamás Ferencnek, a Hérkány Kft. tulajdonos ügyvezetőjének a 106,5 millió forint uniós támogatásból és saját forrásból kialakított korszerű tehenészetét a lehető legapróbb részletességig megismerjék. A vizitnek nagy a tétje, ugyanis a zsűri pár hét múlva hozza meg a döntését arról, hogy a látottak, hallottak alapján a szarvasmarha tenyésztés egyik legmodernebb technológiával felszerelt gazdaságának, vagy a Szépalmási Ménesbirtoknak ítéli oda állattenyésztés kategóriában a Magyarország Legszebb Birtoka díjat.

Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke, a zsűri tagja portálunknak elmondta:

Képgaléria megtekintése (21 db kép)

Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek

Akárhogy is dönt a grémium, annyi már bizonyos, hogy az előpontozásnak köszönhetően az öregcsertői gazdaság vagy az első, vagy a mások helyezettje lesz a nemes versengésnek. Még ha az utóbbi is történne, bizonyosan nagy megtiszteltetés éri a családi gazdaságból felfejlesztett, kitűnő szakmai és gazdasági mutatókkal rendelkező céget.”A Magyar Állattenyésztők Szövetsége elnöke tisztét is betöltő szakember fontosnak tartotta hangsúlyozni:

A díj célja bemutatni azokat a birtokokat, ahol az élelmiszerelőállítás alapja történik. Felhívni a figyelmet azokra a gazdákra, termelőkre, akik a profi szakmai munka mellett egy-egy birtok és az állettenyésztés szépségeit szem előtt tartják, életformájukkal is mintát adnak a feltörekvő generációknak. Szerencsére sok ilyen gazdaság, telep, major van hazánkban, de a látottak alapján ki lehet jelenteni, hogy az öregcsertői telep az élen jár mondta az elnök.

Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára kifejtette:

Képgaléria megtekintése (21 db kép)

Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek

Nagyon szimpatikus dolgokat hallottunk, de ami engem kifejezetten megragadott, hogy ugyan egy állattenyésztő telepen vagyunk, Tamás Ferenc elsőként mégis arról kezdett beszélni, mennyire fontos a vízmegtartás. Ennek érdekében a saját területeit is feláldozná, hogy árasztással a környékbeli földekben víz maradjon. Eddig ilyen előre mutató, áldozatot is vállaló szemléletmóddal alig találkoztam. Ami még nagyon jó érzéssel töltött el, hogy a cégvezető a gazdálkodás átadása kérdéskörnél mennyi szeretettel, lelkesedéssel és empátiával beszélt a fiatalokról, a tenyésztői jó gyakorlatokról.”
Tamás Ferenc részben a zsűri célirányos kérdéseire válaszolva a telep bemutatásakor felidézte: a rendszerváltozáskor a szüleinek mind a fő- mind a mellékállása megszűnt, és mivel a falu mezőgazdasági jellegű, a szarvasmarha-tenyésztésben kezdtek el gondolkodni. A dolog pikantériája, hogy ugyan a család mindenféle állatot tartott, csak éppen szarvasmarhát nem. Innentől kezdődött először a szarvasmarhatartás, majd csak később a tenyésztés, mert utóbbihoz az akkori körülmények között a szaktudás még hiányzott.

Képgaléria megtekintése (21 db kép)

Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek

A családi vállalkozásról szóló előadásban az is elhangzott:

A Tamás família tartási technológiája annyiban tér el a nagy hazai átlagtól, hogy Magyarországon túl kevesen tartanak legelő-tejelő szarvasmarhát. A mi tejelő szarvasmarháinknak csak egy része legelős, mert a holstein –fríz kevésbé bírja a legelős állattartást, a magyartarka viszont ehhez nagyon jól alkalmazkodott. Ezt kihasználva az állomány mintegy 40 százaléka magyartarka, a fennmaradó rész holstein-fríz. Nem vagyunk csúcs tejtermelők, viszont minimális költséggel próbálunk működni”– mondta Tamás Ferenc, hozzátéve:

Közel 500 hektáron folytatunk gazdálkodást és 400 szarvasmarha van a tulajdonunkban. A szarvasmarhák takarmányozása úgy alakul, mivel a terület egy része legelő, hogy 160-180 szarvasmarhát hat hónapig kint tartunk a legelőn.”A zsűri munkájában a kalocsai járásból Szigeti Tamás agrármérnök, a Közép-Duna menti Kiemelt Fejlesztési Térség agrárbiztosa vett részt.

Mint a főszervezőtől, Mátrai Zoltántól megtudtuk, a Magyarország Legszebb Birtoka díjakat 2024. november hónapban elegáns gálaest keretében adják át.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 02., 12:26
A jelenlegi energiaárakkal számolva az uszoda üzemeltetésének becsült költsége minimum évi 168 millió forint, ami napi 460 ezer forintot tesz ki minden működési költséggel együtt. Az önkormányzat által működtetett létesítmények közül messze az uszoda a legmagasabb fenntartási költségű.

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 12. 04., 07:12
Elérkeztünk a negyedik adventi játéknaphoz. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>
2024. 12. 03., 09:45
Egy keceli nő az éjszaka közepén arra eszmélt, hogy valaki kutat a lakásában. Még >>>
2024. 12. 03., 07:00
Ma a harmadik adventi játéknap van. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>
2024. 12. 02., 12:36
Az „utángyártással” az elkövetők több mint hetvenmillió forint kárt okoztak a jogtulajdonosoknak. Még >>>
2024. 12. 02., 07:03
Elérkeztünk a második adventi játéknaphoz. Cikkben található a furfangos vers! Még >>>
2024. 12. 01., 08:00
Ebben az évben sem maradhat el az ablak-nyitógató, hiszen Simó Fanni idén is gondoskodik arról, hogy izgalmasabb legyen gyerekeink számára az adventi időszak! Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK