A kalocsai Viski Károly Múzeum régésze, Szabóné Lantos Andrea vezetésével középső bronzkori temetőrészletet tártak fel júliusban Bátya déli, Dusnok felöli határában. A leletanyag korának pontos, természettudományos vizsgálatokkal történő meghatározása még hátra van, de annyit már most bizonyosan elmondanak róla a szakemberek, hogy az időszámításunk előtti 1300-1200-as évekből származnak. Eszerint több mint háromezer éve temették el azt a viseleti tárgyaikból, ékszereikből, használati tárgyaikból ítélve előkelő nőt és férfit, akiket egy természetes dombon helyeztek örök nyugalomra. A fellelt, még restaurálásra váró tárgyak, köztük a bronzból készült gyűrűk, kardtöredékek a kalocsai Viski Károly Múzeumban vannak, legkorábban a szeptember 16-án nyíló kiállításon lesznek láthatók a nagyközönség számára.
Szabóné Lantos Andrea a Kalocsai Néplapnak arról számolt be: a területen a múzeummal szerződésben álló fémkeresősök találták meg az első bronztárgyakat. Sajnálatos módon a bátyai temetőrészlet több sírja vélhetően a mezőgazdasági művelés következtében megsemmisült, és az agyagos föld következtében az emberi csontok is nagyobb részt elporladtak, mégis jelentősnek mondható a leletanyag.
Mint az a cikkből kiderül, a bátyai feltárt leletek azt valószínűsítik, hogy a közelben körülbelül egy tucatnyi házból álló falu is állhatott. Az itt élő emberek jellemzően földműveléssel, állattartással foglalkoztak.